104-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишився 261 день. Іменинники — Макар (Макарій), Марія, Юхим (Єфим). В Сальвадорі, Гаїті, Гондурасі та Венесуелі відзначають Панамериканський день, в Анголі — День молоді.
Головні події 14 квітня
• Папська держава, 754
• Хрещення Польщі, 966
• Загибель «Титаніка», 1912
• Початок Антитерористичної операції на Донбасі, 2014
• Володимир Гройсман — прем'єр-міністр України, 2016
Всі події 14 квітня
43 до н. е. • В ході громадянської війни у Цизальпінській Галлії (нині — північ Італії) відбулась битва на Галльському форумі, в якій війська прибічників Цезаря під командуванням Гая Вібія Панси Цетроніана завдали поразки військам армії Марка Антонія.
69 • У вирішальній битві «Року чотирьох імператорів» біля Бедріака армія легата Авла Вітелія розгромила війська римського імператора Отона, котрий після поразки покінчив життя самогубством. Його солдати перейшли на бік Вітелія, який з величезним військом рухався на Рим.
СЕРЕДНІ ВІКИ
754 • У К'єрзі (130 кілометрів від Парижу) король франків Піпін III Короткий зустрівся з папою римським Стефаном II, який звернувся по захист від лангобардів, уклав з ним угоду, згідно з якою зобов'язувався створити на території Римського і Равенського екзархатів, що колись належали Візантії, церковну державу, якою б управляли папи. Папа Стефан у відповідь визнавав Каролінгів законними королями Франкської держави і надавав Піпіну Короткому та його синам гідності патриціїв. Папська держава проіснувала понад тисячу років до проголошення об'єднаного Італійського королівства.
966 • Як вважається, цього дня відбулось хрещення польського князя Мешка з династії П'ястів, щоб він міг одружитись з Дубравкою, дочкою богемського князя Болеслава I Грізного. Ця подія підняла політичну вагомість Мешка як рівноправного європейського монарха і вважається датою заснування Польської держави. У Дубравки і Мешка народилось було двоє дітей: Болеслав I Хоробрий і дочка Святослава, дружина короля Швеції Еріка VI Переможного, після смерті якого стала дружиною датського короля Свена I Вилобородого.
НОВА ІСТОРІЯ
1828 • Американський лексикограф Ноа Вебстер опублікував «Американський словник англійської мови».
1863 • У Маріїнінському театрі в Петербурзі з у спіхом відбулася прем'єра опери Семена Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм».
1865 • Після смерті Рафаеля Каррери, котрий в 1839 році проголосив незалежність республіки Гватемали і був її президентом в 1844-48 і 1851-55 роках, в країні почалась громадянська війна, яка закінчилась в 1873 році перемогою лібералів.
1865 • В театрі Форда у Вашингтоні актор Джон Вілкс Бут, прихильник Конфедератів, пострілом з пістолета смертельно поранив президента США Авраама Лінкольна. 16-й президент помер вранці наступного дня.
1894 • У Нью-Йорку Томас Алва Едісон вперше продемонстрував роботу свого нового винаходу, пристрою для перегляду фільмів під назвою кінетоскоп. За сьогоднішніми мірками це скоріше було перше піп-шоу, оскільки тривалість фільму була всього 13 секунд і він не проектувався на екран, а для його перегляду необхідно було дивитися у спеціальний отвір.
1912 • 21-річний оператор телеграфу з Нью-Йорка Дейвід Сарнов прийняв сигнал лиха з британського лайнера «Титанік», який завершував свій перший рейс із Саутгемптона до Нью-Йорка: рухаючись на максимальній швидкості, він наштовхнувся на айсберг і, розколовшись на дві частини, затонув. Загибель «Титаніка» забрала життя більше півтори тисячі чоловік, ставши однією з найбільших кораблетрощ XX століття.
1927 • У шведському місті Гетеборг зійшов з конвеєра перший серійний автомобіль "Вольво". Компанія, заснована в 1926 році бізнесменом Ассаром Габріельсеном та інженером Густафом Ларсоном, запланувала випустити за перший рік тисячу авто моделі "Jakob", котрі призначались у першу чергу для продажу за межами Швеції і мали скласти конкуренцію американським автомобілям. Однак, лише в 1936 році з появою моделі "Carioca" компанія "Вольво" добилась міжнародного визнання.
НОВІТНЯ ІСТОРІЯ
1954 • В Канберрі радянський дипломат Володимир Петров звернувся до австралійських властей з проханням про надання йому політичного притулку. Повідомлена Петровим інформація дала змогу розкрити радянську шпигунську мережу в Австралії і вияснити, що англійські дипломати Гай Берджесс та Дональд Маклін були радянськими агентами.
1956 • У містах Редвуд-сіті (Каліфорнія) і Чикаго проведено одночасну публічну демонстрацію першої відеокамери, здатної записувати і відтворювати звук та зображення. Телекомпанія CBS придбала три екземпляри пристрою, створеного Чарльзом Гінзбергом, Чарльзом Андерсоном і Реєм Долбі, заплативши по 75 тисяч доларів за кожен з них.
1962 • Після відставки Мішеля Дебре прем'єр-міністром Франції став Жорж Помпіду.
1969 • Вперше церемонія вручення нагород Американської кіноакадемії транслювалась по телебаченню на весь світ. І це було дуже доречно, оскільки переможцем став британський фільм "Олівер!" (режисер Керол Рід), котрий загалом виграв чотири Барбра Стрейзанд отримала нагороду (другу поспіль) за головну роль у фільмі "Смішне дівчисько", а Кетрін Хепберн — за роботу в стрічці "Лев узимку". Кращим актором визнано Кліффа Робертсона ("Чарлі"), а за роботи в епізодичних ролях — Джека Альбертсона ("Чарлі") та Рут Гордон "Дитина Розмарі". Серед кращих фільмів 1968-го року, котрі номінувались на «Оскар» були "2001: Космічна одісея", "Ромео та Джульєтта", "Рашель" та "Куля".
1980 • 52-а церемонія вручення нагород Американської академії кіномистецтв була днем надій: стрічки "Крамер проти Крамера" і "Все це джаз" номінувались по 9-ти категоріях, "Апокаліпсис сьогодні" — по восьми, "Норма Рей" — по чотирьох. Переможцем став фільм Роберта Бентона "Крамер проти Крамера", кращими акторами визнано Дастіна Хоффмана ("Крамер проти Крамера") та Саллі Філд ("Все йде так, як і повинно"); за кращі епізодичні ролі нагороджено Мелвіна Дугласа ("Будучи там") та Меріл Стріп ("Крамер проти Крамера").
1988 • У Женеві представники Афганістану, Пакистану, США та СРСР у присутності Генерального секретаря ООН підписали угоди про політичне врегулювання ситуації наколо Афганістану, а також визначили термін виведення радянських військ з Афганістану — з 15 травня 1988-го по 15 лютого 1989 року.
НАШ ЧАС
1991 • Звіада Гамсахурдіа обрано президентом Грузії.
1993 • У Воєнній колегії Верховного суду Росії почались слухання у справі членів Державного комітету з надзвичайного положення (ДКНП) і ряду інших осіб, звинувачуваних у зраді батьківщині у формі змови з метою захопленя влади. Серед підсудних був колишній віце-президент СРСР Геннадій Янаєв та інші 11 осіб, які в серпні 1991 року вчинили спробу державного перевороту ("путч ГКЧП").
1994 • Грецький парламент проголосував за позбавлення громадянства колишнього короля Костянтина II, а також всіх членів його сім'ї. Їм був заборонений в'їзд у країну і конфісковано на користь держави всю королівську васність. Умовою повернення громадянства королю була офіційна відмова від трону.
1999 • В знак протесту проти маніпуляцій в ході передвиборчої кампанії, 6 з 7 кандидатів на президентський пост Алжиру зняли свої кандидатури. Останнього, сьомого кандидата, Абделазіза Бутефліку, підтримував генералітет, котрий правив у країні з 1962 року. Вибори мали за мету покінчити із громадянською війною в Алжирі, котра лише за останні сім років забрала 75 тисяч життів.
2000 • Державна дума Росії 288 голосами проти 131 ратифікувала російсько-американський Договір СНО-2 (скорочення стратегічних наступальних озброєнь), підписаний президентами РФ і США у Москві 3 січня 1993 року. В США СНО-2 ратифікований не був.
2002 • Уго Чавес вдруге заступив на пост президента Венесуели.
2008 • Лідер коаліції «Народ свободи» Сільвіо Берлусконі втретє став прем'єр-міністром Італії. Основна боротьба на виборах відбувалась міжд ним і главою Демократичної партії Вальтером Вельтроні.
2014 • Указом виконуючого обов'язки Президента України Олександра Турчинова було введено у дію рішення Ради національної безпеки та оборони України (РНБОУ) про проведення антитерористичної операції (АТО). Це стало відповіддю на масове проникнення в східні області країни озброєних російських терористичних угруповань і захопленнями ними органів місцевої влади. Протидія збройній агресії Росії у форматі АТО тривала до лютого 2018 року, коли її було змінено на військову операцію.
2016 • Верховна Рада подолала тривалу політичну кризу, прийнявши відставку Арсенія Яценюка і одночасно обравши 16-м прем'єр-міністром України представника «Блоку Петра Порошенка» 38-літнього Володимира Гройсмана. Цього ж дня на посаді Голови ВР був затверджений представник партії «Народний фронт» віце-спікер Андрій Парубій.
Народились 14 квітня
216 — †273, Мані, давньоперсидський художник і поет, засновник релігійного вчення маніхейство.
1527 — †28 червня 1598 • Абрахам Ортелій, фламандський картограф, автор першого у світі географічного атласу («Theatrum Orbis Terrarum», 1570). 495 років з дня народження.
1629 — †8 липня 1695 • Хрістіан Гюйгенс, нідерландський фізик, механік, математик і астроном, винахідник маятникового годинника зі спусковим механізмом, автор хвильової теорії світла, праць з оптики і теорії імовірностей, відкривач кільця Сатурна і його супутника.
1862 — †18 вересня 1911 • Петро Аркадійович Столипін, російський державний діяч, голова Ради міністрів Російської імперії (1906-11 рр.). 160 років з дня народження.
1907 — †21 квітня 1971 • Франсуа Дювальє, президент-диктатор Гаїті (1957-71 рр.). 115 років з дня народження.
1925 — †9 липня 2002 • Род Стайгер, американський актор, лауреат «Оскара» ("Спека ночі" [1967], "Доктор Живаго", "Ватерлоо", "Спеціаліст", ).
1930 — †14 листопада 1996 • Вітаутас Жалакявічюс, литовський кінорежисер, сценарист ("Ніхто не хотів помирати", "Це солодке слово свобода", "Кентаври", "Сповідь його жінки").
1941 • Пола Ракса, польська кіноактриса ("Рукопис, знайдений в Сарагосі", "Чотири танкісти і собака", "Зося").
1945 • Річі Блекмор, англійський рок-музикант (Deep Purple: Deep Purple in Rock, Made in Japan, Who Do We Think We Are?, Machine Head; Rainbow: Rainbow Rising, Straight Between the Eyes, Bent Out of Shape; соло: Getaway, Little Brown Jug).
1948 • Ларрі Фергюссон, американський музикант, клавішник групи Hot Chocolate (Emma, Disco Queen, You Sexy Thing, Girl Crazy, Chances).
1973 • Едріан Броуді, американський актор, лауреат премії «Оскар» («Піаніст», 2002; «Тонка червона лінія», «Кінг-Конг»).
1977 • Сара Мішель Ґеллар, американська актриса («Баффі — переможниця вампірів», «Я знаю, що ви робили минулого літа», «Прокляття»). 45 років з дня народження.
Померли 14 квітня
1132 • Мстислав Володимирович (Мстислав Великий), Великий князь Київський (1125-32 рр.) з династії Рюриковичів; найстарший син Володимира Мономаха, внук Гарольда Ґодвінсона. Пом. 890 років років тому у 56 років (нар. 1 червня 1076 р.).
1759 • Ґеорґ Фрідріх Гендель, німецький композитор епохи барокко, орагніст ("Саул", "Ізраїль в Єгипті", "Месія", "Самсон"). Пом. 263 роки тому у 74 роки (нар. 23 лютого 1685 р.).
1882 • Анрі Жиффар, французький інженер, винахідник парової форсункиЮ конструктор і пілот першого дирижабля з паровим двигуном (1852). Пом. 140 років років тому у 57 років (нар. 2 лютого 1825 р.).
1888 • Микола Миколайович Миклухо-Маклай, мандрівник і етнограф, дослідник життя народів Океанії. Пом. 134 роки тому у 42 роки (нар. 17 липня 1846 р.).
1897 • Еміль Левассор, французький інженер, підприємець, автобудівник («Панар-Левассор»); переможець перших автоперегонів (1895). Пом. 125 років років тому у 54 роки (нар. 21 січня 1843 р.).
1917 • Людвіг Заменгоф (Лазар Заменгоф), польський лікар і лінгвіст, винахідник штучної мови есперанто. Пом. 105 років років тому у 58 років (нар. 15 грудня 1859 р.).
1930 • Володимир Володимирович Маяковський, російський поет ("Містерія-буф", "Володимир Ілліч Ленін", "Добре!", "Клоп"). Пом. 92 роки тому у 37 років (нар. 19 липня 1893 р.).
1985 • Енвер Ходжа, албанський політичний і державний діяч, голова Албанської компартії (з 1943 р., пізніше перейменованої в Албанську партію праці), глава уряду (1945-85 рр.). Пом. 37 років тому у 77 років (нар. 16 жовтня 1908 р.).
1986 • Сімона де Бовуар, французька письменниця, філософ, ідеолог феміністського руху. Пом. 36 років тому у 78 років (нар. 9 січня 1908 р.).
1986 • Хорхе Луїс Борхес, аргентинський письменник («Вигадані історії», «Рядки піщинок, що біжать»), перекладач, публіцист. Пом. 36 років тому у 87 років (нар. 24 серпня 1899 р.).
2009 • Моріс Дрюон, французький письменник ("Сильні світу цього", "Прокляті королі", "Мемуари Зевса"). Пом. 13 років тому у 91 рік (нар. 23 квітня 1918 р.).
2018 • Мілош Форман, американський кінорежисер чеського походження, лауреат премії «Оскар» ("Пролітаючи над гніздом зозулі" [1975], "Амадеус" [1984]; "Волосся", "Народ проти Ларрі Флінта"). Пом. 4 роки тому у 86 років (нар. 18 лютого 1932 р.).