Велика середа 12 квітня: що важливо встигнути в цей Страсний тиждень перед Великоднем, традиції та прикмети

Велика середа 12 квітня: що важливо встигнути в цей Страсний тиждень перед Великоднем, традиції та прикмети

Сьогодні православні відзначають Велику середу Страсного тижня.

Велика середа є одним з найважливіших днів пасхального Страсного тижня. Саме у Велику середу віруючі згадують про зраду Іуди і прославляють Марію Магдалину.

Вважали, що цього дня Юда Іскаріот надумав зрадити Сина Божого, отримавши за це 30 срібняків.

Саме тому одним із головних гріхів вважається зрада, у середу потрібно каятися і сповідатися, щоб не стати послідовником Іуди.

Обов'язково 12 квітня у Велику середу прибирали в будинку. Виносили все сміття, брудний одяг, зламані речі.

Також у Велику середу господині купували все необхідне для випічки пасок і фарбування яєць.

У Велику середу на вечірній службі відбувається таїнство сповіді. Священнослужителі наголошують, що для парафіян вечір середи — це особлива можливість сповідатися більш детально, ніж у звичайні дні, і закликають нею скористатися.

У цей день потрібно було помити всю підлогу в будинку. Особливе місце приділяли кутам. Їх ретельно вимивали та витирали весь бруд.

 

Що не можна робити 12 квітня

Не можна у Велику середу їсти скоромну їжу, шумно веселитися і влаштовувати гуляння.

Крім цього у цей день, як і в інші дні Страсного тижня, заборонено залицятися, вінчатися, мати інтимну близькість і хрестити дітей.

У Велику середу заборонено проводити ворожіння і захоплюватися азартними іграми.

Не можна у Велику середу лаятися, сваритися і лихословити.

У цей день селяни кланялися Іоанну Лествичнику, щоб на землю зійшли небесні дощі, а зелені паростки швидше піднімалися вгору. Було прийнято пекти довгі коржі з викладеними зверху з тіста перекладинами. Називали таку випічку «сходами» або «драбинками». У народній культурі сходи – символ шляху нагору, в небеса. У поминальній обрядовості випечені «драбинки» допомагали душі, яка залишила земний світ, досягти Божого Престолу. Здобу у вигляді драбинки наші предки ще пекли в свято Вознесіння Господнє.

Кожне таке печиво віддавали члену сім’ї – вважалося, що якщо з’їси його, то будеш здоровим весь рік. Також наші предки вірили, що в майбутньому житті людина, яка з’їла «драбинку», зможе зійти на небо і потрапити в рай.

За народним повір’ям, 12 квітня з самого ранку і до пізньої ночі домовик «біситься» і не впізнає своїх домашніх. У цей день селяни боялися ходити по двору, а після заходу сонця замикали домашню худобу і птицю. Люди намагалися догодити домовику – пригощали його кашею і коржами, вірячи, що покуштувавши ласощі, він стане добрішим, почне доглядати за худобою в хліві і в поле, стане благоволить до мешканців будинку.

12 квітня не радили надягати одяг темних кольорів і виходити з дому без особливої потреби, щоб не накликати неприємності. У цей день не прийнято займатися важкою роботою, шити, в’язати, не можна пліткувати і засуджувати когось. Ходити босоніж – до хвороб ніг. Не можна випускати тварин з дому або сараю, інакше з ними трапиться біда.

Черешня зацвіла – прийшов час сіяти буряк і кукурудзу. Бджоли вилітають з вуликів – весна прийшла і буде теплою. Листя на березі розпустилося раніше, ніж на вільсі – влітку буде мало дощів. Бики й корови задирають голови вгору, сонні та мало п’ють – до швидкого дощу. Кульбаби цвітуть – літо буде коротким. Птахи будують гнізда на південній стороні дерев або будинків – чекай холодного літа. Багато дощів в квітні – прикмета того, що влітку можна буде зібрати багато грибів.