Цього тижня російська пропаганда знову намагалася дискредитувати ЗСУ, посіяти паніку всередині країни та ввести в оману міжнародну спільноту. Група “Інформаційний спротив” продовжує моніторити та спростовувати інформаційні вкиди, які продукує російська пропагандистська машина.
Фейк про “$80 млн, вкрадені українцями в Ізраїлі”
Пропагандисти поширюють відео з логотипом The Times of Israel, у якому стверджують, що “українські шахраї” нібито зібрали $80 млн під виглядом зборів на ППО. ЦПД спростував цю інформацію — жодної такої публікації на офіційних ресурсах видання не існує. Фейк спрямований на дискредитацію українців за кордоном. Подібний наратив вже з’являвся у 2023 році — тоді мовилось про “$30 млн”.
Кремль знову звинувачує ЗСУ у “воєнних злочинах”
РФ посилається на доповідь фейкового “міжнародного трибуналу”, створеного самою росією. У звіті немає жодних доказів, лише повторення наративів про “терор на Донбасі”. Захарова навіть визнала, що правозахисні організації не підтверджують цих тверджень. Мета — дискредитація ЗСУ та виправдання власної агресії.
Фейк про “браконьєрство” десантників 80-ї бригади
Пропагандисти заявили, що двоє офіцерів 80-ї бригади нібито займались браконьєрством на Сумщині. Насправді в оригінальній новині, скриншотом якої вони маніпулюють, не згадано жодного військового. Це спроба створити образ “злочинності” серед військових.
РФ створює фейковий “фактчекінг” з іноземними агентами
Центр нацспротиву повідомляє про чергову маніпуляцію: кремлівські агенти запускають псевдофактчекінгові ініціативи. У “русі” задіяні відомі пропагандисти — Пепе Ескобар (Бразилія) та Гуперт Зайпель (Німеччина). Мета — легалізувати брехню, зруйнувати довіру до фактів і посилити наративи рф.
“Мільйон жінок у ЗСУ з 1 вересня” — чергова вигадка
Пропаганда заявляє про “обов’язкову мобілізацію мільйона жінок” із 18 років. ЦПД спростовує: у Верховній Раді немає відповідних законопроєктів, а уряд таких рішень не ухвалював. Фейк супроводжувався deepfake-відео зі “заявою” Ольги Стефанішиної. Це частина інформаційної операції для нагнітання паніки.
Звинувачення ЗСУ у “використанні хімічної зброї”
РФ показує “докази” — відео зі схроном хлорпікрину й пластиду. Проте реальний вміст речовин не встановлений. ЦПД нагадує: подібні фейки неодноразово запускались раніше й ніколи не підтверджувались. Натомість зафіксовано використання хлорпікрину саме російськими військами.
Фейк про контракт “60+”
У мережі поширюється вигадка про нібито запуск в Україні програми “Контракт 60+”. Жодної такої кампанії не існує — це дезінформація, яка має підірвати довіру до мобілізаційних заходів.
“Катування російських полонених” — брехня без доказів
МЗС рф заявляє про “секретні тюрми” в Україні, де начебто катують російських військових. Мірошник посилається на розповіді самих полонених, проте не надає жодних доказів. У ЦПД зазначають: це спроба приховати злочини рф проти українських полонених, які задокументували міжнародні організації.
“Мобілізація громадян Молдови в Одесі” — підробка
Пропагандисти поширили фейковий документ від імені Одеського ТЦК. Насправді він містить грубі помилки, не відповідає формату офіційних документів і базується на вигаданому указі. Одеський ТЦК офіційно спростував це.
“Трамп скасував санкції проти рф” — дезінформація
Фейки базуються на Указі Президента США від 30.06.2025, який стосується лише сирійського санкційного списку. “Рособоронекспорт” та більшість російських компаній і надалі перебувають під дією санкцій за участь у війні проти України. Цей фейк — спроба рф пом’якшити образ ізоляції.
Кремль продовжує інформаційну війну, масово поширюючи фейки про ЗСУ, мобілізацію, українських військових та міжнародну підтримку. Центр протидії дезінформації закликає громадян перевіряти інформацію лише через офіційні джерела.