...Екзистенційна війна змушує нас постійно перебувати в стані екзистенції - Буття на грані, коли ламаються усталені стереотипи поведінки, коли звичні речі, які здавалися непорушними на віки, розсипаються як замки з піску, коли невідомо, що буде завтра і чи буде завтра взагалі.
Зберегти себе і своє Я в таких умовах, писав Роберт Ділтс, можна лише змінивши патерни, тобти рамки сприйняття світу. Можна гранично звузивши їх: "роби, що маєш, і хай буде, що буде", зосередившись на роботі, власному виживанні, долі близьких.
А можна спробувати подивится на все філософськи - з височини орлиного лету чи навіть з точки зору безмежного Всесвіту.
От чому, я думаю, сьогодні нам усім потрібна філософія, яку хтось з древніх назвав дарунком Бога людям, шпаринкою, яка дає можливість підгледіти, а як мислить Він?
З 2014 року, а надто за останні три роки українська філософія справді розправила крила. Причому вийшла з академічних кабінетів і бібліотек в публічний простір. Стала доступною для пересічного українця через відеолекції і дискусії в соцмережах, подкасти й публічні обговорення філософських проблем нашого буття.
Для тих, хто тільки починає цікавитися нею, пропоную своєрідний топ-15 публічних філософів сучасної України, з ідеями яких кожен може познайомитися в інтернеті.
* * *
1. Ігор Козловський. Він уже не з нами, але лишилося багато його відеолекцій, інтерв'ю, і в них талановитий філософ і богослов - знову й знову спілкується з нами, живими. Обов'язково послухайте його розповіді про таємниці "драбини Якова", про "шлях героя", сенси людського життя, "сакральне і профанне", думки з філософії ідентичності.
2. Анатолій Ахутін, росіянин, який перебрався в Україну ще в 2014 році. Лекції його здаються досить складними для розуміння, але коли ви попрацюєте мізками разом з ним, для вас відкриється цілий світ. Основні теми - людина європейської культури, екзистенціалізм, філософія Хайдеггера.
3. Олег Хома, найкращий в Україні знавець філософі Декарта. Рекомендую відеолекції про суспільний договір та парадокси громадянина республіки. Дуже оригінальна й доволі весела форма спілкування з аудиторією.
4.Олександр Філоненко. За першою освітою фізик, але людина справді багатогранна й глибоко ерудована. Філософ і богослов. Теми, які мені найбільше припали до душі - філософія наукових ідей, наука про час, антропологія гри, "Війна і сад", подорож по "Пеклу" Данте, світ Сковороди.
5. Вахтанг Кебуладзе. Серйозний філософ з виразною громадянською позицією. Один із найкращих українських фахівців у галузі феноменології. Рекомендую теми - Ніцше, Гусерль, проблеми війни й миру, українська ідентичність і "рускій мір".
6. Володимир Єрмоленко, філософ, письменник, журналіст, ведучий філософських подкастів. Теми - історія європейських ідеологій, Томас Гоббс, "чому демократії занепадають?", філософія життя на межі.
7. Андрій Баумейстер, найбільш популярний знавець античної, середньовічної філософії. В зоні уваги - Арістотель, Фома Аквінський, Гадамер. Вивчає проблеми конфлікту модернізму і традиціоналізму в Європі. Критика філософії націоналізму, сучасного ліволіберального світу. Дуже доступна мова для загалу, чітка послідовність викладу і точність формулювань.
8. Тарас Лютий. Спеціалізується на Ніцше. Має цікаві думки в питаннях трансформації ідентичності, ролі інтелектуалів у політиці. Розробляє філософські проблеми війни.
9. Олександр Пустовіт. Теж технар за освітою, але йому близькі питання світової культури, взаємовплив логіки і епістемології, філософія музики, історія європейської культури. Цікавими є лекції з філософії Германа Гессе, філософських акцентів у драматургії Лесі Українки.
10. Назіп Хамітов, відомий український філософ і психоаналітик. Головна фішка: заснований ним філософський напрям - метаантропологія. Цікавими є роботи з «філософії людської самотності».
11. Олексій Панич, публічний філософ, активний в медіа. Профіль - британська модерна філософія, Аристотель, Просвітництво. Хвилюють проблеми правди в умовах війни, сценарії майбутнього України.
12. Юрій Чорноморець, філософ, який встиг повоювати снайпером. Є серія лекцій із філософських теорій спільнот, філософії людських цінностей і чеснот, теології, філософських проблем війни.
13. Дар'я Зіборова. Фахівець з культури і філософії давнього Єгипту. Дуже цікаві лекції про міфи і наративи, ініціації і обряди, про Бергсона, Бубера та філософію Іншого.
14. Сергій Дацюк. Називає себе не філософом, а мислителем. Є носієм доволі оригінальних, часто контроверсійних ідей. Напрями думки - теорії перспективи і "нового світу", філософія поразки і перемоги, критика національного ресентименту. Майстер давати "ляпаси суспільній думці".
.15. Олесь Манюк. Філософ і психоаналітик французької школи. Розуміється на філософії Дзен. Одна з фішок - маніфест есхатологічної безпеки. Цікавими є думки щодо "фізіології руского міра".
* * *
... Порядок, в якому подано ці прізвища, не означає, що хтось із них є кращим, розумнішим чи ерудованішим за інших. Це - мої особисті уподобання.
Так само я не виходив у цьому рейтингу з чисельності аудиторії, популярності у тих чи інших колах і політичної позиції філософа.
Поряд у цьому переліку стоять імена людей, які часто- густо ведуть гострі дискусії між собою, і іноді ці дискусії перетворюються на (вибачте) срачі. Що, власне, й не дивно, адже філософи лаялися до нестями ще з античних часів.
Що ж до політичної заангажованості філософів, то це теж явище звичне в даному середовищі.
Але я, все ж, вважаю, що філософу не личить виступати ані в ролі пропагандиста, ані в ролі коментатора якихось злободенних, але часто швидкоплинних тем.
Не барська це справа - передрікати, хто переможе на наступних виборах, чи коли помре путін. Використовувати філософію з утилітарною метою треба дуже обережно, а краще - не використовувати зовсім, - писав колись наш земляк філософ Лев Шестов.
Я (як не філософ, а лише любитель філософського читання) з ним цілком погоджуюся.