Група “Інформаційний спротив” продовжує уважно стежити за медіапростором та викривати добірні фейки роспропаганди у рамках щотижневої рубрики. Наразі до уваги пропонуються найбільш резонансні опуси кремлівських фейкоробів.
Інфекційні відділення у Сумах
Ворожі TG-канали поширюють неправдиві повідомлення про начебто «погіршення епідеміологічної ситуації» в місті, через що медичні установи буцімто закривають свої інфекційні відділення.
Немає жодних повідомлень від МОЗу про погіршення епідеміологічної ситуації у Сумах та введення карантинних заходів. Крім того, на офіційних сторінках лікарень такі заяви теж відсутні. Відповідно, інформація про так званий карантин — є фейком ru-пропаганди.
Таку брехню поширюють з метою викликати паніку серед цивільного населення.
Приліт української ППО в Запоріжжі
Російська пропаганда вкотре поширює дезінформацію про ракетний удар по Запоріжжю, намагаючись звинуватити в трагедії нібито українську протиповітряну оборону.
Це — цинічна інформаційна атака, мета якої — зняти відповідальність з агресора за черговий акт терору проти мирного населення.
Близько 11:40 22 квітня російські війська завдали ракетного удару по житловому будинку в Запоріжжі. Станом на 12:56 відомо про 13 поранених, серед яких двоє дітей, та одну загиблу людину.
«Звинувачення української ППО у руйнуванні будинків — типовий інструмент кремлівської пропаганди. Ворог вкотре намагається перекласти відповідальність за терор на Україну», — зазначають у ЦПД.
Це далеко не перша спроба рф через інформаційні фейки приховати власні воєнні злочини та маніпулювати громадською думкою.
Злочини військовослужбовців ЗСУ
Російська пропагандистська машина не припиняє спроб дискредитації українських захисників, вдаючись до навмисного фальшування новин. Пропагандисти рф системно фабрикують фейки, дописуючи до реальних кримінальних новин вигадані фрази на кшталт «військовослужбовець ЗСУ», щоб створити уявлення про нібито причетність українських військових до злочинів.
Нещодавно російські ресурси використали справжню новину про стрілянину на базі відпочинку у Львові, сфабрикувавши на її основі фейковий заголовок. У ньому стверджувалося, що стрілянину нібито влаштував військовослужбовець ЗСУ. Однак в оригінальній новині не було жодної згадки про участь захисників України у події.
Такі інформаційні вкиди мають чітку мету — посіяти недовіру між цивільними та військовими, зруйнувати єдність суспільства та підірвати авторитет ЗСУ, який залишається одним із ключових стовпів національного спротиву.
Вбивство цивільних в автобусі у Марганці
Ворожа пропаганда поширює фейк, нібито удар дрона по автобусу з людьми у Марганці на Дніпропетровщині – це «українська провокація».
Насправді подібні заяви є черговою спробою росіян виправдати свій терористичний акт проти цивільного населення.
Як повідомили в Офісі Генпрокурора, вранці 23 квітня російські військові здійснили атаку БпЛА по автобусу з працівниками одного з підприємств у місті Марганець. За даними Дніпропетровської ОВА, внаслідок удару ворожого дрона загинули 9 людей, 42 особи постраждали (кількість уточнюється).
Росія систематично вдається до пропагандистської тактики звинувачення українських військових у своїх злочинах, щоб ввести в оману громадськість та зняти із себе відповідальність за терор мирних українців.
Залишення позицій на Курщині
Російькі пропагандистські медіа поширили чергову дезінформацію про Збройні Сили України. Цього разу мішенню стала 95-та окрема десантно-штурмова бригада, яку бездоказово звинуватили у відмові виконувати накази та залишенні позицій поблизу населеного пункту Олешня в Курській області.
Цю інформацію перевірили у Центрі комунікацій угруповання військ «Курськ». Там офіційно підтвердили: новина є фейком, створеним та поширеним російськими інформаційними операторами.
Метою вкиду є дискредитація ЗСУ та спроба посіяти паніку й недовіру серед українського суспільства. Російські інформаційні атаки продовжують використовувати тактику психологічного тиску та імітацію внутрішніх проблем у Збройних Силах України.
Раніше було зафіксовано хвилю фейкових відео, де нібито «українські військові» заявляли про «оточення в Курській області». Усі ці матеріали мали однакову мету — маніпуляція громадською думкою та зниження бойового духу.
Ветеран, який продає медалі
Кремлівські Telegram-канали поширюють черговий фейк, спрямований на деморалізацію українського суспільства. Цього разу — про нібито ветерана Другої світової війни, який продає свої нагороди, щоб “врятувати онука від фронту”.
На поширюваній фотографії — оголошення із зворушливим, але вигаданим текстом, покликаним викликати обурення та жалість. Проте насправді це звичайна інформаційна підробка.
Фото оформлене так, щоб уникнути будь-яких впізнаваних деталей: немає номерних знаків, назв вулиць, української символіки, рекламних вивісок чи інших підтверджень, що знімок справді зроблений в Україні. Місцевість виглядає максимально узагальнено — типова тактика для створення універсального фейку.
Цей фейк — частина масштабної інформаційної кампанії рф, на яку, за офіційними даними, було виділено понад $1,6 млрд. Її основна мета — викликати зневіру серед українців, розпалити емоції, підірвати довіру до держави та зірвати мобілізаційні процеси.
Українцям радять зберігати інформаційну гігієну: перевіряти джерела, не поширювати емоційні картинки без підтвердження і довіряти лише офіційним повідомленням.
Нічні удари по Україні
Роспропаганда активно поширює фейки, мета яких – виправдати масовані нічні терористичні російські удари по цивільних у Києві та інших містах України.
Пропагандистські ресурси рф традиційно стверджують, що удари по цивільних – це нібито наслідок дій української ППО, бо армія росії б’є «виключно по військових цілях». Крім того, поширюються абсолютно безглузді вигадки про нібито «забір органів» рятувальниками у поранених цивільних людей.
“Подібна хвиля фейків є типовою тактикою російської пропаганди, щоб спробувати зняти із себе відповідальність за відверті терористичні удари та вбивства цивільних людей в Україні”, – стверджують у ЦПД.
Росія завдала один із наймасованіших ударів по цивільних об’єктах у 9 регіонах України. У столиці, за останніми даними Офісу Генпрокурора, 9 людей загинули, більше 70 постраждали.
Фейкові відеосюжети для маніпуляцій щодо ЗАЕС
Росіяни планують випустити пропагандистські відеосюжети з метою закріпити з-поміж світової спільноти думку, що ЗАЕС буцімто історично належить росії, та перекласти вину за скоєння рф військових злочинів на Україну.
Ця маніпуляція є складовою широкої кампанії рф з метою дискредитації України. Також метою кампанії є виправдання рф своїх військових злочинів та спроба покращення своєї міжнародної позиції, зокрема у США та МАГАТЕ.
Запорізька АЕС побудована на території України, завжди належала і належить Україні, знаходиться у її визнаних міжнародним правом та міжнародною спільнотою кордонах. росія ж є окупантом, і виробництво подібних «документалок», які насправді є інформаційною зброєю, давно поставлено у рф на потік, тож закликаємо критично і відповідально ставитися до споживання інформації.