Цей день в історії - 14 січня

Цей день в історії - 14 січня

14-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишився 351 день.

Іменинники - Богдан, Василь, В'ячеслав, Григорій, Емілія, Іван, Микола, Михайло, Олександр, Петро, Платон, Фелікс, Трохим, Федот, Федосій.

В Білорусії, Македонії, Росії та Україні святкують Старий Новий рік.

Головні події 14 січня• Битва біля Паніпата, 1761 • Таємна конференція у Касабланці, 1943 • Ядерне роззброєння України, 1994 • Клінтон, Єльцин і Кравчук у Москві, 1994• Революція в Тунісі, 2011

Всі події 14 січня

27 до н. е. - В урочистій обстановці Октавіан склав з себе надзвичайні повноваження і оголосив про відновлення Римської республіки. Через два дні на зазадалегідь підготовленому Октавіаном сенаті він дозволив умовити себе стати принцепсом (першим громадянином, титул імператора) і називатись віднині Августом (божественним), оскільки був сином обожненого на цей час Цезаря. Октавіан також отримав щит із зобораженням чотирьох його головних чеснот - virtus, clemetia, institia, pietas (мужність, поміркованість, справедливість, благочестя).

Нова історія

1649 - Після тріумфальних перемог під Жовтими Водами, Корсунем і Пилявцями, викупу за зняття облоги Львова, гетьман Богдан Хмельницький тріумфально в'їхав у Київ, де його особисто вітали київський митрополит Сильвестр і єрусалимський патріарх Паїсій та багатотисячний натовп містян.
1703 - В центральних Апеннінах в Італії відбувся землетрус силою понад 6 балів. Повторні поштовхи такої ж магнітуди стались також 14 січня, 16 січня та 2 лютого. Загалом загинуло понад 10 тисяч чоловік.
1761 - Біля міста Паніпат (зараз Хар'яна, Індія) відбулась одна з найбільших битв XVIII століття - війська афганської імперії Ахмад-шаха Дуррані, що виступали у союзі з мусульманами занепалої Імперії Моголів, здобули перемогу над індуїстською армією Конфедерації Маратхів, підтримувану французами. З обох боків у ній взяло участь більше 125 тисяч чоловік, близько 70 тисяч з яких загинули першого ж дня; ще близько 40 тисяч мартхів було вирізано на наступний день після пермоги афганців.
1814 - Після блискавичного і переможного шведсько-британського походу проти Данії (союзниці Франції), очоленого шведським коронованим принцем Бернадотом, датчани змушені були підписати Кільський мир, остнанню угоду періоду визвольних війн проти наполеонівського панування. Згідно з договором, Данія зобов'язувалась розірвати свій союз із Францією, розпочати війну проти Наполеона, передати Норвегію Швеції, отримавши взамін шведську Померанію і острів Рюган; Великобританія залишала за собою острів Гельголанд, захоплений в 1807 році.
1858 - Два італійські революціонери на чолі з Фелісом Орсіні здійснили невдалу спробу замаху на життя французького імператора Наполеон III, як ворога об'єднання Італії і пригнічувача французького народу. Змовники кинули в карету, якою імператор і його дружина Євгенія їхали в оперний театр, три бомби, але монарше подружжя не постраждало, натомість закинуло близько десяти випадкових перехожих. Орсіні був заарештований і через два місяці страчений.
1900 - У Римі в Театро Костанцо в присутності королеви Маргарити, президента італійської Ради міністрів Луїджі Пелле, міністра культури Баччеллі відбулася прем'єра опери "Тоска" Джакомо Пуччіні і була прийнята без захвату. Їй дорікали за неоригінальність мелодичних ідей, які повторюють попередні знахідки Пуччіні, в натуралізмі, особливої критиці піддалася сцена тортур.
1907 - В результаті землетрусу магнітудою 6,5 балів і викликаних ним пожеж було повністю зруйновано столицю Ямайки місто Кінгстон і загинуло близько 1000 чоловік.
1918 - У Фінляндії та Росії введено Григоріанський календар (новий стиль).

Новітня історія

1942 - В ході британо-американської конференції з вироблення єдиної стратегії у війні проти Німеччини, що розпочалась 22 грудня 1941 року, президент США Франклін Рузвельт і прем'єр-міністр Британії Уінстон Черчілль підписали рішення про створення Об'єднаного штабу військ.
1943 - У Касабланці (Марокко) відбулась таємна конференція за участю президента США Франкліна Рузвельта і прем'єр-міністра Британії Вінстона Черчілля, на якій були обговорені плани спільних військових дій проти Німеччини та її союзників, відкриття другого фронту в Європі і прийнято рішення вимагати безумовної капітуляції від Німеччини, Італії та Японії.
1944 - На північному заході СРСР почався наступ військ Ленінгардського, Волховського і 2-го Прибалтійського фронтів. До 1 березня німецькі війська були відкинуті на 220-280 кілометрів від Ленінграду.
1953 - На засіданні парламенту Югославії маршал Йосип Броз Тіто обраний першим комуністичним президентом країни.
1954 - У Сан-Франциско відбулось одруження 28-річної зірки кіно Мерилін Монро і 40-річного легендарного бейсболіста Джо Дімаджио. Їх шлюб проіснував лише дев'ять місяців, однак після смерті Монро в 1961 році Дімаджио протягом всього свого життя щодня надсилав на могилу колишньої дружини свіжі квіти.
1980 - Після того, як на виборах 3 січня до нижньої палати парламенту партія Індійський національний конгрес (ІНК) завоювала дві третини місць, лідер ІНК Індіра Ганді знову зайняла пост прем'єр-міністра.
1980 - Генеральна Асамблея ООН 104 голосами проти 18 засудила інтервенцію СРСР в Афганістан і прийняла резолюцію, що вимагала "негайно, безумовно і повністю вивести всі війська з Афганістану". Однак це ніяк не вплинуло на подальші дії Рядянського Союзу, котрий, користуючись своїм право вето, за декілька днів перед тим заблокував прийняття подібної резолюції Радою Безпеки ООН.
1982 - Народні збори Албанії призначили головою Ради міністрів Аділія Чарчані замість Мехмета Шеху, котрий, згідно офіційної версії, "покінчив життя самогубством".
1985 - Перемігши Мануелу Малєєву у фіналі турніру Virginia Slims у Вашингтоні, чешка Мартіна Навратілова стала третьою, після Джиммі Конорса та Кріс Еверт Ллойд, спортсменкою, що перемогла у 100 професійних тенісних турнірах.
1988 - 14 голосами "за" при жодному "проти" (США утримались), Рада Безпеки ООН проголосувала за припинення Ізраїлем депортації палестинців з їхніх земель і повернення уже депортованих на батьківщину.
1990 - На американському телеканалі FOX відбулась прем'єра мультиплікаційного серіалу "Simpsons".

Наш час

1994 - У Москві під час зустрічі на найвищому рівні президенти України Леонід Кравчук, Росії Борис Єльцин і США Білл Клінтон і України Леонід Кравчук підписали угоду про вивезення з України усієї ядерної зброї; було також підписано американо-російську декларацію, яка проголошувала, "що ядерна зброя обох держав не буде націлена одна проти одної".
2004 - Після 500-річної перерви в Грузії поновлено використання на державному рівні прапор "п'яти хрестів", відомий приблизно з XIII століття як прапор Грузинського царства.
2005 - Зонд «Гюйгенс», який відділився від апарату «Кассіні», досягнув поверхні Титана; при цьому станція «Кассіні» стала першим штучним супутником Сатурна.
2011 - Перемогою закінчилась революція в Тунісі - після місяця вуличних демонстрацій проти режиму і корумпованих політиків країну залишив президент Тунісу Зін аль-Абідін Бен Алі, який вилетів в Саудівську Аравію. Наступного дня Конституційна рада Тунісу усунула його від влади і призначила тимчасовим виконувачем обов'язків президента спікера парламенту Фуада аль-Мубазаа.

Народились 14 січня

83 до н.е. - 1 серпня 30 до н.е., Марк Антоній, римський полководець Марк Антоній, давньоримський полководець та державний діяч, триумвір (43-33 рр. до н.е.), тричі консул (44, 34, 31 до н.е.). 1935 років з дня народження.
38 до н.е. - 14 вересня 9 до н.е., Нерон Клавдій Друз (Германік), римський полководець, підкорювач германських племен - ретів, фризів, хавків і батавів; прийомний син імператора Августа і брат імператора Тиберія. 1980 років з дня народження.
1875 - 4 вересня 1965, Альберт Швейцер, німецький місіонер Альберт Швейцер, німецький філософ, музикант, лікар, місіонер, лауреат Нобелівської премії миру (1952).
1882 - 29 березня 1972, Іван Іванович Огієнко, український вчений, митрополит (з 1944 р.), політичний, громадський і церковний діяч; брат прадіда Сергія Бубки.
1890 - 8 серпня 1983, Ролла Нейл Харгер, американський токсиколог і біохімік; розробив метод визначення кількості алкоголю в крові за складом видихнутого повітря (1931).
1896 - 28 вересня 1970, Джон Дос Пасос, американський письменник ("Великі гроші").
1897 - 30 серпня 1937, Панас Петрович Любченко, український радянський партійний та державний діяч; голова РНК УРСР (1934-37 рр.).
1933 - Наталія Михайлівна Наум, українська актриса ("Ати-бати, йшли солдати", "Тихі береги", "Білий птах з чорною відзнакою", "За двома зайцями", "Поема про море"). Сьогодні 85-а річниця.
1941 - (Дороті) Фей Данауей, американська актриса Фей Данауей, американська актриса, лауреат Оскара ("Мережа" [1976]; "Історія Жанни д'Арк", "Афера Томаса Крауна", "Дон Жуан Демарко", "Перший смертний гріх", "Китайський квартал", "Три дні кондора", "Чайнатаун", "Бонні та Клайд"). Сьогодні 77-а річниця.
1948 - 27 серпня 1981, Валерій Борисович Харламов, російський хокеїст; за 15 років спортивної кар'єри зіграв 438 матчів за московське ЦСКА (закинув 293 шайби) і 123 матчі за збірну СРСР (89 шайб). 70 років з дня народження.
1963 - 8 лютого 2010, Анна Самохіна, російська кіноактриса Анна Владленівна Самохіна, російська кіноактриса ("В'язень замку Іф", "Злодіїв законі", "Дон Сезар де Базан"). 55 років з дня народження.
1963 - Стівен Содерберг, американський режисер Стівен Содерберг, американський режисер («Секс, брехня і відео», «Ерін Брокович», «Анатомія Грея», «11..», «12…» і «13 друзів Оуешена»). Сьогодні 55-а річниця.
1965 - 10 липня 2006, Шаміль Басаєв, чеченський польовий командир Шаміль Басаєв, чеченський польовий командир.
1973 - Василь Ярославович Кардаш, український футболіст ("Динамо" Київ), п'ятиразовий чемпіон України. Сьогодні 45-а річниця.

Померли 14 січня

335 - Ніна Каппадокійська (свята Ніна), християнська просвітительки Грузії; мощі покояться у Бодбійському монастирі (Кахетія, Грузія). 1683 роки тому, в 55 років (нар. 280 р.).
1301 - Андрій III (Андрій Венеціанець), король Угорщини та Хорватії (1290-1301 рр.); останній монарх з династії Арпадів. 717 років тому, в 36 років (нар. 1265 р.).
1753 - Джордж Берклі, англійський філософ і релігійний діяч ("Трактат про начала людського знання"). 265 років років тому, в 68 років (нар. 12 березня 1685 р.).
1867 - Жан Огюст Енгр, французький живописець Жан Огюст Домінік Енгр, французький живописець (Мадам Девосе, Апофеоз Гомера, Посли Агамемнона). 151 рік тому, в 87 років (нар. 29 серпня 1780 р.).
1898 - Льюіс Керролл, англійський письменник Льюіс Керролл (Чарльз Латуідж Доджсон), англійський математик, письменник ("Аліса в країні чудес"). 120 років років тому, в 66 років (нар. 27 січня 1832 р.).
1957 - Хамфрі Богарт, американський актор Хамфрі ДеФорест Богарт, американський актор, премії «Оскар» («Африканська королева» [1951]; «Касабланка», «Мати і не мати», «Сабріна»); на думку Американського інституту кіномистецтва - кращий актор американського кіно. 61 рік тому, в 58 років (нар. 25 грудня 1899 р.).
1966 - Сергій Корольов, український вчений Сергій Павлович Корольов, український вчений і конструктор радянських балістичних ракет, штучних супутників Землі ("Электрон", "Молния", "Космос", "Зонд"), космічних літальних апаратів ("Восток", "Восход"). 52 роки тому, в 59 років (нар. 12 січня 1907 р.).
1977 - Пітер Фінч (Фредерік Джордж Пітер Інгл-Фінч), англійський актор, лауреат «Оскара» (Телемережа [1976]; Політ Фенікса, Слон на прогулянці, Червона палатка). 41 рік тому, в 61 рік (нар. 28 вересня 1916 р.).
1988 - Георгій Максиміліанович Маленков, радянський партійний діяч, спадкоємець влади в КПРС після смерті Сталіна (1953-55 рр.). 30 років років тому, в 86 років (нар. 8 січня 1902 р.).
1994 - Зіно Давидофф, швейцарський підприємець, засновник всесвітньовідомої компанії "Davidoff" з виробництва сигарет, косметики, спиртних напоїв і галантереї; виходець з України. 24 роки тому, в 88 років (нар. 11 березня 1906 р.).
2006 - Шеллі Вінтерз (Шрифт), американська кіноактриса, дворазовий лауреат «Оскара» (Блакитна латка [1965], Щоденник Анни Франк [1959]; Місце на сонці, Ніч мисливця). 12 років тому, в 84 роки (нар. 18 серпня 1922 р.).Loading...