"Чому Володимир Зеленський може вітати перемогу Дональда Трампа" - Юрій Ніколов

"Чому Володимир Зеленський може вітати перемогу Дональда Трампа" - Юрій Ніколов

Ось позиція про те, що у нинішній ситуації Трамп дає Україні хоча б надію на супротив. Бо останні місяці Байдена стали нашим найгіршим кошмаром і фактично траекторією до капітуляції.. За даними джерела «The Economist» в генеральному штабі, майже п'ята частина солдатів дезертирувала зі своїх позицій. А Трамп настільки загадочний, що на нього хочеться хоча б надіятись.

Так, це не кінець. ЗСУ не склали зброю. Але і Путєн не складає. Він на відміну від України продовжує купувати м’ясо замість загальної мобілізації. Тому попереду у нас не тільки Дніпропетровщина і Запоріжжя з Сумщиною, але й ракетні обстріли. Які у розпал зимових холодів можуть призвести до колапсу в тилу.

В общім, ця стаття – просто звіт про те, як британське видання зараз бачить стан війни в Україні і інформує про це своїх англомовних підписників.


Чому Володимир Зеленський може вітати перемогу Дональда Трампа

Розчарування в Джо Байдені досягло глибокого рівня

На папері повернення Дональда Трампа до Білого дому виглядає як найгірший кошмар України. Новий президент Америки послідовно відмовляється засуджувати вторгнення Володимира Путіна. Схоже, він захоплюється стилем правління російського диктатора. Одного разу він намагався шантажувати Україну, відмовляючи їй у військовій допомозі. Тож несподіванкою - і свідченням того, наскільки погано стало в країні за останні місяці, - стало те, що багато високопосадовців сподівалися на перемогу Дональда Трампа. Зіткнувшись з вибором між продовженням голого життєзабезпечення і президентом, який розірве правила і майже напевно скоротить допомогу, вони були готові зіграти в азартну гру.

Президент Володимир Зеленський поспішив підтримати перемогу, причому в повному обсязі. «Ми з нетерпінням чекаємо ери сильних Сполучених Штатів Америки під рішучим керівництвом президента Трампа», - написав він у соціальній мережі X (колишній Twitter, а тепер керований протрампівським мільярдером Ілоном Маском). Це був не просто піар. У приватних розмовах його співробітники дедалі більше розчаровуються тим, що вони називають «самостримуванням» адміністрації Байдена, звичкою боятися ескалації у відносинах з Росією до паралічу, а також зростаючим розривом між риторикою «стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» і діями, які свідчать про протилежне.

Відмова Америки надати Україні дозвіл на використання своїх ракет дальнього радіусу дії для ударів по території Росії, хронічні затримки з наданням військової допомоги (навіть вже схваленого пакету) і нездатність запропонувати надійні гарантії безпеки дедалі частіше сприймаються як слабкість і лицемірство. Однак перемога Трампа може запропонувати Зеленському вихід з того, що в кращому випадку виглядає як кривавий глухий кут, а в гіршому - як поразка.

Під час своєї передвиборчої кампанії пан Трамп обіцяв закінчити війну протягом 24 годин. Ніхто - можливо, навіть сам пан Трамп - не знає, з чого насправді складається його мирний план. Наразі українські посадовці працюють з двома публічними формулюваннями. Перший, пов'язаний з кандидатом у президенти Трампа Джей-Ді Венсом, передбачає заморожування конфлікту на нинішніх лініях і примушення України до нейтралітету без жодних очевидних гарантій безпеки чи обмежень для Путіна. Другий план, якому Україна надає перевагу, був викладений колишнім держсекретарем Трампа Майком Помпео в газеті Wall Street Journal. Він зосереджується на посиленій військовій та фінансовій підтримці як стримуванні Москви, водночас залишаючи відкритою перспективу членства в НАТО. Багато чого може залежати від того, який план буде підтриманий паном Трампом.

Повна відмова Трампа від України є малоймовірною, не в останню чергу через думки всередині його власної республіканської бази. Він, безумовно, не захоче бути автором і власником поразки України. Але як політик, який займається укладанням угод, Трамп, швидше за все, вимагатиме щось взамін від України. Це може бути, наприклад, доступ до її природних ресурсів. Ліберальні цінності його хвилюватимуть набагато менше. Вадим Пристайко, міністр закордонних справ України під час скандалу з шантажем «Українагейт» у 2019 році, припускає, що пан Зеленський повинен робити все можливе, щоб нав'язати нову адміністрацію власну логіку, поки пан Трамп все ще розбирається в ситуації.

Зміни у Вашингтоні відбуваються у важкий час для Збройних сил України. Після року протистояння російському наступу, яке коштувало Росії неймовірних зусиль (лише цього року загинуло понад 57 000 росіян), Україна зазнала найгірших територіальних втрат з 2022 року (близько 620 кв. км, хоча це лише 1% від довоєнної території країни). Росія наступає на багатьох напрямках і прискорює своє просування. Схоже, що це лише питання часу, коли Україна буде змушена залишити стратегічну висоту навколо Курахового в Донецькій області, що призведе до можливості психологічно руйнівного вторгнення в сусідню Дніпропетровську область до кінця року.

Зараз нас турбує не стільки те, що відбувається на лінії фронту, скільки те, що свідчить про стреси за нею. На тлі розпаду довіри між суспільством, армією та політичним керівництвом Україна намагається замінити втрати на полі бою призовом на військову службу, ледь досягнувши двох третин від запланованого. Росія, тим часом, замінює свої втрати вербуванням за вигідними контрактами, не вдаючись до масової мобілізації. Високопоставлений український військовий командир визнає, що на деяких найгірших ділянках фронту спостерігається падіння морального духу. Джерело в генеральному штабі припускає, що майже п'ята частина солдатів дезертирувала зі своїх позицій.

Немає жодних ознак того, що українські солдати збираються відмовитися від участі в бойових діях в більш широкому сенсі. Наразі вони мають достатньо зброї, щоб чинити опір, і достатньо ґрунту, щоб відступити, якщо справи підуть погано. Україна все ще має багато американської зброї, яка очікує на поставку. Росія, тим часом, має свої власні проблеми, не в останню чергу високу інфляцію, яка може спричинити серйозні проблеми наступного року. Але, схоже, що першою постраждає Україна, можливо, через шість місяців або близько того.

Пан Трамп, безсумнівно, хотів би мати готову угоду до цього часу, ймовірно, до того часу, коли він повернеться за стіл в Овальному кабінеті 20 січня. Невідомим елементом залишається Путін і те, на що він погодиться. Джерела, близькі до російського лідера, подають суперечливі сигнали про його готовність до переговорів: сьогодні він готовий заморозити бойові дії вздовж існуючої лінії зіткнення, а завтра наполягає на чомусь на кшталт капітуляції України. Одне джерело застерігає, що «складні питання» роблять швидку мирну угоду «нереальною». Крім того, пан Путін вважає, що його війська перемагають, і, оскільки українці відступають, він може мати рацію. «Логічно, що він буде просуватися далі, - каже українське джерело з питань безпеки. «Але військовий успіх - оманлива річ. Ніколи не можна бути впевненим у тому, що станеться завтра».

Пан Путін буде вести переговори по-своєму. Зараз, коли температура по всій Україні тримається близько нуля, Росія відновлює свою кампанію зі знищення значної частини енергетичної інфраструктури країни. Ці атаки неминуче посиляться. «Вони намагатимуться щось зробити, - каже пан Пристайко. «Зруйнувати енергосистему, спробувати вбити керівництво. Наступні три місяці будуть жахливими».