Українки Сан-Антоніо у штаті Техас створили етнокалендар, у якому показали автентичні українські вишиванки, – деяким з них понад сто років. Моделями погодились бути представники української діаспори.
12 українських строїв з різних регіонів України, автентичні прикраси та головні убори – такий фотопроєкт створила неприбуткова організація “Українці Сан Антоніо” у штаті Техас. В організаторів під час пандемії виникла ідея проілюструвати український одяг кінця 19 початку 20 століття
“Ми для себе вкотре підтвердили гіпотезу наскільки українці мало знають про свою власну культуру, знання настільки поверхневі, що коли середньостатистичному українцю скажеш “український одяг” вони зразу думають про шаровари чи сорочки покриті маками. Хоча, як відомо, ані шаровари як елемент одягу, ані маки як елемент вишивки нам не притаманні.” – розповіла Олена Гарсія співорганізаторка фотопроєкту
Тож дівчата вирішили показати всю велич українського одягу і створити етнокалендар. Використовували автентичний одяг з українських експедицій. Його колекціонери викуповували на аукціонах для приватних колекцій.
“Ось до прикладу якщо брати зразок Вінницької сорочки. Це є весільна сорочка з домотканого полотна, сорочка має характерні риси взагалі подільської вишивки. Вона як мінімум 100 років зберігалися в скрині і якщо до неї доторкнутися можна відчути запах такої глиняної Шевченківської хати, такої долівки.” – розповіла співорганізаторка фотопроєкту Олена Гарсія.
Для фотосесії створили 12 різноманітних образів. Моделями погодились бути представниці української діаспори Сан-Антоніо.
“Я переїхала в Америку у 22 роки, в Україні вже не була 11 років. Тому я була дуже в захопленні одягти щось українське і позувати. Я ще й досі не можу натішитись.” — розповідає Олена Швем, модель
“Календар став дуже успішним, його придбали люди з усього світу. Не лише в Сполучених штатах, не лише в Канаді чи в Україні, а та у Європі та навіть у Японії. Ми бажаємо, щоб календар став щорічним проєктом нашої організації.” — каже Олена Христюк, співорганізаторка проєкту.