Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 26.11.2024

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 26.11.2024

1. російський бізнес почав готуватися до подальшого послаблення рубля, прогнозуючи зростання курсу долара до 120–125 рублів.  

- Компанії, які займаються імпортом, вже враховують ці показники у своїх внутрішніх розрахунках, щоб мінімізувати ризики.

- Зокрема, підприємці, які постачають обладнання до росії, очікують, що протягом найближчих трьох-шести місяців курс долара може досягти 110–120 рублів. Водночас більшість імпортерів працюють із "запасом", готуючись до найгіршого сценарію.  

- З початку листопада рубль вже втратив 7% відносно долара і юаня, а також 3% щодо євро. Прискорення девальвації почалося після 21 листопада, коли США розширили санкції проти російського фінансового сектору, додавши до чорного списку близько 50 банків, включно з Газпромбанком.

- Цей банк, який зберігав доступ до системи SWIFT та операцій у євро, був важливим каналом притоку іноземної валюти для російської економіки. Нові санкції суттєво посилили тиск на рубль.  

- Ослаблення курсу також пов'язане з подальшим відтоком капіталу, санкціями та загальним погіршенням макроекономічної ситуації. Для бізнесу це означає зростання витрат і неминуче підвищення цін на імпортні товари, що додатково вдарить по купівельній спроможності населення.

2. російський експорт нафти в листопаді знизився на 6% у порівнянні з жовтнем, що є найзначнішим падінням з липня.

- Загальний обсяг поставок скоротився на 500 тисяч барелів на добу. У результаті санкційного тиску та включення додаткових 30 танкерів до санкційного списку ускладнилися перевезення нафти, особливо до третіх країн.  

- Це змушує росію пропонувати значні знижки для залучення покупців, що відображає дедалі більший вплив санкцій на експортну економіку країни.

3. У 2024 році видобуток вугілля в російському Кузбасі зменшився на 8,2%, досягнувши 163,8 млн тонн. Це стало наслідком зменшення попиту на міжнародних ринках.  

- Експорт знизився на 11,9%, до 83,9 млн тонн. Падіння обсягів експорту найбільше позначилось на напрямку до Заходу, де відвантаження скоротилось на 24,3%.  

- Крім того, через зменшення ринків збуту призупинено роботу шахти «Ольжерасська-Нова».  

- Ціни на вугілля також знизились: на енергетичне вугілля — на 12%, на коксівне — на 13%.

4. росія перемістила секретні операції з перевантаження нафти та палива до Егейського моря, зокрема біля островів Лесбос і Хіос.

- Після обмежень у Лаконській затоці через грецькі військові навчання російські торгові танкери поступово перемістились до нових місць у Середземному морі, Червоному морі та біля Західної Африки.  

- Зараз близько одного мільйона барелів на місяць дизельного палива, мазуту та інших нафтопродуктів обмінюються поблизу островів Лесбос і Хіос в Егейському морі.  

- Однак ці операції з використанням старих танкерів можуть створювати серйозні екологічні ризики. Подібні перевантаження також відбуваються поблизу Італії.  

- Це створює небезпеку для туристичних зон і потребує скоординованих дій Туреччини та Греції для протидії цим операціям.

5. Трамп готує план різкого збільшення видобутку нафти, що викликає побоювання в росії.

- Він передбачає прискорене схвалення експортних ліцензій для нових проєктів у сфері зрідженого природного газу (ЗПГ) та збільшення видобутку нафти.

- За даними Reuters, Трамп також планує скасувати ключові кліматичні ініціативи Джо Байдена.  

- Серед першочергових кроків — скасування паузи на видачу нових дозволів для експорту ЗПГ, прискорення буріння на федеральних землях та повернення до планів видобутку на шельфі.

- Також Трамп планує добитися відновлення будівництва трубопроводу Keystone. План має бути оприлюднений у перші дні після його інавгурації.  

- Ще до виборів Трамп обіцяв масштабний розвиток видобутку нафти в США. «У нас більше чорного золота, ніж у будь-якої іншої країни! Більше, ніж у Саудівської Аравії, більше, ніж у росії», — заявляв він.  

- Трамп також наголошував, що при ціні нафти $40 за барель росія не зможе вести війни, а США зароблятимуть на продажу енергоресурсів до Європи.

6. Адміністрація чинного Президента США Джо Байдена має намір запровадити експортні обмеження проти ще 200 китайських виробників чіпів. Про це йдеться у документі Торгової палати Сполучених Штатів.  

- Згідно з новими правилами, більшості американських постачальників буде заборонено торгувати з компаніями, що потрапили під санкції.

- Другий етап експортних обмежень, які чинна влада США має намір провести до вступу на посаду президента Дональда Трампа, повинен буде заборонити до Китаю постачання пам'яті з високою пропускною спроможністю або high bandwidth memory будь-яких поколінь.

7. США продовжують зміцнювати свої позиції на світовому ринку зрідженого природного газу (ЗПГ), експортуючи 90 млрд кубометрів за дев’ять місяців 2024 року.  

- Європа залишається найбільшим споживачем, отримавши майже половину обсягів, тоді як на Азію припадає понад 35 млрд кубометрів.  

- Вересневий експорт склав 10,27 млрд кубометрів — це більше за аналогічний період 2023 року на 5%.  

- Серед головних імпортерів — Нідерланди, Японія, Франція, Південна Корея, Індія та Китай. Загалом у вересні було відправлено 114 танкерів зі СПГ.

8. Єврокомісія пропонує санкції проти китайських компаній, які, за її даними, допомагали росії в розробці ударних дронів, використовуваних проти України.  

- У рамках 15-го пакета санкцій пропонується заморозити активи понад 50 фізичних та 30 юридичних осіб, а також запровадити заборону на поїздки.  

- Під санкції потрапили переважно російські військові виробники, а також невелика група китайських фірм, що постачають їм обладнання, та інші, які, як стверджується, співпрацюють з російськими компаніями у створенні ударних безпілотників, а також постачають їм ключові компоненти, такі як двигуни.  

- Ці санкції спрямовані на обмеження допомоги росії в обхід західних санкцій.

- ЄС також запропонував додати до списку санкцій громадянина Китаю, який контролює компанію, що порушила торговельні обмеження ЄС; гонконзьку фірму, яка надала російським військовим фірмам заборонені мікроелектронні компоненти; а також північнокорейських посадовців, причетних до розгортання військ на допомогу росії.

- Єврокомісія також розглядає можливість введення обмежень на додаткові російські нафтові танкери, щоб обмежити можливості Москви обходити чинні обмежувальні заходи.

9. Експорт з Китаю цього року може досягти історичного максимуму.

- Американські компанії активно запасаються китайськими товарами в очікуванні підвищення мит після інавгурації Дональда Трампа у січні 2025 року.  

- Зростання експорту має прискоритися в найближчі три місяці, досягнувши 7% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. У жовтні, напередодні президентських виборів у США, експорт з Китаю зріс на 5%.  

- За підсумками 2024 року загальний обсяг експорту, ймовірно, складе близько $3,55 трлн, перевищивши рекорд 2022 року. Торговельний профіцит Китаю також може встановити новий рекорд, досягнувши $1 трлн.

10. Туреччина просить США пом'якшити санкції проти "Газпромбанку", щоб платити рф за газ.

- Міністр енергетики Туреччини сказав, що без дозволу США "ми не зможемо платити росії". "Якщо винятку не буде, це може мати дуже серйозні наслідки для Туреччини", — сказав міністр.  

- росія є найбільшим постачальником газу до Туреччини, забезпечивши близько 42% імпорту у 2023 році.  

- Загалом Туреччина значною мірою залежить від росії в енергетичному секторі, зокрема імпортує близько половини нафти та будує за допомогою росії атомну електростанцію.

- Туреччина та росія планують створити газовий хаб у Туреччині та розглядають можливість прокладання нових підводних газопроводів.