Як відомо, «Біла книга», яка була представлена Єврокомісією в березні, містить окремий розділ, присвячений Україні та передбачає значне посилення європейської допомоги, включно із поставками військового обладнання та не менш як 2 млн. одиниць боєприпасів на рік.
Крім того, там прописані перспективи надання засобів протиповітряної оборони, дронів, можливість тренування та оснащення українських бойових бригад, а також – пряму підтримку української оборонної промисловості та розширення доступу до космічних послуг .
Такий явно небажаний сценарій розвитку подій викликав скреготіння зубами в кремлі.
«Якщо раніше Європа ухвалювала якісь рішення в рамках НАТО, то вже сьогодні йдеться про окрему військову програму Євросоюзу. Жарт про те, що німці припиняють випускати автомобілі і починають випускати танки – це не зовсім жарт, що має негативний аспект для росії», – здригнувся так званий воєнний експерт Андрєй Клінцевич.
Кричущий жах у «експерта» викликало те, що у документі містяться положення про перехід промисловості низки країн Європи від цивільного до оборонного виробництва. Що, на його думку, є «потенційною загрозою для росії». А про те, що рф свою промисловість вже три роки як перевела на воєнні рейки, Клінцевич не каже.
Натомість, він з неприхованою розгубленістю констатує, що у цій «Білій книзі», співавтором якої є Верховний представник ЄС із зовнішньої політики та безпеки Кая Каллас, багато чого розписано з приводу України. Там уже йдеться не лише про продовження поставок Києву озброєнь, а й з’явилися й нові пункти.
«Ці пункти дуже важливі, оскільки ними європейці сильно прив’язують до себе Україну та фактично втягуються у конфлікт, – скиглить Клінцевич. – По-перше, це пряма підтримка ОПК України та прямі закупівлі як для потреб ЄС, так і української армії. Це не просто так. В 2025 році вони планують підняти потужності захованого у підвалах українського ОПК до 35 мільярдів євро. При цьому наголос на безпілотні системи різних типів».
Ну не дивак? Сьогодні вже на міжнародному рівні визнано, що Україна взяла на озброєння новітні технології у виробництві безпілотних систем і сучасну тактику. Тому іноземні компанії виробників БПЛА не соромляться звертатись за досвідом до українських фахівців.
Наступний момент, від якого не на жарт затрясло кремлівського політтехнолога, пов’язаний із коридорами військової мобільності. Річ у тім, що раніше в Європі існували заборони швидкого транзиту озброєнь через країни. Наразі, за словами Клінцевича, «недружні» європейці ці перепони прибирають, щоб логістичні шляхи були безперешкодові і військові вантажі на схід могли швидко пересуватися.
«Транспортна мережа ЄС не призначена для швидкого перекидання військових ешелонів. Так от зараз вони це розширюють, закладають гроші на створення стику з Україною для швидкого перекидання європейських озброєнь на український театр бойових дій», – бідкається воєнний експерт рф.
І до неабиякої істерики доводить росіян той факт, що європейська концепція безпеки передбачає підключення України до космічної програми Євросоюзу, супутників, систем зв’язку та включення України до європейської оборонної агенції.
«Не рахуватися з цим звичайно ж не можна!», – підсумовує кремлівський «експерт».
Не лише Клінцевич, а й інші рупори кремля в один голос заговорили про зростання залучення Європи до конфлікту, що нібито робить реалізацію мирних сценаріїв малоймовірною — «особливо якщо в майбутньому європейські контингенти виявляться безпосередньо на українській території, незважаючи на позицію Москви».
Якщо слідувати «побоюванням» москви, то миротворчі сили у світі створюються виключно для агресії. Тому країна-агресор у жодному разі не зацікавлена в сильній Україні і в успішних мирних переговорах.