І знову його забезпечив Дональд Трамп. Який на вихідних повноцінно здав назад по найважливішому питанню торгівельної війни – мита з Китаєм. Вийшло так, що китайська тактика спрацювала і американці виявились тими, хто не може терпіти і вимушено моргнули першими. А далі класичне «купи козу – продай козу». І коли США і Китай повернулися до рівня мит кінця березня, ринки в черговий раз отримали привід для ралі. А провідні американські банки кинулись переглядати прогнози, роблячи рецесію і кризу тепер менш ймовірним сценарієм. Не дуже заморочуючись з тим, як вплинуло на економіку тимчасове припинення торгівельних операцій і невизначеність, яка лишається, адже Трамп зробив паузу і може в будь-який момент повернутися до своєю улюбленої іграшки і гарантій, що тепер з ним завжди буде міністр фінансів чи йому остаточно пояснили, що в ці ігри грати не можна, немає ніяких. Тим більше, що тепер Трамп сфокусувався на торгівельній війні з Європою. Бідкаючись, що європейці наживаються на американцях, особливо виробники ліків, особливо виробники ліків для схуднення, від яких ніяк не може схуднути його улюблений Ілон Маск.
На виробників ліків у Трампа окремий зуб росте. Не просто так він вирішив цього тижня повторити трюк Зеленського і видати указ про зниження цін на ліки. Що пригнітило сектор акцій медичних виробників, викликавши тут значні розпродажі. Проте поки що ринки хочуть святкувати, особливо технологічний сектор. І індекси впритул наблизились до своїх історичних максимумів. Тим більше, ще й інфляція вийшла трошки нижче очікувань. Завдяки падінню цін на нафту. Що додатково надихнуло ринки, які дуже хочуть зниження ставок і поверненню до епохи безкоштовних грошей. В результаті, ранок п’ятниці індекс S&P500 починає на позначці 5916, що на 250 пунктів вище, ніж тиждень тому. Що правда, самі ціни на нафту підскочили після тарифного перемир’я Трампа, хоча баррель бренту лишається нижче рівня у 65 доларів, тримаючись там на сподіваннях, що з Іраном майже домовились чи принаймні не знаходяться на стадії «за 5 хвилин до супер санкцій і бомб». Чи говорив Трамп про ціну на нафту під час свого турне на Близький Схід, чи сконцентрувався на вирішенні власних бізнес проблем, лишається невідомо. У той же час він точно взяв із собою всіх улюблених олігархів і напідписував із шейхами шалених контрактів по продажі їм зброї і інших ніштяків, в тому числі літаків боїнг (правда, невідомо як швидко це все має бути реалізовано), паралельно наголошуючи, що кожен має жити так як він хоче і це не американські справи, засуджувати людей за традицію різати своїх опоненті на маленькі шматочки. Викликаючи тим шалені оплески у аудиторії. І відпрацьовуючи новий літак, в якому може нарешті буде золотий унітаз.
А ще ринок виявився абсолютно правим стосовно Індо-Пакістанської війни, ігноруючи ризики повномасштабного протистояння протягом останніх кількох тижнів. Сторони так не хотіли воювати, що з радістю прийняли американське посередництво, яке хоч десь мало спрацювати, і гордо доповіли про свою перемогу. Більше всіх раділи китайські виробники зброї, чиї літаки і ракети виявились на диво ефективними, відразу викликавши активність покупців. Які і так були раді купляти акції китайських компаній на тлі відлиги у торгівельній війні Трампа. Проте з іншими місіями посередництва у Трампа поки що не дуже виходить, що, по його словам, заважає йому добре спати. І, певно, не дає розслабитись навіть під час гри в гольф. Як результат, український сегмент єврооблігацій відстав від глобальних ринків. Знову інвестори і спекулянти розчарувалися, дозволив собі повірити, що Путін хоче домовитись і зараз точно приїде в Туреччину вести справжні перемовини. Проте в Туреччину відправили придворного блазня і по сумісництву історика, який вже вимагав в України капітуляції у 2022 році. А ставки на потенційну швидку і теплу зустріч Путіна і Трампа впали. Разом з цінами суверенних українських облігацій.
А сам Трамп в черговий раз зробив вигляд, що все так і було задумано. Ба більше, тепер на його думку будь-який прогрес в перемовинах прямо пов’язаний з його зустріччю із другом Володимиром. Про його давнє бажання впасти в обійми Путіна було давно відомо, але чогось до цього він постійно намагався перевести це в режим прямих перемовин між Росією і Україною, а тепер виявилось, що вони за визначенням не могли нічого дати. Хоча і будуть продовжуватись, розтягнувшись в часі на два дні, коли українська сторона змусила росіян сидіти в Стамбулі і чекати, хоча б частково відплативши за необхідність танців з бубнами навколо Трампа. Парадоксально, але на цьому тлі лишається сильним і навіть посилюється російський рубль, ігноруючи як відсутність будь-якої перспективи у перемовинах, так і проблеми російського бюджету, якому і так неприємно на тлі падіння ціни на нафту, так ще й його і сильним курсом добивають. На цьому тижні курс рубля опустився до відмітки у 80 рублів за долар. Знов залишаючи надію оптимістам, що хтось у Москві щось знає і Путін готовий до реальних перемовин.
На внутрішньому українському економічному полі останній, як кажуть аналітики, ривок продемонструвала інфляція. Досягнувши в квітні рівня у 15,1%. Основним драйвером цього неприємно процесу стали фрукти, що швидко зреагували на чергові погодні неприємності, які перетворили весну на листопад і другий рік поспіль загрожують поганими врожаями. Прямо вказуючи, що зміни клімату – це не тільки гостра потреба у кондиціонерах влітку, але й такі от погодні екстремуми, що вже впливають на економіку і точно може псувати настрій українським споживачам. Зате базова інфляція сповільнилась до 12,1%, даючи надію тим самим аналітикам побачити в кінці року інфляцію нижче 10%, особливо на тлі відсутності обстрілів енергетики і стабільного постачання електроенергії. І останнє прискорення інфляції не дає можливість навіть подумати, що НБУ відпустить гривню з короткого повідка. Так що коливання на валютному ринку найближчим часом можливі тільки як відбиток глобальних ринків, де долар ходить то вгору то вниз відносно євро в залежності від настрою Дональда Трампа. Офіційний курс гривні на цьому тижні остаточно зрівнявся із курсом чорного ринку. Гривня починає ранок п’ятниці на рівні 41,45 гривень за долар, залишаючись на одному рівні вже більше ніж 6 місяців, якщо не більше.