"Війна - 24.04.2025" - Костянтин Машовець

"Війна - 24.04.2025" - Костянтин Машовець

Огляд

Частина третя. Торецький напрямок.

1. Протягом зими-весни 2025 року командування противника реорганізувало систему управління своїм угрупованням військ (УВ) "Юг", поєднавши з'єднання та об’єднання, які "штатно" входять до складу "Южного военного округа" (ЮВО) на кількох суміжних оперативних напрямках.

Ці заходи безпосередньо торкнулися Торецького напрямку, де діяла 51-ша загальновійськова армія (ЗВА) (це колишній 1-й армійський корпус НМ ДНР), й куди вона була, очевидно, перегрупована з УВ «Центр». Більш того, в її смугу була перегрупована ще одна армія - 8-ма ЗВА, теж зі складу «ЮВО» (в Україні це УВ «Юг»).

І таким чином, 3 армії з 5 перебуваючих у складі ЮВО, були "об'єднані" в одне угруповання, під єдиним командуванням - в складі УВ "Юг", від Сіверського Донця до району Воздвиженки - 3, 8 і 51 ЗВА. Ще дві армії ЮВО - 58-ма ЗВА та 49-та ЗВА - діють на інших напрямках (відповідно, у складі УВ «Днепр» та «Восток»).

На даний момент зі складу УВ «Юг» на Торецькому напрямку діють такі сили та засоби:

- 51-ша ЗВА, діє у складі сил 132-ї, 5-ї, 9-ї окремих мотострілецьких бригад (омсбр). Кожна з них діє різною кількістю частин і підрозділів - від одного батальйону (наприклад, 60-й окремий мотострілецький батальйон / омсб 9-ї омсбр), до декількох стрілецьких і "мотострілецьких" полків (наприклад, 98-й і 109-й окремі стрілецькі полки / осп 132-ї омсбр). Крім того, тут також діє основна кількість частин та підрозділів "мобілізаційного резерву" 51-ї ЗВА (до 6-и окремих стрілецьких полків).

- На цьому ж напрямку командування УВ «Юг» розгорнуло сили та засоби перегрупованої сюди з колишнього Курахівського напрямку 8-ї ЗВА, яка діє своїми основними силами – 20-ю та 150-ю мотострілецькими дивізіями (мсд), що разом налічують до 5-и мотострілецьких полків (мсп) та 3-х танкових полків (тп).

- Крім всієї цієї "краси", тут можна також знайти окремі частини і підрозділи, які формально не входять до складу обох армій, але, очевидно, придані їм в оперативне підпорядкуванні. Наприклад, 348-й мсп зі складу 41-ї ЗВА (УВ "Центр"), або до батальйону "2-й добровольческой розведывательно-штурмовой бригады Ветераны" (зі складу "добровольческого штурмового корпусу" \ дшк).

Власне, під Торецьким напрямком розуміють відтинок ЛБЗ від району на північ від Воздвиженки до району на північ та північний схід від Торецька (село Диліївка та район на північний схід від нього).

Загальна чисельність живої сили, а також техніки і озброєння цих військ на даний момент оцінюється у різних джерелах кардинально по-різному і часом не тільки не співпадає, а й не враховує зміни, що відбулися з ними за останні 2-3 місяці (наприклад, значні втрати, яких зазнали частини і з'єднання 51-ї ЗВА в боях за Торецьк або, наприклад, перегрупування 8-ї ЗВА на цей напрямок). Спробую надати їх «узагальнені» значення, щоб були зрозумілі приблизні межі цих показників.

- Особовий склад - зазвичай оцінюється в діапазоні 45-50 тисяч, але зустрічаються і дані про 55, й навіть 65-70 тисяч, або навпаки - до 35 тисяч.

- Танки – від 120 до 130 одиниць (хоча є і показник про 200-210 одиниць)

- Бойові броньовані машини (ББМ) всіх типів, включаючи бронеавтомобілі та тягачі типу МТ-ЛБ – "оптимістичний" показник становить до 320-330 одиниць, але є й альтернатива – не вище 240-250 одиниць.

- «Ствольна» артилерія, в тому числі 120-мм міномети - до 350-360 "стволів"

- Реактивні системи залпового вогню (РСЗВ), всіх типів - до 85-90 установок

2. Поточна ситуація на Торецькому напрямку характеризується переважно активними наступальними діями противника одразу на кількох ділянках, зокрема:

- Передові підрозділи противника намагаються просунутися вздовж каналу «Сіверський Донець-Донбас» (дирекція Дружба – Диліївка), а також повністю взяти під контроль приміські села Дачне та Кримське.

- Ведуть завзяті бої за повне захоплення міста Торецьк (найбільш активно в районі Забалки та в північній частині міста), намагається просунутися з Торецька на північний захід (у напрямку Клебан-Бика та Плещіївки).

- На південний захід від Торецька вони наступають трасою Н-20 (у напрямку Суха Балка – Романівка) та намагаються "відрізати" тактичний виступ ЗСУ, на південь від Старої Миколаївки.

- Також здійснюють активні атакуючі дії у напрямках Калинове – Стара Миколаївка, Зелене Поле – Олександропіль та Баранівка – Тарасівка.

За останні 3-5 діб противнику, очевидно, вдалося просунутися на глибину до 1,5 км в районі Дружби, взяти під контроль село Суха Балка (і, відповідно, вийти на досить широкому відтинку до траси Н-20), а також просунутися на північний захід від Торецька на глибину 1,8 км, у напрямку Клебан-Бик. Також ворог, очевидно, мав просування у напрямку Неліпівка – Щербинівка (десь, до 1,5 км)

Очевидно, ці тактичні успіхи противника безпосередньо пов'язані з введенням у бій в районі Торецька, близько 3-х тижнів тому, основних сил 150-ї мсд 8-ї ЗВА(102-й та 103-й мотострілецькі полки, 68-й та 163-й танкові полки).

При цьому слід зазначити, що атаки другої дивізії 8-ї ЗВА, яка також була введена у бій, але на лівому фланзі смуги 51-ї ЗВА - 20-ї мсд, в напрямку Баранівка – Тарасівка, такою результативністю не відзначаються

Передові підрозділи противника тут поки що не можуть надійно закріпитися в Тарасівці чи прорватися до Олександропіля. І в рівній мірі, домогтися значного просування на північ від Калинове. Більше того, ворогу вже понад місяць не вдається витіснити передові підрозділи ЗСУ з району Єлизаветівки, а це означає, що залишається перспектива флангових контратак ЗСУ у напрямку Єлизаветівка – Воздвиженка.

Таким чином, можна констатувати, що напередодні гіпотетичної наступальної операції у напрямку Костянтинівки (передбачається, що влітку противник намагатиметься прорватися на ближні підступи до Костянтинівки та Дружківки одночасними наступальними діями з боку Часового Яру, а також Воздвиженки та Торецька), на Торецькому напрямку він все ще перебуває на стадії «створення передумов». Саме:

- Все ще намагається "дозахопити" Торецьк

- А також - «вирівняти» ЛБЗ між дорогами Н-20 і Т-0504

І хоча він має певні тактичні успіхи на цих напрямках, загальний темп наступу противника тут явно "вибивається з графіку". Більш того, навіть введення в бій з'єднань 8-ї ЗВА явно кардинально не змінило цю ситуацію.

3. Тепер трохи про перспективи.

Очевидно, що на Торецькому напрямку командування противника діє двома основними ударними тактичними групами (наступаючою в районі Торецька та діючою в районі Воздвиженки).

Сенс такого поділу цілком зрозумілий - обійти по обидва боки досить серйозну перешкоду на шляху до Костянтинівки - Клебан-Биковське водосховище. Саме тому одна група прагне прорватися на Плещіївку (намагається обійти водосховище зі сходу), а друга намагається вийти в район Новооленівки та обійти водосховище західніше, вздовж дороги Покровськ-Бахмут.

Очевидним є й розподіл сил і засобів між ними. Основні зусилля зосереджені в районі Торецька, оскільки лише ідіот не зрозумів би, що Збройні Сили України на підступах до Костянтинівки з півдня та південного заходу організували підготовлену оборону на відповідних рубежах, спираючись на каскад невеликих водосховищ та ставків на річці Бичок. Тож російське командування намагається обійти їх зі сходу за загальним напрямком Торецьк – Костянтинівка, з виходом на проміжний рубіж Плещіївка – Біла Гора.

У зв'язку з цим вороже командування, очевидно, має на увазі просування своїх передових підрозділів через Щербинівку до Плещіївки, а також вздовж залізниці від Дачного до Діліївки (якраз частина сил 150-ї мсд була введена в бій у напрямку від Дружби до Дачного).

Всі ці «розклади» цілком зрозумілі і читаються будь-яким більш-менш обізнаним «оператором» (офіцером оперативної служби). У цьому сенсі важливо інше - терміни і темпи виконання противником цих завдань.

А з цим у нього, поки що, не все йде добре. Чим довше він продовжує "дозахоплювати" сам Торецьк і намагається прорватися до Щербинівки, тим більше від нього "віддаляється" сама перспектива успішного обходу водосховища зі сходу.

У цьому сенсі я розумію мотиви і причини, чому російське командування УВ "Юг" прийняло рішення ввести в бій в районі Торецька 150-ту мсд. Вони явно прагнули таким чином прискорити темпи просування своїх військ на цих напрямках (сил 51-ї ЗВА, для самостійного виконання цього завдання, явно не вистачало).

Причому очевидно, що застосування іншої частини сил 150-ї мсд для «зрізання» українського виступу між дорогами також, значною мірою, було продиктоване бажанням захистити лівий фланг свого угруповання, що наступає на Щербинівку та Плещіївку, від контратак ЗСУ з цього напрямку.

У зв'язку з цим захоплення ворогом села Суха Балка та його просування до дороги Н-20 дає йому певні шанси. Але знову ж таки, темпи «вражають» - на подолання ворогом близько 6 км знадобилося близько 1,5 місяця, а його 132-га мотострілецька бригада зазнала в цих боях втрат, цілком порівнянних з процесом "повного оновлення штатного списку".

Тому, як на мій погляд, найближчим часом на Торецькому напрямку противник явно зробить чергову спробу "прорватися ЗА Торецьк" (маючи на меті захоплення Щербинівки та Новоспаського). І якщо йому це не вдасться, то, цілком ймовірно, він спробує змістити напрямок докладання своїх основних зусиль. Швидше за все, або в смугу 20-ї мсд (район Воздвиженки), або намагатиметься «згорнути» оборону ЗСУ по каналу «Сіверський Донець-Донбас», діючи вздовж нього з півдня на північ ...