1. путінська війна поглинає росію: засекречено вже третину бюджету, витрати на зброю зросли на 44%.
- У росії стрімко зростає частка «чорного» бюджету — в першому кварталі 2025 року засекречено рекордні 32% державних витрат. Це майже 3,6 трильйона рублів, які пішли невідомо на що — але фактично на війну проти України.
- Аналітик Яніс Клюґе з Інституту міжнародної безпеки (Німеччина) підрахував: секретні видатки зросли на 44% у порівнянні з аналогічним періодом 2024 року.
- Щотижня кремль вливає в агресивну воєнну машину 338 мільярдів рублів — це більше, ніж річний бюджет цілих російських регіонів, як-от Новосибірська чи Ростовська області.
- На фоні зубожіння населення, падіння реальних доходів і кризи в ключових галузях (від автопрому до вугілля), путін витрачає трильйони в тіні — на війну, репресії, пропаганду та озброєння.
2. російський «АвтоВАЗ» розвалюється: Lada зібрана наполовину з китайських і турецьких запчастин, імпортозаміщення провалено.
- російський автопром, який кремль подає як символ «економічної самостійності», виявився банальним збиральним цехом для китайських і турецьких деталей. Про це свідчить презентація Центрального науково-дослідного автомобільного інституту (НАМІ), що підпорядковується Мінпромторгу рф.
- Найбільш "російський" автомобіль — Lada Granta — виявився локалізованим лише на 45,7%. Інші бренди показали ще жалюгідніші результати: Sollers/УАЗ — 27,2%, Haval (Китай) — 15,1%, «Москвич» (насправді JAC) — 7,6%, AGR (Tenet) — 6,6%.
- Після відходу Renault росіяни перейшли на китайські та турецькі комплектуючі, однак тепер навіть це їх не влаштовує. Китай звинуватили в «демпінгу», який нібито душить продажі «АвтоВАЗу».
- Компанія стверджує, що 89% коштів, які росіяни витрачають на нові авто, ідуть прямо в Пекін. Тим часом, у «АвтоВАЗа» — криза продажів: на складах накопичилося 100 тисяч нераспроданих Lada, а на початку травня виробництво Granta довелося тимчасово зупинити.
- Імпортозаміщення «по-російськи» вкотре довело свою неспроможність. І поки путін намагається будувати «автономну економіку», з’ясовується, що навіть його улюблена Lada — це напівкитайський конструктор з пластику, що не продається.
3. Уряд рф рятує «КамАЗ» авансами з бюджету.
- російський уряд вирішив підтримати дотаціями найбільшого виробника вантажівок — «КамАЗ», який стрімко накопичує борги.
- Новий проєкт постанови передбачає 80% авансування державних закупівель вантажної техніки, аби зменшити навантаження на виробників і зокрема — врятувати «КамАЗ» від дефолту.
- Борг «КамАЗа» на кінець березня 2025 року досяг 210 млрд руб. На тлі санкцій, дефіциту комплектуючих та падіння купівельної спроможності попит на цивільну техніку скорочується, а військові замовлення не забезпечують фінансової стійкості.
- «КамАЗ» опинився в ситуації, коли без постійної бюджетної підтримки не може ані обслуговувати борг, ані інвестувати в оновлення виробництва.
- «КамАЗ» — ще один індикатор деградації російського машинобудування, яке з 2022 року втрачає іноземні технології, партнерів і ринки.
- Виживання «гігантів» тепер можливе лише за рахунок бюджетного вливання — тобто за рахунок російських платників податків, які фінансують збиткові проєкти державної важливості.
4. росіяни бідніють: майже половина громадян скаржаться на погіршення фінансового становища.
- На тлі війни, санкцій та економічної ізоляції 47% росіян заявили про погіршення матеріального становища у 2025 році. Такі дані наводить опитування Anderida Financial Group серед майже 2000 респондентів.
- Навіть стабільний дохід не рятує: 75% росіян зізналися, що їм не вистачає грошей на повсякденні витрати.
- Головні причини злиднів — це інфляція, скорочення можливостей на ринку праці та загальна нестабільність, зумовлена санкціями й витратами на утримання воєнної машини.
- У той час як мільярди витрачаються на війну проти України, пересічні росіяни виживають від зарплати до зарплати, економлять на їжі, одязі та ліках. "русский мир" — це коли грошей не вистачає навіть на хліб, проте є танки.
5. Поки Захід запроваджує санкції, угорська OTP Group заробляє мільярди в росії.
- Попри повномасштабну війну росії проти України та санкційний тиск з боку ЄС, угорська банківська група OTP Group подвоїла прибуток у рф у першому кварталі 2025 року.
- Чистий прибуток російської «дочки» OTP становив 61 млрд форинтів (понад 13,5 млрд рублів), що вдвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Ключові показники:
- Чистий відсотковий дохід зріс на 64% і сягнув 66,3 млрд форинтів.
- Комісійні доходи майже подвоїлись — +94%.
- Рентабельність капіталу склала вражаючі 67,2%.
- Прибутки OTP в рф зростають переважно за рахунок активного споживчого кредитування, що є критично важливим джерелом фінансування для внутрішньої економіки країни-агресора.
- Попри заклики України та частини країн ЄС до ізоляції фінансової системи рф, Угорщина продовжує підтримувати економічну присутність у росії. Така позиція прямо суперечить європейським цінностям і підіграє агресору.
- Українські дипломати неодноразово закликали виключити OTP Group зі списку банків, які мають право працювати в росії без обмежень. Однак Будапешт продовжує блокувати відповідні санкційні ініціативи в Брюсселі.
- Фінансування російського ринку сьогодні — це інвестиція у війну проти України завтра.
6. Вірменія відмовилась від російської зброї на користь Індії та Франції.
- Вірменія, традиційний партнер росії в регіоні та учасник ОДКБ, фактично відмовилась від закупівель російського озброєння, переключивши увагу на військово-промисловий комплекс Індії та Франції.
Індія — новий стратегічний партнер Єревана.
- У 2022–2023 роках Вірменія уклала з Індією оборонні контракти на понад $1,5 млрд.
- Серед придбаного озброєння – системи залпового вогню Pinaka (214 мм); сучасні артилерійські установки ATAGS (155 мм); протидронові системи ZADS; засоби ППО Akash-1S; протитанкові комплекси «Конкурс», які хоч і виготовляються за російською ліцензією, але вже без участі рф.
Франція теж посилює свою військову присутність у Вірменії.
- У 2023–2024 роках укладено угоди на $250 млн, серед яких радарні системи GroundMaster 200; переносні ПЗРК Mistral 3; самохідна артилерія Caesar.
росія більше не постачає — і не здатна.
- Останній великий оборонний контракт із москвою був підписаний ще в 2021 році на $400 млн, але й досі не виконаний у повному обсязі — через перенавантаження російського ВПК війною в Україні, а також санкційні обмеження.
- Фактично, Вірменія втратила довіру до російського постачальника. москва стрімко втрачає вплив навіть серед своїх формальних союзників, які тепер дедалі активніше переорієнтовуються на альтернативних постачальників озброєнь.
- Цей процес підриває залишки довоєнної системи впливу Кремля на пострадянському просторі — ще одна довгострокова геополітична поразка росії, спричинена її агресією проти України.
7. Угорщина та Словаччина можуть відмовитись від російських енергоресурсів.
- Попри декларовану політику ЄС щодо поступової відмови від російських енергоресурсів, Угорщина та Словаччина навмисно затягують розрив із москвою, фінансуючи її війну проти України. Про це йдеться в новому дослідженні Центру дослідження демократії (CSD) та Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA).
- З моменту повномасштабного вторгнення росії обидві країни переказали кремлю 5,4 мільярда євро лише за імпорт сирої нафти.
- Це еквівалентно вартості 1800 російських ракет «Іскандер-М» — зброї, яку росія активно застосовує для ударів по українських містах.
- Попри надані ЄС винятки на імпорт, які мали бути тимчасовими, Угорщина і Словаччина не тільки не скоротили, а й посилили залежність від російських постачань.
- У 2024 році частка російської нафти в Угорщині сягнула 86%, тоді як у Словаччині вона залишається майже стопроцентною. «Це не питання інфраструктури чи логістики. Це — результат навмисної політики та корупційних схем», — заявив Мартін Владимиров, директор енергетичної програми CSD.
- Хоча обидві країни мають доступ до альтернативних джерел постачання — зокрема, через хорватський нафтопровід Adria — уряди Будапешта і Братислави лобіювали продовження імпорту з рф і заробили на цьому сотні мільйонів євро.
- Так, угорська компанія MOL наростила прибуток на 34%, а уряд Віктора Орбана перенаправив понад $500 млн надзвичайних податкових надходжень на латання дірок у бюджеті.
- Попри дешевший імпорт, споживачі в Угорщині та Словаччині не отримали вигоди — ціни на пальне в обох країнах перевищували середні по ЄС на 2–5%.
- На тлі підготовки Європейською комісією нових санкцій, які передбачають поступову заборону російських газових контрактів, Угорщина та Словаччина вже висловили «серйозне занепокоєння» і можуть спробувати заблокувати оновлення санкційного пакету ЄС.
- Поки окремі країни-члени блокують енергетичну ізоляцію агресора, росія продовжує отримувати мільярдні прибутки й спрямовує їх на війну в Україні.
Більше на https://t.me/Omelyan_News