Дурова затримали у Франції за низкою звинувачень: йому загрожує 20 років тюрми

Дурова затримали у Франції за низкою звинувачень: йому загрожує 20 років тюрми

Дурову закидають низку звинувачень – сприяння тероризму, торгівля наркотиками, шахрайство, відмивання грошей й так далі

Павла Дурова, власника популярного месенджера Telegram, ввечері 24 серпня затримали співробітники спецслужб Франції у паризькому аеропорту Ле Бурже. Дурова затримали близько 20 години вечора за діючим ордером, який видало Національне управління французької судової поліції за запитом Управління боротьби зі злочинами щодо неповнолітніх.

Про це повідомив французський телеканал TF-1. Зазначається, що Дурову закидають низку звинувачень – сприяння тероризму, торгівля наркотиками, шахрайство, відмивання грошей, педофільський контент, обхід санкцій тощо, йому загрожує до 20 років за ґратами. Зараз його вже відправили під варту.

При цьому за даними французських ЗМІ, справжня причина затримання Дурова – бажання уряду Франції отримати можливість читати зашифровані повідомлення у месенджері, які не піддаються дешифровці без ключів. Побічно цю версію підтвердили слідчі, які коментували справу, а також головне звинувачення, на якому зробили акцент – нібито розповсюдження педофільського контенту.

"Telegram — це вулик кримінального контенту. Наразі ця платформа знаходиться в центрі уваги за незаконну трансляцію матчів, але багато аккаунтів у цьому сервісі використовуються організованою злочинністю. Крім тероризму, найнебезпечніші злочинці використовують Telegram для обміну дитячим порно-контентом", – сказав французським ЗМІ один зі слідчих.

Окрім цього, джерела у французських спецслужбах підтвердили, що будуть вимагати доступу до зашифрованих повідомлень у месенджері. Свого часу це не вдалося зробити ФСБ РФ, через що в Росії у 2018 році навіть намагалися блокувати месенджер. Французське видання BFMTV додало, що Дурова оголосили у розшук буквально за хвилини до приземлення в Парижі, а ордер робили фактично "на колінці".

Цікаво, що у Франції Дурова давно оголосили персоною нон-грата попри те, що він має французське громадянство. До Франції, де на його арешт діяв ордер, Дуров потрапив, оскільки його літак потрібно було дозаправити, а французський спецназ заарештував його фактично на трапі приватного літака. ЗМІ зазначають, що справу Дурова Париж може використати, щоб нарешті змусити Європейський Союз впровадити санкції проти месенджера.

Реакція Telegram

В оточенні Дурова назвали дії влади Франції "шокуючими" та незаконними. Там вважають, що затримання Дурова – це "особиста вендетта" президента Франції Еммануеля Макрона. Окрім того, в компанії мають вже давно затверджений план дій саме на такий випадок – якщо власника месенджера затримають будь-де.

В чому саме полягає цей план, поки що невідомо. Проте компанія, сказали європейським ЗМІ співрозмовники, продовжить існувати, працювати та виконувати свої завдання попри арешт Дурова. План повинна ухвалити рада розробників, тоді він почне виконуватися.

Росія різко збудилася

У Росії тим часом вирує паніка. Росіян лякає те, що у випадку, якщо Париж зможе "дотиснути" Дурова, країни ЄС зможуть читати переписки у месенджері – а саме Telegram зараз використовують російські військові, як головний засіб зв'язку на фронті війни в Україні.

Заступник голови Держдуми РФ Владислав Даванков відправив листа міністру іноземних справ Росії Сергію Лаврову з вимогою домагатися звільнення Дурова. Він вважає, що затримання власника месенджера має політичний характер та може загрожувати російським інтересам.

Цікаво, що головними кредиторами Дурова та його месенджера є російський підсанкційний мільярдер Алішер Усманов та структури ще одного росіянина, Кирила Дмитрієва. Ймовірно, саме вони можуть перехопити контроль над месенджером, попри ризик потрапити при цьому під санкції Європи, України та США.

Зазначимо, у кінці травня у "Телеграмі" заблокували чат-боти ГУР, СБУ та Мінцифри. Недоступними стали саме ті ресурси, які використовувались для передачі інформації про переміщення окупаційних військ на території України.

Згодом у Telegram пояснили, що чат-боти заблокували через помилку. Проте ГУР має іншу інформацію. Це могло бути вказівкою ФСБ Росії.

Йому буде офіційно висунуто обвинувачення

Власник популярного месенджера Telegram Павло Дуров, якого 24 серпня затримали у Франції, не підлягає обміну або екстрадиції. Річ у тім, що з 2021 року він має французьке громадянство.

Про це повідомив французький канал TF1. За даними журналістів, Дуров знав, що його можуть затримати у Франції, тому він довгий час уникав поїздок до Європи.

ЗМІ також повідомляють, що Дуров прилетів до Парижа у супроводі свого помічника та охоронця і планував там провести щонайменше один вечір. Його літак Embraer Legacy 600 приземлився у французькому аеропорту о 19:30 за місцевим часом. За кілька хвилин його було затримано на злітній смузі аеропорту Ле-Бурже.

Слідчі з Національного управління по боротьбі з шахрайством при митному департаменті Франції (ONAF) повідомили йому підозру та помістили під варту. Він має бути негайно представлений до слідчого судді, а в неділю йому буде офіційно висунуто обвинувачення у численних злочинах.

Варто зазначити, що власник соцмережі X Ілон Маск засудив затримання Дурова у Франції. На його думку, затримання стало рекламою першої поправки до конституції США, яка гарантує свободу слова.

"На дворі 2030 рік, у Європі вас страчують за те, що ви лайкнули мем", — написав Маск у соцмережі X.

Своєю чергою скандальний американський журналіст Такер Карлсон назвав арешт Дурова "попередженням будь-якому власнику платформи, який відмовляється цензурувати правду за наказом урядів та розвідувальних служб". Він закликав звільнити засновника Telegram.

"Це не Путін заарештував його за те, що він дав громадськості свободу слова. Це західна країна, союзник адміністрації Байдена та активний член НАТО, замкнула його", — зазначив Карлсон.

Водночас європейський розслідувач, представник міжнародної OSINT-спільноти Bellingcat Христо Грозев вважає затримання Дурова цілком виправданими.

"Його неспівробітництво з ФСБ на користь свободи слова, на жаль, повністю нейтралізується його неспівробітництвом ні з ким, щоб зупинити використання ТГ для всього жахливого. То був його вибір. Чи можна було робити одне й не робити інше?", — написав Грозев в соцмережі Х.