Неофіт-президент України, Володимир Зеленський, цього тижня зробив великий крок для того, аби довести, що він, як обіцяв, стане найбільш про-реформістським президентом в історії України. У понеділок він виклав приголомшливо амбітний п’ятирічний план, до якого вписав практично всі заходи, на яких останніми роками наполягали МВФ та західні уряди, від земельної реформи та приватизації державних компаній до очищення судової системи.
Це могло би стати причиною для святкувань у Вашинґтоні, де і демократичні і республіканські адміністрації намагаються відтягти Україну від Московії Владіміра Путіна до лав західних демократій, країну, яка розчаровує безвідповідальністю та корумпованістю своїх політичних лідерів. Та панові Зеленському досі не вдалося заручитися підтримкою президента Трампа. Пан Трамп не лише відмовив українському лідерові у візиті до Білого Дому, він також призупинив надання військової допомоги обсягом $250,000,000 країні, яка досі бореться проти агресії Московії у своїх східних областях.
Дехто підозрює, що пан Трамп знову прислуговується перед паном Путіном, який займається підривом української демократії та незалежности. Та нам повідомили, що президент США має інший та більш шкурний інтерес: він намагається змусити пана Зеленського втрутитися в американські президентські вибори 2020 року, розпочавши розслідування проти провідного кандидата демократів, Джо Байдена. Пан Трамп не просто вимагає допомоги України для своєї президентської кампанії, він використовує американську військову допомогу країні, яка вкрай її потребує, аби спробувати її змусити до цього.
Минулого місяця New York Times наводила слова Рудольфа Джуліані, особистого адвоката пана Трампа, про тиск на пана Зеленського, він казав, що він зустрівся у Мадриді з близьким соратником українського лідера і наполіг на відновленні розслідування проти пана Байдена та його сина. Зокрема, Гантер Байден був членом правління однієї української газової компанії, а Джо Байден, бувши віце-президентом, настояв на відставці генпрокурора України (йдеться про Віктора Шокіна — прим. Radio Lemberg), який вів розслідування проти тієї фірми.
Пан Джуліані також хоче перевірити підозри, що оприлюднення виплат однією українською політичною партією (йдеться про Партію Регіонів — прим. Radio Lemberg) на користь Пола Манафорта, очільника виборчої кампанії пана Трампа у 2016 році, були частиною спроби завалити кандидатуру пана Трампа. Іншими словами, соратники Трампа хочуть, аби українське керівництво довело, що Україна дарма виступала проти пана Трампа під час американських виборів 2016 року, мало того, вони хочуть аби Україна виступила на його користь у 2020.
Та пан Зеленський не здатен виконати жодну з вимог. Адже оприлюднення справ Манафорта зробив український депутат (йдеться про Сергія Лещенка — прим. Radio Lemberg), який боровся за внутрішні реформи, а не за Гілларі Клінтон. А справу Байдена, проти якого вже ведеться розслідування українськими правоохоронцями, взагалі шито білими нитками. Бо колишній віце-президент був лише одним з багатьох західних високопосадовців, які наполягали на відставці генпрокурора, якого звинувачували у блокуванні антикорупційних заходів.
Білий Дім заявляє, що пан Трамп призупинив військову допомогу Україні з метою її ревізії. Та як повідомила агенція CNN, Міністерство оборони США вже вивчило це питання та рекомендувало відновити допомогу Україні. Та пан Трамп досі бездіє. Якщо його впертість має якесь інше підґрунтя, ніж примус іноземного керівництва допомогти його переобранню, то він має про це відкрито сказати.
By Editorial Board, The Washington Post, 05.09.2019