"У інвесторів і спекулянтів цього року вкрали Різдво" - Сергій Фурса

"У інвесторів і спекулянтів цього року вкрали Різдво" - Сергій Фурса

А точніше, вкрали Різдвяне ралі, яке по всім законам жанра має йти в кінці року. Але ралі було раніше, коли ринки святкували перемогу Трампа. А зараз сталося щось на зразок похмілля, яке завжди наздожене вас, якщо ви святкуєте не відповідально. Формально у ролі Грінча, зеленого і злого, виступив голова ФРС, Джером Пауел. Який, схоже, лишився головним дорослим у кімнаті. І вимушений бити по шаловливим руцям лінійкою, в першу чергу по лапам кріптобанди, яка зібралась створювати якись там резерв з біткоїнів. Голова ФРС нагадав, що у нього немає можливості купувати таке, невідомо що. Проте не цей його коментар, дуже неприємний для Маска і Ко, обвалив ринки, хіба що вдаривши по ринку криптовалют, де ще одним сюрпризом став висновок банкірів, що, як виявляється, ліміту по друку біткоїнам може і не бути. І от вже біткоїн злетів з відмітки у 107 тисяч доларів до 96 тисяч доларів. А ринки обвалив прогноз по динаміці ставок на наступний рік. На цьому тижні ФРС, як і очікувалось, знизило ставку на 0,25. Але далі пішли коментарі про майбутнє, яке стали холодним душем для гарячих голів на ринку.

Голова ФРС нагадав, що за все треба платити. І платою за обрання Трампа, про що всі давно знали, буде більш висока інфляція. Якщо він, звісно, буде виконувати те що обіцяв, а не тільки тролити Канаду, даючи зрозуміти канадцям те, що вже зрозуміли європейці. Де тепер Трюдо опинилися у ролі мешканця хрущовки, який живе поруч із сусідом, що відмовляється приймати пігулки і в якого є ключі від твоєї хати. І якщо Трамп буде займатись тарифами, то це призведе до зростання цін, як і завжди призводило. А тому так швидко як ринок очікував, ставки знижуватися не будуть, а сам шлях по приведенню інфляції до тями і цільового рівня займе трошки більше часу. Як мінімум, тепер варто очікувати лише два зниження у 2025 році, а не три, як закладали банкіри. ФРС переглянуло свій прогноз інфляції на наступний рік з 2,3% до 2,4%, що в Україні виглядало б як статистична похибка, а в США, може вартувати мільярди доларів для тих, хто зробив ставку на рівень ставок. Це призвело до падіння ринків, де впали акції і виросли дохідності по бондам. Ну і звісно на таких коментарях стрибнув у гору долар. Який вже торгується на рівні 1,037 відносно євро. Бо чим вищі ставки в США, тим привабливіші доларові активи для міжнародних грошей і тим сильнішим має бути долар. Індекс S&P500 за день втратив майже 3%, чого з ним давно не було. І в результаті у п’ятницю, що має стати останнім по справжньому ліквідним торговим днем 2024 року, індекс S&P500 відкриється на позначці 5867 пунктів, що майже на 200 пунктів нижче, ніж тиждень тому.

Але Різдво, схоже, вкрали не тільки у інвесторів і спекулянтів, але й у держслужбовців США. Бо схоже там настає черговий шатдаун, адже тимчасовий бюджет ухвалити не вдалось. Почалося все знов з Маска, якому не сподобалось, що бюджет приймається без його цінних рекомендацій. І він, судячи з усього, накрутив Трампа. Якому також не сподобалось, що разом з тимчасовим бюджетом не приймається нова стеля боргу. Він то вважав, що цю неприємну роль на себе мають взяти попєрєдніки. Але дурних нема і демократи лишають цю приємність йому. Проваливши голосування по плану Трампа за 24 години до часу Х, коли наступає шатдаун. Результатом стало то, що бюджет не прийняли і схоже не зможуть прийняти найближчим часом. І значить купа народу піде на свята без нових чеків і чиїсь діти в прямому сенсі залишаться без подарунків. І це точно не діти спекулянтів чи бролігархів. Так що Маск знов підвищив рівень своєї токсичності, тепер не серед українців, а в тому числі серед парламентарів, яким не дуже приємно, що на них тисне невідомо хто, навіть якщо він став першим американцем, чиї статки перевалили за 400 млрд доларів. І ще більше потішив своє его. Радує, що на цьому тлі, принаймні, нафта знов повернулась до рівнів у 72 доларів за барель бренту, бо на початках тижня чорне золотце Путіна почало прямувати кудись до рівня 75 доларів.

В українському сегменті єврооблігацій, що також готується до свят, спостерігалась певна активність покупців, які знов побачили ознаки швидкого миру у словах чи то Трампа, чи то його посланця. Невідомо, чи наблизились ми за цей тиждень до миру, чи ринок просто повторює свою помилку 2021 року, коли не сприймав серйозно те, що говорив Путін, покладаючись на його раціональність. Із раціональністю, як ми бачимо, особливо зранку п’ятниці у центрі Києва, у Путіна не все добре. А єврооблігації Укрзалізниці обвалились на відмові компанії платити купон і бажанні ввійти у реструктуризацію по жорсткому, як третя полка у поїзді Варшава-Київ. Проте падіння було не таке і радикальне і інвестори знов чекають на раціональність, думаючи, що УЗ повернеться до них передом після того, як закінчить баталії з приводу тарифів на вантажоперевезення. Тим більше ЄБРР продовжує співпрацю з Укрзалізницею, що дає позитивні сигнали ринку.

А на внутрішньому ринку Мінфін пригальмував залучення нового боргу, схоже, переконавшись, що грошей вистачає. Щоб Мінфін не сумнівався, ЄС відправив в Київ черговий чек на суму 4 млрд. евро. І радує, що Україна отримала вже перший мільярд з тих 50, які G7 запланували виділити за рахунок російських активів. План запрацював і навіть швидше, ніж багато хто очікував. Гроші від США, а це 20 млрд доларів, вже на рахунках у Світового Банка, де дістати їх Трампу, якщо він звісне захоче, буде набагато важче. Хоч, згідно чуток, змінити керівництво Світового Банку входить і найближчі плани Тампа і головна інтрига тут, чи призначить він головою свою дочку Іванку, у якої певний час були такі амбіції. А от гривня вирішила, що якщо обіцяли на кінець року курс 42 гривні за долар, то курс має стати 42 гривні за долар. Тим більше, м’язова пам'ять української валюти каже, що має бути сезонне зниження у кінці грудня. В результаті, НБУ, що тримав гривню останні місяці на короткому повідку, дозволяючи коливатися в межах 30-40 копійок, трохи відпустив. І курс наблизився до красивої і зручної відмітки у 42, з чим, судячи з усього, ми і ввійдемо в 2025 рік.