Найгірше зараз буде тим, хто розумів про критичну залежність України від США, але хорохорився з велетенським апломбом. Бо треба ж якось пояснювати тепер чому угода раптом стала прийнятною, хоча ще тиждень тому це була неприйнятна люта зрада. «Гамна бєсплатно наєлісь» - це воно. Сподіваюсь, ви вже бачили, що цього разу Зеленський не викинув угоду про копалини на смітник, а сказав що це вже краще ніж було. Да.
Я не злорадствую. А вчергове повторюю: на цій гулянці Трампа – ми об’єкт на столі. Бо свій суб’єктивізм ми так і не наростили. Замість тисяч дешевих ракет, які без усяких старлінків могли б розїбашити рашистські тили, Зеленський генерував переможні прес-релізи і корупційні скандали зі зброєю та енергетикою. І це вже протраханий час, його вже не відмотати назад. Тому єдина порада, яку я можу дати людям, які приймають рішення на основі фактів, а не вірувань і переконань, це «готуйте самооцінку до неминучих хєрових рішень».
А якщо без надії вже геть торба, то сподівайтесь на те, що це не назавжди – бо Трамп же хуйовнічає не тільки з нами, але і з американцями, які вже потроху прифігівають.
Ексклюзив: США можуть припинити доступ України до інтернет-сервісів Starlink через корисні копалини - джерела
Американські переговірники, які вимагають від Києва доступу до критично важливих для України корисних копалин, підняли питання про можливість припинення доступу України до життєво важливої супутникової інтернет-системи Starlink Ілона Маска, повідомили агентству Reuters три джерела, знайомі з цим питанням.
Продовження доступу України до Starlink, що належить SpaceX, було піднято на переговорах між американськими та українськими офіційними особами після того, як президент України Володимир Зеленський відхилив початкову пропозицію міністра фінансів США Скотта Бессента, повідомили джерела.
Starlink забезпечує критично важливий інтернет-зв'язок для зруйнованої війною України та її військових.
Це питання знову піднімалося в четвер під час зустрічей між Кітом Келлоггом, спеціальним представником США з питань України, і Зеленським, повідомило одне з джерел, яке було поінформоване про перебіг переговорів.
Під час зустрічі Україні сказали, що вона зіткнеться з неминучим відключенням послуги, якщо не досягне угоди щодо критично важливих корисних копалин, повідомило джерело, яке побажало залишитися анонімним, щоб обговорити закриті переговори.
«Україна працює на Starlink. Вони вважають його своєю Полярною зіркою», - сказало джерело. «Втрата Starlink ... буде величезним ударом».
Зеленський відкинув вимоги адміністрації президента Дональда Трампа про надання Україні корисних копалин на суму 500 мільярдів доларів в якості відплати Вашингтону за допомогу у воєнний час, заявивши, що США не запропонували жодних конкретних гарантій безпеки.
У п'ятницю український президент заявив, що американська та українська команди працюють над угодою, а Трамп сказав, що очікує, що угода буде підписана найближчим часом.
Маск поспішив доставити тисячі терміналів Starlink в Україну, щоб замінити послуги зв'язку, зруйновані Росією після її вторгнення в лютому 2022 року. Маск, якого в Україні вважають героєм, пізніше, восени 2022 року, принаймні один раз обмежив доступ до України, оскільки він став більш критично ставитися до того, як Київ веде війну.
Американські законодавці розділилися в думках щодо зусиль Трампа, спрямованих на швидке завершення війни в Україні, і деякі з них поставили питання щодо швидких зусиль Маска зі скорочення тисяч федеральних службовців і закриття федеральних агентств.
Мелінда Харінг, старший науковий співробітник Атлантичної ради, зазначила, що Starlink має важливе значення для використання Україною безпілотників, що є ключовим елементом її військової стратегії.
«Втрата «Старлінк» змінила б правила гри», - сказала пані Харінг, зазначивши, що зараз Україна має паритет 1:1 з Росією у використанні безпілотників і артилерійських снарядів. Україна має широкий спектр різних безпілотників, від морських і розвідувальних до безпілотних літальних апаратів дальнього радіусу дії.
Посольство України у Вашингтоні, Білий дім і Міністерство оборони США не відразу відповіли на запит про коментарі.
Компанія SpaceX, яка експлуатує Starlink, також не відразу відповіла на запит про коментар.
Минулої осені Україна висунула ідею про відкриття своїх критично важливих корисних копалин для інвестицій союзників. Це було частиною «плану перемоги», який мав на меті поставити її в найсильнішу позицію на переговорах і змусити Москву сісти за стіл переговорів.
Трамп підтримав цю ідею, заявивши, що хоче, аби Україна постачала США рідкоземельні та інші корисні копалини в обмін на фінансову підтримку їхніх військових зусиль.
Минулого тижня Зеленський відхилив детальну пропозицію США, яка передбачала, що Вашингтон і американські фірми отримають 50% критично важливих українських мінералів, серед яких графіт, уран, титан і літій, ключовий компонент акумуляторів для електромобілів.
З тих пір між лідерами виник розрив: у середу Трамп назвав Зеленського «диктатором без виборів» після того, як Зеленський заявив, що Трамп опинився в пастці російської дезінформаційної бульбашки, у відповідь на припущення президента США про те, що Україна розпочала війну.