Тиждень на ринках видався волатільним, або нервовим, якщо говорити людською мовою. Настрої на ринках стрибали то в гору то в вниз, наче настрої підлітка під час розмови з дівчиною, яка йому дуже подобається. Ну або як тиск пенсіонера з Пенсильванії під час перегляду політичних дебатів. Саме дебати стали основною розвагою для інвесторів і спекулянтів, які трохи відволіклись від економічної статистики. Шоу стало дуже популярним, проте другої частини не буде. Бо Дональду Трампу, схоже, вистачило, та і мемів це породило достатньо. Сам Трамп, звісно, заявив, що він переміг. І тому ніяких реваншів не буде давати. Проте рахунок на табло відображає трошки іншу картину і сам Трамп та його посіпаки чудово про це знають про що свідчить їх нервова реакція відразу після самих дебатів, коли звинувачувались всі навколо, особливо суддівство. Прям як збірна України по футболу після двох ганебних матчів. На додачу ще й Тейлор Свіфт, світовий музичний феномен, вирішила добити республіканців і заявила, що підтримає Харріс. Чи доб’є хлопець Тейлор Свіфт Ілона Маска, якого вже обіцяв при зустрічі скрутити в баранів ріг, залишається невідомо, проте сам Маск знову продемонстрував хиткість ідеї летіти з ним на Марс чи купувати зараз акції пов’язаних з ним компаній, а також підтвердив негативний ефект на організм від вживання наркотиків.
А ринки, в результаті дводенного ралі середи-четверга знов піднялись в зону, наближену до історичних максимумів. Ранок п’ятниці індекс S&P500 розпочне з відмітки у 5595 пунктів, що на 90 пунктів вище, ніж тиждень тому. Навіть нафта трохи підтягнулась, що не може радувати. Ранком п’ятниці барель брента торгується на рівні 72,4 долари, хоча ще на початку тиждень ціна звалювалась нижче 70 доларів. Що правда, ненадовго. Хвилювання щодо Китаю залишається, проте проти загального оптимізму, у якого, щоправда, так і не знайшлося якогось одного пояснення, не попреш. Тим більше, що і в Китаї все не так однозначно погано чи принаймні вони добре вміють це погано ховати. Комуністичні методи ніхто не відміняв. В Європі очікувано знизили ставку, проте нічого більше не обіцяли ринку. Який тепер чекає відповідних кроків від ФРС. Де останні дані не заважатимуть регулятору зробити гроші трошки дешевшими, проте, схоже, не дають ринку позитивних сигналів щодо більш радикального зниження. Хоча надії на це лишаються.
В Україні завершила роботу місія МВФ. Знов вдалося досягнути Staff Level agreement, тобто пройти черговий, вже 5 перегляд програми. Так далеко Україна ще ніколи не просувалась в рамках співпраці з фондом, не проходячи цілих 5 місій. Проте і рівень, на якому зараз грає Україна є дуже простим. Завдяки війні Фонд закриває очі на багато чого, та й сама програма є відверто поблажливою. Цього разу вистачило лише одного структурного маяку, який українська влада виконала, щоб звітувати про успіх. Таку місію нездійсненою не назвеш. Може тому в комунікації української сторони більше частина тексту присвячена пенделю МВФ за його місію в Москву. Хоча зазвичай там розписується, що Україна ще зробила, що зробила не так, а що взагалі зламала. А тут наче сторони помінялись місцями і це Україна кредитує МВФ. Проте невизначеним залишається, як же Україна вирішить проблему дефіциту бюджету і які саме податки будуть підняті. На цьому тижні знов активно заговорили про податок на прибутки банків, від якого, здавалось б, фінансові інститути вже відбились.
А от піднімати ПДВ, схоже, українські посадовці відмовляються категорично. Бо це набагато менш популярна ідея ніж роздягнути жирних котів. Адже банкірів ніхто ніде не любе. А от чому відмовились від податків на купівлю предметів розкоші, особливо імпортних, ніхто не може пояснити. Принаймні раціонально. Ще одне пояснення небажання піднімати ПДВ – прискорення інфляції, яка вже спостерігається. Останні дані продемонстрували зростання річної інфляції до 7,5%. Що вище, ніж очікувалось (консенсус – 6,9%). Основними винуватцями зростання інфляції стали овочі. Ціна на яких сильно підстрибнула через посуху, що призвела до меншого врожаю. Так що глобальне потепління добралось і до українських базарів. В Україні нарешті зараз пішли дощі, що дуже важливо для сільського господарство, проте нервує енергетиків. Відразу привізши до повернення відключень, адже коли тучі закрили сонце сонячні батареї, чомусь, перестали працювати так ефективно. А ще й сонячний день занадто відверто скорочується, сигналізуючи, що осінь таки прийде, навіть якщо температура за бортом трошки вводить в оману. Так що ідеальним варіантом зараз була б сонячна погода вдень і з дощами вночі. Щоправда і тут є мінус, бо нічний грім зараз занадто нагадує роботу ППО, що вже робить нерви не тільки енергетикам.
Гривня залишається стабільною, коливаючись в рамках дуже маленького діапазону. І судячи по результатам візиту місії МВФ, так і продовжить робити. Навряд чи Фонд зміг переконати українську сторону робити девальвацію. Особливо на тлі того самого прискорення інфляції. Протягом тижня гривня, навіть, ненадовго, ставала сильнішою ніж рівень в 41, зробивши кілька «шагів» у бік 40 (а може й у бік омріяної гривні. Проте це швидко скінчилось. Ранок п’ятниці офіційний курс міжбанківського валютного ринка починає на рівні 41,32 грн за долар. А вуличний курс тримається дуже близько, торгуючись десь біля 41,45. Мінфін і банки, схоже, почали працювати над планом Б, коли підняття податків не допомагає особливо закрити діру у фінансуванні армії. І от другий тиждень поспіль на аукціонах по розміщенню внутрішнього боргу залучається по 20 млрд грн. При тому, що на цьому тижні особливих погашень старих ОВДП немає і маємо просто чисте залучення значної суму. Вони працюють.