Як “коаліція охочих” планує закрити небо над Україною

Як “коаліція охочих” планує закрити небо над Україною

Серед дипломатів “коаліцію охочих” жартома іменують “коаліцією очікування”, оскільки, незважаючи на всі проведені збори, насправді вирішено дуже мало, і на даному етапі занадто багато невідомих, пише  журналіст “Радіо Свобода” Рікард Йозвяк. Він проаналізував деякі деталі майбутньої миротворчої місії, зокрема, щодо того, як партнери можуть закрити небо над Україною та скільки європейських військовослужбовців можуть направити.

Як зазначається у статті, один із варіантів полягає в тому, що Європа охоронятиме критично важливу інфраструктуру в Західній Україні. А точніше, буде створено “безпечну зону” навколо Львова для приземлення літаків. Для цього і Франція, і Британія мають досить сильні військово- повітряні сили, але також свій внесок можуть зробити і Нідерланди.

“Відносно легко сказати, скільки країни можуть виділити”, – сказав “Радіо Свобода” міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс. – “У Нідерландах у нас є F-35, наприклад, і ми, звичайно, знаємо, який потенціал у наших F-35 і скільки ми можемо розгорнути. Тож це не найскладніша частина; найскладніша частина – організувати всю місію і чітко вказати, що робитиме авіація”.

Однак є ще більш амбітна ідея, яка полягає в тому, щоб коаліція була присутня на “флангах” – тобто поблизу білоруського кордону (з огляду на майбутні великомасштабні навчання “Захід” за участю російських військ) або навколо Одеси.

При цьому розміщення західних сил в Одесі може бути пов’язане з морським компонентом, який є найбільш розробленим аспектом планів, наголошується в статті, оскільки на зустрічі в Брюсселі 10 квітня Туреччина заявила, що готова взяти на себе відповідальність у цій галузі.

По суті, Анкара продовжить тримати відкритими зернові маршрути для українських і міжнародних суден, потенційно розміновувати Чорне море і взяти на себе відповідальність за роль рамкової країни для майбутніх багатонаціональних морських сил у регіоні.

Скільки іноземних військ буде в Україні?

Дипломати, з якими спілкувалося “Радіо Свобода”, згадали цифру близько 30 тисяч осіб, по суті дві повні дивізії, хоча підкреслили, що це “ідеальне число, яке може бути важкодосяжним”. При цьому в ідеалі ще 90 тисяч осіб знадобляться для забезпечення ротаційного резерву.

Однак проблема в тому, що більшість країн залишаються нерішучими через усю невизначеність, пов’язану з перспективами припинення вогню між росією та Україною, зазначає видання.

Один дипломат сказав виданню після саміту в Брюсселі, що більшість країн насправді не “розкривають свої карти”. “Вони відвідують зустрічі, але вони скоріше слухають і, можливо, додають, що підтримують починання в дуже загальних рисах”, – сказав він.

Нагадаємо, Велика Британія і Франція очолюють коаліцію з понад 30 країн, готових допомогти в забезпеченні безпеки України в разі досягнення мирної угоди. Лондон і Париж заявляли про готовність відправити свої війська.

При цьому “коаліція охочих” застрягла на двох найважливіших питаннях миротворчої місії. Зазначається, що країни не можуть визначитися з можливою чисельністю військ і термінами їх створення. Водночас росія виступає проти розміщення європейських миротворців в Україні, називаючи це неприйнятним і провокаційним кроком.