Співзасновник та очільник фізико-математичного відділу Української академії наук у 1918-1921 роках, фундатор Акліматизаційного саду та Зоологічного музею УАН, біолог, ембріолог, розробник основ акліматизації та селекції рослин в умовах Сибіру і України.
Автор понад 200 досліджень із ембріології, гістології, мікроскопічної техніки, археологічної палеонтології тощо.
Народився на хуторі Веселому (нині Запорізької області) в багатодітній дворянській сім’ї козацького походження. Навчався в Московському та Харківському університетах. Працював у Томському університеті, став його ректором. 1901 року працював у Зоологічному музеї Петербурзької Академії наук. 1910 року ініціював створення і викладав на Сибірських вищих жіночих курсах.
1912 року переїхав до Києва. Очолив кафедру зоології на сільськогосподарському відділенні Політехнічного інституту. Від 1918 року – в Комісії з підготовки законопроекту про заснування Української академії наук. Того ж року організував і став директором Акліматизаційного саду УАН, а наступного створив і очолив Зоологічний музей УАН. У 1918–1921 роках керував фізико-математичним відділом УАН, кафедрою акліматизації, зоологічним кабінетом. Брав участь у Комісії з вивчення природних багатств України, в Комітеті з вивчення фауни України, багатьох природодослідних товариствах. Засновник наукових видань “Вісник Фізико- математичного відділу”, “Праці Акліматизаційного саду”, “Український зоологічний журнал” та інших.
Автор понад 200 досліджень із ембріології, гістології, мікроскопічної техніки, археологічної палеонтології, зоології, акліматизації культурних рослин в умовах Сибіру і України.
Помер у Києві, похований на Лук’янівському цвинтарі.