Як на мирний процес в Україні впливає ситуація у Білорусі експерти й дипломати говорили під час дискусії, організованої американським Інститутом Миру.
Володимир Єльченко, посол України у США, підкреслив: "Йдеться не лише про дуже видимий вплив ситуації в Білорусі на Україну. Це присутність російських військ там, які були й до того уздовж білорусько-українського кордону. Звісно, тепер їхня кількість зросла як наслідок запиту Лукашенка до Путіна. Інші менш очевидні зміни – це присутність російських охоронців у білоруських високопосадовців".
Білорусь не має власної міжнародної політики і має спільну міжнародну політику із Росією
"Інше питання у тому, що Білорусь – входить до договору із Росією «Союзна держава», і там є деякі положення, які помітили небагато людей, що обидві країни мають одну позицію із міжнародних питань. Фактично це означає, що Білорусь не має власної міжнародної політики і має спільну міжнародну політику із Росією".
судячи із заяв пані Тихановської, ми не повинні очікувати якихось драматичних і позитивних змін у позиції Білорусі щодо України
"Основуючись на моєму досвіді спілкування із білоруськими дипломатами, переважно у Нью-Йорку в ООН і також на двосторонніх зустрічах і судячи із заяв пані Тихановської [Лідерки білоруської опозиції], ми не повинні очікувати якихось драматичних і позитивних змін у позиції Білорусі щодо України – у випадку, якщо вона або інші представники опозиції прийдуть до влади у Білорусі. Що досить песимістично. Але основою мого оптимізму є відносини білоруського та українського народу, що свідчить про те, що у білорусів як громадянського суспільства немає ніяких негативних намірів щодо України.
"Україна дуже важлива не лише для мільйонів українців, але й для мільйонів білорусів, які борються за майбутнє, якого вони прагнуть – бути вільними й демократичними, - вважає Орися Луцевич, дослідниця Chatham House. - Й успішна Україна – те натхнення, яке потрібно у регіоні та для світової демократії".
«Як підтримати Україну?», - я б відповіла: «Підтримуйте Білорусь»
"Я пам’ятаю, як говорила із лауреаткою Нобелівської премії з літератури Світланою Алексієвич, яку я спитала: «Що ми можемо зробити для Білорусі?» Вона відповіла: «Підтримувати Україну», що Захід повинен підтримувати Україну. Зараз якщо б мене спитали: «Як підтримати Україну?», - я б відповіла: «Підтримуйте Білорусь». Тому що Росія бачить ще як один театр подій".
При цьому Луцевич сумнівається у намірах Кремля припинити агресію на Донбасі та незаконну анексію Криму, тож закликає українців готуватись до тривалого протистояння.
Ми не можемо очікувати, що Путін відступить і дозволить Україні мати мир на умовах України
"Ми не можемо очікувати, що Путін відступить і дозволить Україні мати мир на умовах України – це було б чудово, але це утопія. У справжньому житті Україна повинна готуватись до того, щоб міцно триматись разом зі своїми союзниками. Росія хотіла зашкодити й побороти Україну, але не вдалось це зробити. Західні санкції поки не перемогли Росію. Але боротьба триває".