Сьогодні, 5 травня, Міжнародний день акушерки. Віряни вшановують пам’ять святої мучениці Ірини. До Нового року залишилося 240 днів.
Сьогодні, 5 травня, віряни святкують день пам’яті святої мучениці Ірини. Була однією з перших християнських святих, чия життєва історія стала символом непохитної віри та стійкості перед обличчям жорстоких гонінь. Вона народилася на острові Лесбос, в місті Мітіліні, в родині, яка спочатку не мала стосунку до християнства. Однак, виростаючи, Ірина прийняла християнську віру і почала активно поширювати її серед місцевих жителів.
Її глибока віра і благочестя швидко стали відомими, і незабаром вона потрапила під переслідування за свої переконання. Після захоплення її ворогами, Ірину привели до суду, де звинуватили у пропаганді християнства. Суддя намагався змусити її відректися від віри, але мучениця залишалася непохитною. Вона не зламалася під час численних катувань і, незважаючи на страшні тортури, продовжувала визнавати свою віру в Христа.
Що не можна робити 5 травня
Не можна ображати інших людей і вчиняти гріхи — день пам’яті мучениці Ірини має закликати до чистоти серця та поведінки.
Не слід здійснювати важливі або складні справи без молитви — з огляду на релігійний контекст, важливо звертатися до Бога через молитву перед початком будь-яких важливих справ, щоб просити про благословення.
Забороняється займатися важкими фізичними роботами — оскільки це час духовного очищення та роздумів.
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:
тепла погода — до гарного врожаю;
дощ 5 травня — буде хороший урожай на картоплю;
мороз на 5 травня — буде холодне літо;
ясна і безхмарна погода — до сухого і теплого літа;
вітер 5 травня — на зміни погоди.
Іменини: як назвати дитину, яка народилася 5 травня
Які сьогодні іменини: Ірина.
Талісманом людини, народженої 5 травня є малахіт. Камінь з потужними цілющими властивостями, який, за народними віруваннями, здатен захистити людину від хвороб. Вважається, що цей камінь має особливу силу для лікування захворювань органів дихання, і з давніх-давен його використовували саме для цих цілей.
Цього дня народилися:
1922 рік — Анатолій Дімаров, український письменник;
1927 рік — Сильвія Федорук, канадська фізикиня, ректорка Саскачеванського університету, лейтенантка-губернаторка провінції Саскачеван. Дочка українських емігрантів;
1988 рік — Денис Берінчик, український професійний боксер, срібний призер Олімпійських ігор (2012), срібний призер чемпіонату світу 2011.
Календар важливих подій в Україні та світі за 5 травня:
1581 рік — в Острозі друкар Іван Федорович опублікував свою останню працю — “Хронологію” Андрія Римші, яка стала першим друкованим календарем на руських землях;
1789 рік — в Версалі відбулося відкриття Генеральних Штатів;
1821 рік — на острові Святої Єлени помер Наполеон I;
1836 рік — в Бельгії почала функціонувати перша в Європі залізниця;
1865 рік — в штаті Огайо сталося перше пограбування поїзда в історії США;
1891 рік — у Нью-Йорку відкрили знаменитий концертний зал “Карнеґі-гол”;
1893 рік — у селі Жужель на Сокальщині заснували перший в Галичині дитячий садок на базі монастиря Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії;
1900 рік — в селі Завалля Снятинського повіту Кирило Трильовський організував перше спортивно-пожежне товариство “Січ”;
1912 рік — у Стокгольмі розпочались V Олімпійські ігри (офіційне відкриття відбулося 6 липня).
1915 рік — у Відні була створена Загальна Українська Рада, яка стала важливим політичним об’єднанням на теренах України, розширюючи галицьку Головну Українську Раду;
1920 рік — війська Директорії УНР та польські війська звільнили Київ від більшовицьких сил;
1920 рік — проголошена автокефалія Української православної церкви;
1921 рік — Коко Шанель презентувала парфуми “Шанель № 5”, що швидко стали лідерами продажів у світі;
1941 рік — в Атлантиці німецький підводний човен потопив корабель з 75 канадськими солдатами, що стали першими жертвами Канади в Другій світовій війні;
1945 рік — в Празі спалахнуло антинімецьке повстання;
1949 рік — офіційно почала діяти Рада Європи;
1956 рік — в Токіо відбувся перший чемпіонат світу з дзюдо;
1961 рік — Алан Шепард став першим американцем, який полетів у космос;
1988 рік — відбулася перша телетрансляція з вершини Евересту;
1992 рік — Кримський парламент оголосив незалежність Криму і призначив референдум про підтвердження цього статусу на серпень.
1994 рік — лідери Вірменії, Нагірного Карабаху та Росії підписали угоду про припинення вогню в Карабаху;
1999 рік — Північна Македонія закрила кордони для албанських біженців з Косово;
1999 рік — в Шотландії відбулись перші в історії вибори до власного парламенту;
2014 рік — був створений добровольчий полк “Азов”.
Також 5 травня Всесвітній день португальської мови. Цей день відзначає багатство португальської мови, яку використовують понад 260 мільйонів людей по всьому світу. Мова є офіційною в ряді країн, зокрема в Португалії, Бразилії, Анголі, Мозамбіку та кількох інших державах.
А ще 5 травня Міжнародний день акушерки. Цей день підкреслює значення професії акушерки, яка супроводжує жінку на всіх етапах вагітності та пологів, і її величезний внесок у безпеку матері і дитини.
5 травня святкують День Європи. Це свято присвячене значущим подіям, які стали основою для європейської інтеграції, і відзначає досягнення ЄС у створенні миру, стабільності та процвітання в Європі.
Також 5 травня Всесвітній день легеневої гіпертензії. Легенева гіпертензія — це патологічне підвищення тиску в легеневих артеріях, що може спричинити серйозні ускладнення для серця та легенів. Це захворювання розвивається поступово і, якщо не виявлене вчасно, може призвести до серцевої недостатності та значно погіршити якість життя.
А ще 5 травня Всесвітній день гігієни рук. Цей день ініційований Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) і є частиною глобальної кампанії, спрямованої на боротьбу з інфекціями, які передаються через забруднені руки.
5 травня святкують Міжнародний день принцес. Цей день здебільшого популярний серед дітей та в розважальних колах, де образ принцеси асоціюється з казками, чудесами та чарівними історіями.
Також 5 травня Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю. Це свято акцентує увагу на необхідності створення інклюзивного середовища, в якому кожна людина, незалежно від фізичних чи розумових обмежень, може повноцінно брати участь у соціальному, економічному та культурному житті.