Знаю, що мало хто цікавився економікою світових війн і не знає якими можуть бути вигадливими уряди, щоб знайти гроші на війну. Тому давайте розповім коротку історію як німці створювали свою воєнну машину.
Якщо хтось не знає, то після Першої світової Німеччину зобов’язали виплачувати гігантські репарації. І виплати яких призвели до Гіперінфляції. Потім якось вдалось вгомонити інфляцію, але репарації постійно витягували тверду валюту з краіни. Ще пізніше була Велика депресія, яка завдала ще одного потужного удару економіці. Коли до влади прийшов Гітлер, то він взагалі відмовився повертати борги і що фактично закрило всі джерела фінансування. Тому грошей в них точно не було.
Що придумали німці?
В той час як твердолоба частина бачила вирішення проблеми в пограбуванні євреїв, то більш розумніші почали створювати різноманітні схеми.
Наприклад, однією зі схем були так звані Мефо-векселя. Ця схема була названа в честь компаніі MEFO GmbH - Metallurgische Forschungsgesellschaft. Це була підставна компанія, яка була створена, щоб розраховуватись з виробниками зброї. Тільки платіжним засобом виступали не реальні гроші, а векселя. Також ці векселя Mefo мали річну відсоткову ставку 4%, що було вище, ніж у інших торгових векселів того часу. При необхідності, в будь-який момент Рейхсбанк міг придбати ці векселі з невеликим дисконтом і дати компаніі готівку. В реальності ж саме через додаткову дохідність ці векселі перетворились в еквівалент грошей, якими компаніі розраховувались між собою за поставки сировини, запчастин та надання послуг. І станом на 1938 було загальна вартість векселів виросла до 12 млрд марок. Для порівняння, в той же час загальна вартість випущених держоблігацій складала 19 млрд марок.
А наша проблема, що мозок в цьому напрямі не працює взагалі…