На цей раз мова про «іранські горішки».
Іран щороку отримує до 2 млрд дол від експорту аграрної продукції, в тому числі є одним із провідних експортерів фісташкових горіхів на сотні мільйонів доларів.
Звісно, що будь-який експорт в Ірані знаходиться під пильним наглядом іранського уряду – доходи від експорту нафти та аграрної продукції використовуються, в тому числі, на виробництво нових видів зброї, тих же безпілотників – «шахедів».
Які потім постачаються в РФ або в Росію передаються технології на їх виробництво.
Принагідно зауважимо, що між РФ та Іраном нещодавно було підписано та ратифіковано Договір про стратегічне партнерство, відповідно до якого, сторони допомагають одна одній поставками зброї.
І цей договір підписано на тлі агресивної війни РФ проти України.
Взагалі, Україна має ретельно відслідковувати такі поставки зброї в РФ та відповідно реагувати, зокрема запроваджуючи торгові санкції щодо товарів таких країн.
Але як не дивно, Україна продовжує імпорт товарів з Ірану, хоча експорт українських товарів в цю країну у 2024 році повністю зупинився.
Отже, що Україна імпортує з Ірану?
Загально сума імпорту відносно невелика – 11,5 млн дол або 60% від обсягів 2023-го року.
Так от найбільшу питому вагу в цьому імпорті займають «їстівнi плоди та горiхи» на суму 7,2 млн дол (63% імпорту з Ірану за рік).
Хоча 11,5 млн дол – це не така вже й невелика сума.
Якщо розглянути цю суму у вигляді еквіваленту «в безпілотниках», виходить сотні «шахедів».
Але ця сума імпорту не є остаточною.
Іран дуже часто обходить санкції, експортуючи свою продукцію під торговою маркою інших країн: ОАЕ, Туреччини, Єгипту та інших.
Тобто сума реального, а не офіційного імпорту в Україну з Ірану, може бути більшою в рази.
Звісно така ситуація є неприпустимою.
Україні необхідно повністю зупинити імпорт з Ірану на час війни та ретельно відслідковувати «паралельний імпорт» іранських товарів з інших країн.
Ситуація, коли мільйони доларів йдуть з України до Ірану «за горішки» і потім за ці гроші в Ірані роблять «шахеди» є неприйнятною та нелогічною.