"Як Путін фінансові ринки Орешником лякав" - Сергій Фурса

"Як Путін фінансові ринки Орешником лякав" - Сергій Фурса

Ринки цього тижня ходили то вниз то в гору, залишивсь в результаті рівно на тому самому місці, що і тиждень тому. Ранок п’ятниці індекс S&P500 відкриє на рівні 5948 пунктів, що лише на один пунктічек нижче, ніж вони були тиждень тому. Зростати ринкам заважали, в тому числі, нові страхи ядерної зими, що дуже вдало розбурхав Путін і Ко. Благо, зараз на політичному олімпі в США дуже багато людей, які вкрай чутливі до російської пропаганди, а Ілон Маск, той, здається, взагалі зараз не знімає памперсів, готуючись до ядерного апокаліпсісу. А тому вони хвилювались, коли Байден нарешті дозволив бити по російській території ракетами, а потім ще більше хвилювались, коли Путін вирішив лякати весь світ орєшніком. І це вони ще не знають, що у росіян завжди на поготові десь ще є бояришнік і валєжнік. Це був тиждень, коли ми могли побачити рух в ціні в американських казначейських забов’язаннях, самий ліквідний ринок світу, на новинах про повітряну тривогу в Києві, яку там не помічали взагалі останні два роки.

Хто продовжує зростати на хвилі трампівського ентузіазму, так то біткоїн. Але зрозуміло, що коли ти чисто спекулятивний інструмент, тебе ніщо не обтяжує, в тому числі сила гравітації, яка має діяти на щось тільки тоді, коли у того щось є маса. А оскільки біткоїн то чисто віртуальна історія, то він і летить вперед. Роздуваючи бульбашку до неймовірних розмірів. І головне, що вона може зростати і далі. Бо немає жодних обмежень у ціні, все тільки в голові у спекулянтів. І зранку в п’ятницю ціна на біткоїн сягає 98,9 тисяч доларів за одне «ніщо». Готуючись перетнути знаков позначку у 100 тисяч доларів. Потрохи підростає і нафта. Баррель бренту торгується зранку у п’ятницю на рівні 74 доларів. На ринку нафти продовжують ігнорувати обіцянки Трампа різко знизити ціни. Проте це не допомагає рублю, який впевнено перейшов рівень у 100 рублів за долар і в кінці тижня вже торгується на рівні 101,5 рублів за долар Залишається загадкою, чи це є свідома стратегія російського Центрального Банка, який таким чином допомагає фінансувати шалений російський дефіцит бюджету і зменшує необхідний об’єм емісії, чи вони просто не здатні втримати курс стабільним на тлі посилення санкційного тиску. Цього тижня, нарешті, санкції дістались і Газпромбанку, через який європейці сплачують Путіну за залишки його експорту газу.

На український ринок єврооблігацій погано вплинула новина про недільні обстріли енергетичної інфраструктури. І не тому, що лондонські спекулянти почали переживати, як одесити чи кияни будуть жити без світла. А тому, що побачили в цьому поганий знак для очікуваних перемовин під орудою Трампа. Бо якщо провалились енергетичні перемовини в Катарі, то менше шансів, що будуть результативними великі перемовини про припинення вогню. Це призвело до зниження цін за результатами тижня, хоч і помірними. Українські суверенні єврооблігації втратили біля одного пункту за цей тиждень. Як би парадоксально це не звучало, але подальші танці з бубном навколо ядерної зброї, орєшніків і третьої світової мало вплинули на український сегмент. Можливо, що ті інвестори які більш детально слідкують за Україною, а значить і за російськими заявами, можуть краще розпізнати російський блеф і не ведуться так легко. Тим більше, що паралельно вийшло дуже багато статей, які натякають на прогрес у перемовинах, а президент Зеленський в інтерв’ю телеканалу Fox, що може бути одним із самих коротких шляхів до вух Трампа, визнав, що не планує повертати Крим силовим методом, фактично таким чином прийнявши варіант із заморозкою поточної лінії.

Сам удар по енергетиці цього разу мав обмежений ефект, хоча деякі міста, як, наприклад, Одеса, постраждали більше інших. Посилення українського ППО і збільшення досвіду українських енергетиків дається в знаки. І зараз є очікування, що якщо в найближчі тижні росіяни не повторять масований удар по енергетиці, то більших завданої шкоди може бути нівельовано. Проте самою слабкою частиною таких прогнозів є, звісно, теза про те, що ударів найближчі тижні не буде. Росія три місяці накопичувала ракети і тому здатна ще кілька разів повторити масштабні удари найближчим часом. А ще й погода стає неприємною, як з точки зору споживання електроенергії, так і з точки зору виробництва, бо сонячних днів стає все менше, а самі дні – все коротші. Проблеми з енергетикою, звісно, стануть фактором, який продовжить тиснути на ціни. Що не обіцяє простої боротьби з інфляцією для Нацбанка у найближчому майбутньому.

На внутрішньому фінансовому ринку ситуація залишається спокійно. Гривня, контрольована Нацбанком, у якого зараз з ресурсами для тримання курсу стабільним все набагато краще, ніж у відомства Набіуліної, ніяк не реагує на орєшнік і інші елементи шоу по залякуванню західної аудиторії. В результаті, гривня чи не єдина валюта світу, яка не знижується відносно американського долара останні кілька тижнів. На цьому тижні долар продовжував рухатись до паритету з євро, перебуваючи в очікуванні феєричної економічної політики президента Трампа. В результаті, зранку у п’ятницю пара долар євро опустилась нижче рівня 1,05. А гривня ранок п’ятниці відкриє на рівні 41,25 на міжбанківському ринку і 41,6 на вулиці. Мінфін цього тижня свідомо зробив перерву у рекордних аукціонах по залученню внутрішнього боргу і у вівторок розмістив і валютних і гривневих облігацій лише на 13 млрд грн. Проте цього тижня Мінфін може святкувати прийняття бюджету, який парламент остаточно ухвалив і тепер депутати з чистим сумлінням можуть не ходити в Раду щоб не наразитися на черговий пуск чергової супер зброї.