"Зруйноване правосуддя: як Європа дозволила своїм судам занепасти" - Юрій Ніколов

"Зруйноване правосуддя: як Європа дозволила своїм судам занепасти" - Юрій Ніколов

Виявилось, Європі в останні роки не вистачає грошей на все про все. І вони економлять на судах. Менше суддів, менше клерків, більше геморою. Це призвело до шаленого збільшення строку розгляду справ. Все це в умовах, коли в Євросоюзі на суди витрачається в середньому 85 євро з розрахунку на одного мешканця.

На жаль в їхній статистиці немає України. Хоча у нас справи теж валяються роками, і у нас дуже багато вільних суддівських вакансій. Прикинув, що у нас суди фінансують десь в районі 14 євро на одного українця (19 млрд грн видатки на всю судову систему, для розрахунків взяв приблизно 30 млн українців і курс євро 44).

Щоб ви розуміли серйозність проблеми, «Financial Times» б’є на сполох: «Проблеми стали настільки серйозними, що провідні юристи попереджають, що вони загрожують підірвати верховенство права, яке лежить в основі європейських інститутів і транскордонної торгівлі».


Зруйноване правосуддя: як Європа дозволила своїм судам занепасти

Розгляд цивільної або комерційної справи в суді першої інстанції в Італії, одній з чотирьох найбільших економік ЄС, може зайняти півтора року, якщо судовий розгляд відбуватиметься у звичайному темпі. У Франції, Іспанії та Польщі середній термін розгляду звичайної справи ледь перевищує рік.

У березні підсудному в Лондоні, звинуваченому в погрозах мачете, повідомили, що його триденний судовий розгляд не може відбутися до жовтня 2028 року. Його честь суддя Чарльз Фолк вигукнув «вау», коли секретар назвав йому наступну доступну дату.

Згідно з останнім звітом Ради Європи про якість правосуддя в Європі, у 2022 році на розлучення в Монако в середньому витрачалося 1 292 дні, і цей показник майже постійно зростає з 2012 року.

Кількість нерозглянутих справ у коронному суді в Англії та Уельсі майже подвоїлася з 4 кварталу 2019 року

На Кіпрі вирішення цивільної справи займає в середньому близько 800 днів - найдовше в Європі - і це без урахування апеляцій, згідно з останніми доступними даними ЄС за 2022 рік. За даними Ради Європи, Греція та Італія мають такі ж тривалі терміни розгляду цивільних і комерційних справ у своїх судах - 746 і 540 днів відповідно.

Гіббс наводить приклад заборони на аудіозаписи в англійських судах, що не дозволяє обвинуваченим, які не мають адвоката і яким важко зрозуміти, про що йде мова, отримати стенограму без затримок і витрат.

В Італії відповідачі також повинні платити за документи, навіть за одну фотокопію, що, за словами адвоката з корпоративних злочинів Філіппо Феррі, може призвести до значних витрат у справі.

Протягом останнього десятиліття, коли Європа зіткнулася з економічною кризою, пандемією та наслідками війни, правосуддя регулярно ставало мішенню для скорочення витрат з боку урядів, які надавали пріоритет іншим сферам суспільного життя, таким як охорона здоров'я та освіта.

Результатом цього стало руйнування судів і нестача адвокатів, що фінансуються державою, створення рекордних обсягів нерозглянутих справ і підрив довіри до системи правосуддя в багатьох країнах.

Серед 46 держав-членів Ради Європи, створеної після Другої світової війни для захисту верховенства права, середній бюджет, виділений на судову систему в 2022 році, становив 0,31 відсотка ВВП.

Ці витрати становлять близько 85 євро на одного жителя і в багатьох країнах не встигають за інфляцією протягом майже десятиліття. У 2018 році середній бюджет становив 0,33 відсотка ВВП.