"Україна вирішила позбавити повноважень антикорупційне агентство, яке підтримує США" - Юрій Ніколов

"Україна вирішила позбавити повноважень антикорупційне агентство, яке підтримує США" - Юрій Ніколов

Найбільші ЗМІ Америки не замовчали виходок української влади. «The Wall Street Journal» вже повідомив про тисячний протест під вікнами Банкової у статті з дуже промовистим заголовком.

Трампу і так не дуже подобається Зеленський. А Єрмак для Держдепу взагалі як червона ганчірка. Тож вони своїми руками змогли додати фарб у переговорний трек від якого залежить наша доля.


Протести спалахнули після того, як Україна вирішила позбавити повноважень антикорупційне агентство, яке підтримує США

Протести спалахнули біля будівлі Адміністрації президента після того, як уряд України вирішив позбавити повноважень антикорупційне агентство країни, що, на думку опонентів, є найдраматичнішим з низки останніх кроків, спрямованих на концентрацію влади навколо президента України Володимира Зеленського та придушення критики його адміністрації.

Більше 1000 людей зібралися у вівторок ввечері на пагорбі біля адміністрації президента і вигукували «Ганьба» та «Вето закону» — це перша велика демонстрація проти уряду Зеленського з початку війни з Росією більше трьох років тому.

Раніше у вівторок парламент України схвалив закон, який фактично позбавляє незалежності Національне антикорупційне бюро (НАБУ), створене в 2015 році під тиском США та інших західних країн.

Згідно з пропонованим законом, генеральний прокурор України, якого призначає президент, отримає широкі повноваження над НАБУ та спеціальним антикорупційним прокурором. Зеленський, чия партія контролює парламент, повинен підписати запропонований закон, перш ніж він набере чинності.

«Те, що відбувається, — це руйнування антикорупційної інфраструктури в Україні», — сказала Daria Kaleniuk , співзасновниця неурядової організації Центр Протидії Корупції, яка допомогла створити НАБУ після того, як революція 2014 року повалила проросійського лідера. Вона додала, що в останні місяці США, здається, перестали приділяти таку велику увагу антикорупційним зусиллям в Україні, що дало уряду можливість позбавити НАБУ його повноважень.

Офіс Зеленського не відповів на запит про коментар у вівторок, як і його партія «Слуга народу».

Напад на антикорупційні інституції ризикує підірвати західну підтримку України, яка була надзвичайно важливою в її боротьбі проти російської інвазії та в досягненні мети одного дня приєднатися до Європейського Союзу. Посли країн «Великої сімки» в Києві після зустрічі з представниками антикорупційного бюро у вівторок заявили, що «мають серйозні занепокоєння і мають намір обговорити ці події з керівництвом уряду».

Зеленський прийшов до влади в 2019 році на антикорупційній платформі. Але з продовженням війни він все більше піддається критиці в країні та за кордоном за те, що, на думку критиків, є жорстким підходом до політичних загроз. Раніше цього року колишньому президенту Петру Порошенку, супернику Зеленського у другому турі виборів 2019 року і постійному критику президента, українські силові структури заморозили активи і заборонили виїжджати з країни.

Запропонований закон є останнім кроком проти антикорупційних інституцій та активістів в Україні. Раніше цього місяця Віталій Шабунін, співзасновник Антикорупційного центру, був звинувачений у шахрайстві та ухиленні від військової служби. Шабунін заявив, що звинувачення є сфабрикованими, а інші активісти попередили, що вони були покликані надіслати сигнал: ті, хто розслідує корупцію в офісі Зеленського, будуть покарані.

Потім у понеділок слідчі провели серію обшуків стосовно щонайменше 15 співробітників НАБУ. Служба безпеки України оголосила, що затримала Руслана Магамедрасулова, голову одного з детективних підрозділів НАБУ, за ведення бізнесу в Росії.

Більшість співробітників перебувають під слідством за дорожньо-транспортні пригоди, повідомило НАБУ. На прес-конференції у вівторок директор НАБУ Семен Кривонос заявив, що запропонований закон був просунутий, частково, чиновниками, які активно розслідувалися його відомством.

«Ця кампанія тиску є прямою реакцією на ефективність наших розслідувань, зокрема тих, що стосуються високопосадовців та членів парламенту», – заявив Кривонос. «Це рішення ставить під загрозу не тільки функціонування антикорупційних інституцій, а й євроатлантичні прагнення України».

Створення незалежних антикорупційних органів було одним із центральних елементів судової реформи в Україні, що вважається надзвичайно важливим для покращення верховенства права в країні. Ці реформи мають вирішальне значення для прагнення України приєднатися до ЄС.

«Ці інституції мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості», – заявив речник Європейської комісії, виконавчого органу ЄС, про арешти. «Приєднання України вимагатиме потужного потенціалу для боротьби з корупцією та забезпечення інституційної стійкості».

НАБУ було створено за ініціативою західних союзників, які готувалися надати мільярди доларів для підтримки нового уряду України в 2014 році, але хотіли бути впевнені, що ці кошти не потраплять до кишень чиновників. Агентство було запущено в 2015 році за технічної підтримки Федерального бюро розслідувань. Воно швидко набуло популярності, заарештувавши високопоставлених осіб.

Антикорупційні активісти стверджують, що репресії проти НАБУ, ймовірно, були реакцією на розслідування агентством справи віцепрем'єр-міністра Олексія Чернишова. У червні НАБУ подало клопотання про відсторонення Чернишова від посади.

На початку цього місяця кабінет Зеленського відмовився затвердити Олександра Цивінського, детектива НАБУ, на посаді голови Бюро економічної безпеки, яке розслідує економічні злочини. Цивінський був обраний незалежно, і відмова в його затвердженні була протизаконною, сказала Каленюк. Вона зазначила, що реакція Заходу була слабкою, що дало Зеленському сигнал, що він може йти далі.

Ухвалення запропонованого закону у вівторок викликало громадський резонанс по всій Україні. Представники опозиційних партій скаржилися, що закон не був ухвалений відповідно до належної процедури, і безуспішно намагалися заблокувати трибуну під час голосування. Після ухвалення закону багато українців почали засуджувати його в соціальних мережах, намагаючись переконати Зеленського не підписувати його.

Віталій Кличко, мер Києва і частий критик Зеленського, сказав, що запропонований закон «однозначно не наближає [Україну] до демократії, верховенства права і законності — до тих цінностей, за які сьогодні гинуть наші солдати». Він додав, що його автори «затягують Україну в авторитаризм».