"З приводу оцього трешу, що зараз відбувається і де США розказує, які вони круті" - Зоя Казанжи

"З приводу оцього трешу, що зараз відбувається і де США розказує, які вони круті" - Зоя Казанжи

Так, круті, беззаперечно.

Але нагадаю. Про нашу Українську миротворча місія в Іраку. Коли підрозділи Збройних сил України перебували в складі коаліційних військ під проводом США з 11 серпня 2003 року по 9 грудня 2008 року.

І це була найбільша миротворча місія України за всю історію її незалежності.

Постійно в Іраку знаходилось до 1 690 військових. Всього через Ірак пройшло 6 100 наших військових. Загинуло 18. 40 військових отримали поранення.

Наші військовики виконували завдання на ірано-іракському кордоні.

І тодішня влада вважала, що Україна повинна виконувати узяті зобов'язання, як і інші країни коаліції.

Але почалась передвиборча лихоманка. Я не буду зараз вдаватися в деталі, цього достатньо у відкритих джерелах. Лише нагадаю хронологію подій.

Леонід Кучма віддав вказівку готувати виведення військ. Це були 2004-2005 роки. І передбачалося, що українські миротворці можуть покинути Ірак вже до кінця весни 2005 року.

Але США дали зрозуміти, що питання про подальше перебування українського миротворчого контингенту в Іраку повинне вирішуватися після вступу на пост нового президента України і формування нового уряду.

Така от аналогія з черговою вимогою виборів від США.

США тоді, передбачаючи вихід українського контингенту, запропонували Україні зберегти свою присутність в Іраку на рівні військових радників і спостерігачів. І в 2006 році так і зробили.

Тодішня Держсекретар США Кондоліза Райс сказала: «Ми вдячні Україні за її участь в іракській операції. Тоді як далеко не всі країни виявили таке бажання, Україна приєдналася до тих держав, які забезпечують стабільність в Іраку».

Цікавий факт: щоб уникнути ворожого радіо-прослуховування, українські військові спілкувалися через радіозв'язок лише українською мовою, використовували кодові українські слова, оскільки англійську і російську противники розуміли. Тоді ще говорили, що українська мова рятувала життя українським солдатам.

На тій війні загинув український журналіст - 35-річний Тарас Процюк.

А інший наш журналіст, Андрій Цаплієнко, зняв два документальних фільми про ту війну: «На лінії вогню: Вхід в Ірак» (2003 рік) та «Іракський тижневик» (2005 рік).