10 жовтня: це цікаво знати

10 жовтня: це цікаво знати

Я не вріс в свою епоху, бо протягом майже 20-ти років (з 9-тьох і до 29-тьох) був ізольований від життя. Спочатку «манастирське житіє» в Панському, від якого я, 9-літній хлопчик, буквально втік. Потім брудна Золотоноша. Далі гімназія, колегія, університет і, нарешті, блукання в тумані архаїчної філології. Хіба цього не досить, щоб зовсім одірватися від землі?
Михайло Драй-Хмара

Восени – у період храмових свят – наші предки починали готувати священні напої. Їх приносили у жертву богам, ними користувалися під час ворожіння на майбутній врожайний рік і, що найголовніше, вважалося, що, лише скуштувавши такого напою, людина отримувала незвичайну силу і могутність богів.

Найдавнішими напоями наших предків учені вважають напої з назвами сома та сура. Сома визначалася як напій богів, а сура – людей. «Ми випили соми, ми стали безсмертними, ми досягли світла, ми знайшли Богів», – співається в одному зі священних гімнів. Саме оп’яніння сомою доводило жерців та богомольців до екстазу, під час якого мали відкриватися таємниці божественної мудрості. За різними дослідженнями, сому готували з вересу, гірської рути, грибів молочаю, чи-то коноплі. Зібрані рослини замочували у воді, товкли у ступі або вичавлювали з них сік. Потім, процідивши, змішували з водою, свіжим або кислим молоком, додавали ячмінного зерна і давали перебродити на сонці. Пізніше ритуальні напої почали готуватися з меду.

У народі 10 жовтня – день Сави Пасічника. До цього дня бджолярі намагалися закінчити всі роботи з облаштування пасіки на зиму. Вважалося, що Саватій закриває вулики на зиму, тому добрий бджоляр мав не залишати жодної незавершеної справи. Цього дня найповажніші люди закуповували у пасічників мед, розводили його водою і варили на повільному вогні. Потім ситу зливали у дерев’яні бочки, додавали трохи хмелю і ставили до льоху для бродіння. Нерідко на місяці, а то й – роки. Вся ж інша робота, що не стосувалася бджолиного господарства на Саву-бджільника, заборонялася, бо вона була не на користь.

Господині 10 жовтня пекли спеціальне печиво з медом, яким на сніданок смакувала вся родина.

За церковним календарем 10 жовтня вшановують мученика Каллістрата та воїнів його: Гімнасія та інших; преподобного Саватія Соловецького; апостолів від 70-ох: Марка, Аристарха і Зіну; мученицю Єпихарію та преподобного Ігнатія.

Іменинники 10 жовтня:

Гнат, Калістрат, Марко, Зінаїда, Аристарх.

Ім’я Гнат бере початок від латинського слова «ігнатус» – невідомий. Чоловіки з цим ім’ям на вигляд прості і щирі, однак насправді вони можуть здивувати друга нахабством та шантажем. Товариші недолюблюють його за жадібність, лінощі та постійне бажання керувати. Вчителі поважають за ерудицію. Гнат часто закохується, але дуже ревнивий, тому інколи може навіть вдаватися до насильства.

10 жовтня народились:

1889 – Михайло Драй-Хмара – український поет-неокласик, літературознавець, перекладач, поліглот (знав 19 мов).

«Дерзайте, лебеді: з неволі, з небуття веде вас у світи ясне сузір’я Ліри, де пінить океан кипучого життя...» (Михайло Драй-Хмара)

1931 – Атена Пашко – поетеса, громадсько-політична діячка. Автор збірок «На перехрестях», «На вістрі свічки», «Лезо моєї стежки». Голова Спілки українок України (1991–2001), президент Благодійного фонду В’ячеслава Чорновола (з 1999 р.).

10 жовтня святкують:

  • День працівників стандартизації та метрології України.
  • Всесвітній день психічного здоров’я.

Події 10 жовтня:

1666 – правобережні полковники вибрали Дорошенка тимчасовим гетьманом Правобережної України.

1918 – РНК Радянської Росії ухвалила Декрет про запровадження нової орфографії.

1932 – у Запоріжжі запрацювала ДніпроГЕС ім. Леніна.

1932 – у Харківському фізико-технічному інституті вперше в СРСР провели ядерну реакцію з розщеплення атомного ядра літію.

1940 – у Кракові створили Революційний Провід ОУН на чолі зі Степаном Бандерою.

1943 – Президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ про заснування ордена Богдана Хмельницького I, II та III ступенів.

1948 – запущено першу радянську керовану балістичну ракету далекої дії Р-1, створену під керівництвом Сергія Корольова.

1963 – набув чинності Договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, космічному просторі та під водою.

1965 – освячено церкву-пам’ятник святого Андрія в Саут- Баунд-Бруку (США), споруджену на пошанування жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні.

2002 – Палата представників конгресу дозволила Бушу атакувати Ірак.

Чи знаєте ви, що:

  • Всі фрази Гідрометцентру про дощ мають конкретний зміст. Наприклад, при фразі «короткочасний дощ» мається на увазі, що тривалість дощу буде не більше 3 годин. Фраза «очікується дощ» означає тривалість дощу не менш півдоби. Фраза «без істотних опадів» зовсім не означає, що дощу не буде. Це значить, що дощ випаде не більше 0,3 літра на квадратний метр.
  • Дощ став причиною появи прогнозів погоди по радіо. Коли американський власник радіостанції потрапив під дощ, він заснував нову рубрику прогнозу погоди, яка розповідала про дощ кілька разів на добу.
  • У XVII столітті у Великобританії був прийнятий закон про дощ, за яким за неправильне пророкування дощу синоптика страчували.
  • Приблизно одна людина на кожні сто мільйонів, страждає алергією на дощ. Будь-який вплив води на шкіру викликає почервоніння, набряки, а від потрапляння під дощ такі люди навіть можуть померти.
  • У Сан-Франциско метеостанція повідомляє про дощ зі ступенем ймовірності, наприклад, 4:6. Просто 10 місцевих метеорологів голосують про те, чи буде дощ чи ні, а результат оголошують слухачам в такому от «відносному» вигляді.