Це ім’я знайоме будь-якому українцеві. Про дочку священика з містечка Рогатина написано десятки романів, повістей, кілька драматичних творів і опера, знято телевізійний фільм. Однак образ цієї видатної жінки, котра увійшла в історію України і Оттоманської Порти, тобто Турецької імперії часів її найвищого розквіту, під ім’ям Роксолани, донині залишається загадковим. Про що ж нам говорять історичні факти?
За свідченнями венеціанських і турецьких історіографів, полонянку, яка незабаром зайняла високе положення при дворі Сулеймана Пишного, одного із наймогутніших правителів Османської імперії, називали Гасекі Хуррем — Весела Султанша, або Русса. Справжнього імені бранки з України історія не зберегла.
Ми ніколи не довідаємося, як і чому на Роксолану припав вибір султана Сулеймана. Він був іще не старим, добре освіченим, розумілися на літературі, філософії і крім східних мов знав слов’янські. Імовірно, не лише краса та весела вдача бранки, але і її швидкий розум, здатність миттєво розумітися в хитросплетеннях інтриг і вдалі поради з питань зовнішньої політики дозволили Роксолані швидко піднятися до становища першої дружини та сподвижниці султана. Ніколи ще жінка при східному дворі не відігравала такої важливої ролі. Під впливом Роксолани султан розпустив гарем, переженив колишніх дружин із придворними та офіцерами своєї армії, а сам залишився з єдиною та коханою. Це так вразило сучасників, що вони почали приписувати Роксолані чаклунські здібності.
У 1521 році Роксолана народила сина Селіма. До цього часу султан уже призначив спадкоємцем престолу сина Мустафу, народженого набагато раніше від іншої його дружини — черкески. Однак Роксолані хотілося бачити спадкоємцем Селіма, і вона використовувала свій вплив, щоб переконати султана в тому, що старший син готує повстання проти нього. Мустафу було страчено, Селім став спадкоємцем, але для Туреччини це виявилося невдачею, тому що єдиний син Роксолани був людиною вкрай жорстокою і безпутною.
Існують дані про те, що Роксолана використовувала любов султана не лише для палацових інтриг, але й для того, щоб зробити неможливими спустошливі походи турків і татар на українські землі. І справді, в роки її шлюбу з правителем Туреччини число турецько-татарських набігів на Україну різко скоротилося. Тоді ж Оттоманська Порта установила добросусідські стосунки з Польщею, яка володіла більшою частиною території України, і уклала з нею ряд мирних договорів.
Життя Гасекі Хуррем, що увійшла не лише в українську, але й у світову історію, виявилося недовгим — у 1558 році Роксолана померла. І нині в Стамбулі можна бачити величну мармурову усипальницю — єдину в Туреччині гробницю, споруджену над тілом жінки.