Сили духу послати Трампа на умовні три літери вистачило тільки у Гарварда. На це не спромоглися ані військові, ані бюрократи які потрапили під скорочення Маска чи яким були висунуті вимоги "змінися або помри".
У понеділок уряд США заявив, що заморозить багаторічні гранти та контракти Гарварду на суму $2,26 млрд. Потім Трамп написав: «можливо, Гарвард повинен втратити свій статус звільненого від податків і оподатковуватись як політична організація, якщо він продовжує проштовхувати політичну, ідеологічну та терористичну «хворобу»?»
Якщо ви пропустили цю історію, то там все просто. В Гарварді відбувалися пропалестинські акції протесту. Трамп вважає їх антисемітськими, з чим, до речі, можна погодитися, бо іноді прости мітинг закінчувався переслідуванням студентів-ізраїльтян. Але під цим «мітингувальним соусом» Трамп намагається нав’язати приватним вишам власні ідеологічні стандарти. Робоча група адміністрації Трампа з антисемітизму на початку цього місяця відправила Гарварду лист з вимогою вжити дев’ять заходів, які «ми вважаємо є необхідними для продовження фінансових відносин Гарвардського університету з урядом Сполучених Штатів».
Більшість вимог стосується внутрішнього життя університету. Уряд вимагає повної заборони вдягати маски, передбачає зміни в управлінні та при прийомі абітурієнтів, а також припинення програм різноманітності, справедливості та інклюзії, те що називається DEI. Так, це доволі «ліві» ідеї (на мій хлопський розум - ліві у всіх сенсах цього слова), але й виш приватний і те, що може не подобатися – їх справа. Не подобається тобі – обираєш інший і спокійно клянеш Гарвард за їх лівизну.
Гарвард послав Трампа з його вимогами.
«Університет не поступиться своєю незалежністю, не поступиться своїми конституційними правами», — заявив президент Гарварду Алан Гарбер у листі до університетської спільноти.
Ця сама спільнота зробила два важливих кроки.
1️⃣. подала до федерального суду на адміністрацію Трампа, звинувативши її у використанні законів про громадянські права для підриву академічної свободи та свободи слова. У позові стверджується, що адміністрація Трампа порушує процедуру вирішення проблем антисемітизму чи інших проблем громадянських прав у студентських містечках, який полягає в тому, щоб спочатку було проведено відповідне розслідування (це передбачає розділ VI Закону про громадянські права), потім мають бути оприлюднені висновки, і лише потім мають бути знайдені «компромісні рішення». Трамп і його люди на все це плюють, демонструючи барський диктат.
2️⃣. Вони найняли адвокатів, які раніше захищали Трампа. Це Вільям Берк із компанії Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, який представляв бізнес-інтереси Трампа під час його першого походу в Білий дім і Роберт Гур, партнер King & Spalding, який раніше був спеціальним прокурором США при Трампі І. Гур свого часу не виправдав сподівань Трампа. Спецпрокурор дійшов висновку, що не було підстав для висунення Байдену кримінальних звинувачень через секретні документи, знайдені в його будинку та в офісі, який він використовував після свого віце-президентства.
Гарвард - не єдиний виш куди прийшли з вимогами трампісти. До того був ще Колумбійський університет, який спочатку прогнувся під вимоги (ціна питання - 400 млн доларів на рік), але побачивши приклад Гарварду, вирішив також протистояти Білому дому. Через декілька годин після їх заяви, Клер Шипман, виконувачка обов’язків президента Колумбійського університету заявила, що не дозволить уряду «вимагати від нас відмовитися від нашої незалежності та автономії».
Хто його знає, може своя «помаранчева революція» у американців теж пройде під акомпанемент барабанів з баків, і де рушійною силою теж будуть студенти….