Група “Інформаційний спротив” продовжує моніторити та спростовувати інформаційні вкиди, які поширює російська пропагандистська машина щодо війни проти України. На цьому тижні ворог масовано обстрілював Україну і посилив у зв’язку з цим інформаційно-психологічну атаку. Пропонуємо вашій увазі нову добірку неправдивих тверджень та маніпуляцій, які були активно поширені російськими пропагандистськими ресурсами протягом тижня.
Попередження в месенджерах про ракетну атаку росії від імені ГУР
Країна-терорист продовжує масовану інформаційно-психологічну атаку проти України. На цьому тижні месенджерами та соціальними мережами нібито від імені ГУР розповсюджувалося повідомлення про загрозу «особливо масованого» ракетно-бомбового удару по українським містам.
У розвідці наголосили, що дане повідомлення — фейк, воно містить типове для російських інформаційно-психологічних операцій граматичні помилки.
“Закликаємо довіряти інформації лише з офіційних ресурсів та від речників ГУР МО. Ворог, за неможливості підкорити українців силою, вдається до заходів залякування і психологічного тиску на суспільство. Просимо бути пильними та стійкими”, – зазначили військові.
Іноземні посольства тікають з Києва, адже Україна для них тільки інструмент
Офіційний представник так званого МЗС рф марія захарова стверджувала, що іноземні посольства тікають з Києва, оскільки бояться удару у відповідь за дозвіл Україні бити далекобійною зброєю вглиб росії. Тепер Україна більше не має цінності для Заходу.
У Центрі стратегічних комунікацій наголосили, що коментар захарової – класичний приклад спотворення фактів та спроба видати бажане за дійсне.
“Жодне посольство у Києві не оголошувало про згортання своєї роботи та виїзд за межі України. 20 листопада йшлося тільки про тимчасове припинення роботи дипломатичних установ. США, Італія, Іспанія, Греція та інші країни закрили на день посольства у Києві через ймовірну загрозу масованої атаки з боку рф. Ці заходи були вжиті з метою збереження життів та здоров’я як працівників, так і громадян, які перебувають на території України. Країни демократичного світу чітко усвідомлюють, що в Україні триває розв’язана росією повномасштабна війна, а від країни-терористки можна очікувати будь-чого – і це може статись у будь-який момент”, – пояснили у Центрі.
Фейк ворога про постачання десятків мобільних моргів до Сум
У Центрі протидії дезінформації повідомили про те, що російські Telegram-канали поширюють фейкову інформацію про постачання десятків мобільних моргів до Сум.
Цю нібито «гуманітарну допомогу» пов’язують зі співпрацею компанії Coca-Cola та Міжнародного Червоного Хреста.
За даними Центру, дезінформаційний допис супроводжується фотографією, на якій зображено мобільні контейнери з начебто англійським написом «Mobile Morgue» («Мобільний морг»).
“Насправді це черговий фейк російської пропаганди, а мобільні контейнери, про які йдеться, — це мобільні котельні, які Український Червоний Хрест у співпраці з компанією Coca-Cola доставляє до місцевих громад для підтримки населення України”, – наголосили у ЦПД.
Загиблих українських військових «видаляють зі списків», щоб відмовити у виплатах
Кремлівські Telegram-канали та користувачі соціальних мереж поширюють інформацію про те, що українських військових видаляють із баз даних, аби потім відмовити рідним у виплаті допомоги. У таких новинах агітпроп посилається на відео, на якому дружина загиблого нібито скаржиться на несправедливість, пише StopFake.
«Загиблих ЗСУшників викреслюють із бази даних військовослужбовців. У штабі кажуть, що такої людини немає і ніколи не було. Може, краще нехай запитає у командирів? Вони вміють заробляти на трупах», – пише під відео агітпроп.
На самому відео жінка представляється дружиною загиблого і каже, що не може отримати обіцяних державою виплат. За її словами, вона нібито «дзвонила до штабу», де їй сказали, що чоловіка «немає у списках». Водночас вона не називає ані свого імені, ані імені чоловіка, ані штабу, до якого вона зверталася.
Як виявилося, насправді це відео знято агітпропом і не має нічого спільного з реальністю. Викрити цей фейк допомогла фотографія, яку жінка тримає у руках. Вдалося з’ясувати, що на ній зображений Андрій Кайнара. Він відомий тим, що був захисником Азовсталі у Маріуполі, де потрапив до російського полону. Після півтора року у неволі Кайнару обміняли, і він повернувся служити у складі 56-ї бригади ЗСУ. А вищезгадану фотографію українські ЗМІ публікували у повідомленні про його загибель під Бахмутом у вересні 2024 року.
На сайті громадської організації «Полігон 56 Бердянськ», яка опікується сім’ями безвісти зниклих полонених і загиблих воїнів, StopFake розшукав фотографію з Андрієм Кайнарою, зроблену з нагоди його повернення з полону. На ній він зображений з Оленою Добичею – головою цієї організації. 18 вересня 2024 року вона і повідомила на особистій сторінці у Facebook про його смерть, додавши ту саму фотографію із сайту «Полігон 56 Бердянськ». За словами жінки, це відео — «абсолютний фейк», насамперед тому, що у Кайнари не було дружини.