"Цікавий документ опублікував Європарламент..." - Юрій Гайдай

"Цікавий документ опублікував Європарламент..." - Юрій Гайдай

Виглядає, як перший крок у формалізації відповідей на питання "Що таке перемога України?" і "Що робити з Росією?".

Вам не все сподобається, але в Проєкті рекомендацій Європарламенту, підготованих Комітетом з питань закордонних справ багато важливого.

Ключові речі з моїми коментарями у квадратних дужках:

Преамбула:

1) Європарламент визнає, що непослідовність ЄС у стратегії підтримки демократії в РФ привела до подавлення демократичних сил, руйнування конституційного ладу РФ та встановлення диктатури, що стало причиною анексії Криму та повномасштабної війни з Україною.

[вперше бачу на такому рівні констатацію того, що політика ЄС доклалася до уможливлення цієї війни]

2) ЄП констатує, що ціллю Європи у цій війні є перемога України за широкої підтримки коаліції ліберальних демократій, бо ця перемога потрібна не лише україні, а й всьому демократичному світу. [ох ці страшні слова - "перемога України"]

3) Переконлива перемога України може відкрити вікно можливостей для фундаментальних політичних змін в Росії, потенційно - до падіння теперішнього режиму.

4) ЄС та його союзники не повинні боятися таких трансформацій [це дослівно].

5) Встановлення демократії в РФ - єдиний шлях до сталого миру в Європі після воєнної поразки Росії. [тут знову забули про денуклеаризацію РФ, еге ж, Yevhen Hlibovytsky?]

Виходячи з цього, Європарламент закликає європейські інституції, підготувати і втілювати стратегію перетворення Росії на демократію, що складається з трьох основних рамок:

Рамка 1. "За рік до"

Євросоюз має:

- посилити постачання зброї Україні;

- посилити політику запровадження подальших санкцій проти Росії, зокрема щодо нафти і газу;

- створити спеціальний трибунал;

- створити правовий інструмент для використання арештованих російських активів на відбудову України; [про це у нас із місяць тому був подкаст "Що з економікою"]

- сприяти вступу України у євроатлантичні структури [не слухайте ниття про те, що Україну не візьмуть нікуди. В ЄС - точно візьмуть, НАТО - нарешті залежить від нас]

ЄП зауважує, що підготовка до трансформації РФ має бути інклюзивною. І закликає євроінституції створити "демократичний паспорт", який дозволить демократичній опозиції та громадським активістам РФ [хто це взагалі, вони існують?] працювати в ЄС.

Рамка 2. "День після".

Будь яка підтримка демократії в РФ після зміни влади можлива лише за прийняття перехідним урядом конкретних умов (milestone conditions), щоб ЄС переконався, що в РФ відбувається справжній перехід до демократії:

- виведення російських військ з усіх окупованих територій України та інших країн східного партнерства [отже мова і про Придністров'я і про Абхазію та Пн. Осетію!]

- звільнення усіх політичних в'язнів

- відновлення вільних медіа та політичних свобод

- проведенння вільних виборів [кек, *усня вже забула, що це таке]

- виплата репарацій Україні та жертвам російських переслідувань [еее, це ж не про хороших русскіх?!]

ЄП зазначає, що "широка демократична коаліція" в РФ повинна одразу почати роботу над новою конституцією, яка б делегувала широкі права і повноваження регіонам РФ.

Рамка 3. "Рік після"

Довгострокова стратегія підтримки і вкорінення політичних та соціо-економічних реформ в РФ має бути негайно розроблена та опублікована ЄС разом з потенційною угодою з "майбутньою демократичною Росією"

Європарламент інструктує свого Президента передати ці рекомендації Євроінституціям, урядам та парламентам держав-членів, країн Східного партнерства та країн G7, Ради Європи, ОБСЄ, а також органам влади Російської Федерації [trollface].

(візію прекрасної Росії в часи політичної трансформації після поразки у війні" згенерував ШІ, не судіть строго)