19 березня: це цікаво знати

19 березня: це цікаво знати

«Прислухайтесь, як океан співає — Народ говорить. І любов, і гнів У тому гомоні морськім. Немає Мудріших, ніж народ, учителів; У нього кожне слово — це перлина, Це праця, це натхнення, це людина. Не бійтесь заглядати у словник: Це пишний яр, а не сумне провалля»
Максим Рильський

У дохристиянські часи 19 березня наші предки вшановували Дажбога (Хорса). Йому молилися за гарну погоду, врожай, водили хороводи і співали веснянки, тим самим закликаючи весну.

Вважається, що в цей день в небі вже можна побачити білого лелеку, який повертається у свої рідні краї.

У християнські часи 19 березня у народі почали вшановувати Аркадія і вірили, для того аби вода у криниці була чистою і цілющою, саме цього дня варто тричі обійти навколо неї зі свічкою та молитвою.

За церковним календарем 19 березня вшановують 42 мучеників в Аморії, віднайдення чесного Хреста і цвяхів святою царицею Оленою у Єрусалимі, преподобного Іова, преподобного Аркадія.

Іменинниками 19 березня є:
Аркадій, Федір, Максим і Олена.

19 березня народились:

1895 — Максим Рильський, український поет, перекладач, публіцист, громадський діяч

1904 — Марко Вороний, український поет. Автор книг для дітей, збірки віршів «Форвард».

Події 19 березня:

1474 — У Венеції приймається закон про охорону винаходів — перший у світі закон про охорону авторського права.

1831 — Перше пограбування банку в США. Англійський іммігрант Едвард Сміт викрав з City Bank New York (ніякого зв'язку зі скандально відомим нині Bank New York) 245 000 доларів — гігантську на ті часи суму. Незабаром злочинця вдалося схопити (він отримав п'ять років ув'язнення у в'язниці Сінг-Сінг) і повернути велику частину викраденого.

1899 — Відкривається перша в Росії і Петербурзі станція «швидкої допомоги».

1911 — в Німеччині, Австро-Угорщині, Швейцарії та Данії вперше в історії відзначили Міжнародний жіночий день. Відзначати цей день 8 березня почали з 1914 року

1917 — в Києві пройшла 100-тисячна демонстрація під гаслами: «Автономію Україні», «Вільна Україна у вільній Росії», «Так є здоровою вільна Україна з гетьманом на чолі». Під час першого українського свята Свободи демонстранти роззброїли поліцію.

1918 — Донецько-Криворізька Радянська Республіка увійшла до складу Української соціалістичної радянської республіки.

1922 — В лютому був виданий декрет про вилучення церковних цінностей, що викликало виступи віруючих і протест патріарха Тихона. В 6-сторінковому листі членам Політбюро В. І. Ленін у зв'язку з цим писав: «Чим більше число представників реакційного духівництва і реакційної буржуазії вдасться нам із цього приводу розстріляти, тим краще. Треба саме тепер провчити цю публіку так, щоб на декілька десятків років ні про який опір вони не сміли і думати».

1922 — В Москві, на вулиці Шаболовка, завершено будівництво найвищої в країні 150-метрової «Шуховської (за проектом Володимира Шухова) вежу» — ажурної суцільнометалевої опори радіопередавачів радіостанції «імені Комінтерну». В 30-і роки з Шуховської вежі почалися експериментальні передачі перших телепередач. До відкриття в 1967 році висотної телевежі в Останкіно Шуховська вежа була головним вузлом трансляції і ретрансляції всіх радіо- і телепередач у СРСР

1953 — Вперше по телебаченню була показана церемонія вручення «Оскара». Перше вручення премії «Оскар» відбулося 16 травня 1929 року в готелі «Roosevelt» в Голівуді. До 1953 року нагородження транслювалося по радіо. Потім — на телебаченні.

1953 — Уряд Канади оголошує про те, що у всіх великих містах країни встановлюються сирени на випадок війни між США і СРСР.

1958 — В Страсбурзі відкривається перше засідання Європарламенту.

1989 — Перший прототип єдиного в світі літального апарату з поворотними роторами — багатоцільового V-22 «Оспрей» вперше піднявся в повітря і вперше перейшов від вертикального польоту до горизонтального.

Чи знаєте ви, що:

Максим Рильський був за крок від смерті. Замах на нього готувала та сама людина, яка підготувала вбивство Ярослава Галана — полковник держбезпеки С. Карін-Даниленко.

Все мало виглядати, як помста представників «Проводу ОУН на східних землях». Саме від цієї організації Максим Тадейович отримав листа, автори якого, називаючи поета «справжнім зразком українського запроданства», погрожували йому смертною карою.

Зрозуміло, що «Провід ОУН на східних землях» існував виключно на папері. Листа склали представники Міністерства державної безпеки. Проте це покарання не було доведена до кінця. Рильський — поет тоді вже помер... від жаху, а Рильський – законослухняний одописець подобався існуючому режиму.