"10 питань для розвитку критичного мислення" - Владислав Рашкован

"10 питань для розвитку критичного мислення" - Владислав Рашкован

Вчора ввечері на фоні багатьох внутрішньополітичних новин вийшли дві новини з Reuters/Bloomberg, які стосуються МВФ та рф, що: а) Фонд посилає місію в росію та б) наступним представником росіі в МВФ буде російська банкірка під американськими санкціями.

Для привертання уваги до теми деякі українці буквально за годину після цих новин встигли написати дуже гнівні та емоційно-забарвлені пости. Інші ж запитали мене, як же таке трапилось.

Як в будь-якій пропаганді, в таких новинах та постах завжди є частина правди (інакше б не чіпляло), але часто правди, витягнутої або з контексту, або переказаною своїми словами (чув я вашу Монтсерат Кабал’є – Сара наспівувала – нічого незвичайного).

На мій же погляд, будь-які пости щодо росії є чудовим тестом для розвитку критичного мислення. Наприклад, новина щодо призначення Юдаєвої в МВФ могла спонукати експертів задати собі такі питання:

1. хто призначає виконавчого директора в МВФ від країни? МВФ чи країна? чи може МВФ зупинити рішення країни?

2. чи знав МВФ про це призначення до цієї новини, чи вона стала для нього сюрпризом?

3. що думає МВФ з цього приводу? є коментар від МВФ?

4. хто зробив цю новину публічною і навіщо - звідки Reuters/Bloomberg взяв цю новину?

5. чи можна призначати людину під санкціями виконавчим директором? є юридична думка?

6. чи діють міжнародні санкції на членів ради директорів МВФ?

7. чи зможе така людина під санкціями в'їхати на територію США та працювати в Вашингтоні?

8. якщо ні, чи зможе виконавчий директор працювати виключно з москви або будь-якого іншого міста, приймаючи до уваги, що місце роботи Ради директорів - саме Вашингтон? якщо так, то скільки днів?

9. якщо може постійно, а не тільки, наприклад, 60 днів на рік, то не означає це, що рф свідомо відмовляється від повноцінного представлення країни в мвф (тому що засідання ради директорів - це 10% нашої роботи - вся інша робота - технічна та дипломатична в Вашингтоні)?

10. і останнє питання - навіщо рф в один день дало дві такі провокаційні новини? І для любителів конспірологічних теорій - саме вчора – перед початком місії МВФ в Україні?

Аналогічні питання можна собі задати і по першій новині…

Впевнений, що в українському суспільстві є багато експертів, які безпомилково та швидко могли б надати юридично-вивірені думки щодо цих питань МВФ відразу після появи новин від Reuters або Bloomberg. Всім іншим я би порадив включати критичне мислення перед постами.