105-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 260 днів.
Іменинники - Марія, Полікарп, Тіт.
Головні події 15 квітня• Смерть Авраама Лінкольна, 1865 • Трагедія на стадіоні «Хіллсборо», 1989 • Смерть Пол Пота, 1998 • Виверження вулкану Ейяф'ятлайокютль, 2010
Всі події 15 квітня
73 - Римські війська захопили юдейську фортецю Масада поблизу Мертвого моря, яка утримувалась в облозі три роки, - З 960 чоловіків, жінок та дітей живими залишилось лише семеро. Повстання в Юдеї було придушено і на 1900 років євреї втратили свою державність.
Середні віки
1395 - Між військами Тимура і золотоординською армією хана Тохтамиша відбулась битва на річці Терек, в якій з обох боків брали участь більше мільйона чоловік. Грандіозний за масштабами бій завершився повним розгромом ординців і привів до занепаду Золотої Орди: знищивши близько 450 тисяч ординців, Тамерлан вторгся в західні улуси Золотої Орди і, переслідуючи втікачів, зруйнував ординські міста в Поволжі, включаючи столицю Сарай.
1450 - Отримавши перемогу у бою біля Форміньї, вирішальній битві Столітньої війни, французи завершили завоювання Нормандії, яка протягом кількох десятиріч була під владою англійців.
1532 - В Падуї (Італія) найманцем, підісланим австрійським урядом, вбито 48-річного Міхаїла Гайсмара, одного з керівників Селянської війни 1524-26 років у Тіролі і Зальцбурзі, автора програмного документу "Земського укладу", що передбачав організацію суспільства на принципах повної рівності та встановлення республіканської форми правління.
Нова історія
1657 - Козацька Рада в Чигирині затвердила спадковість при передачі гетьманського звання від Богдана Хмельницького до його сина Юрія.
1849 - Урочисто освячено Великий Кремлівський палац у Москві, збудований у 1838—1849 роках. Ансамбль палацу загальною площею 25 км2 включає в себе Теремний палац, дев'ять церков (14, 16, 17 століть), вестибюль і близько 700 кімнат. В даний час використовуються для державних і дипломатичних прийомів і офіційних церемоній, а сам палац є парадною резиденцією Президента Російської Федерації.
1865 - Від вогнепального поранення, отриманого напередодні, у віці 56-и років помер Авраам Лінкольн, 16-й президент США. Це сталося лише через шість днів після капітуляції армії генерала Роберта Лі і фактичного завершення Громадянської війни.
1877 - Італійський винахідник Енріко Форланіні продемонстрував у Мілані перший вертоліт - модель з паровим двигуном піднявся на висоту 13 метрів і протримався у повітрі 20 секунд.
1881 - У Петербурзі за замах на імператора Олександра II страчено Миколу Івановича Кибальчича, 28-річного українського народовольця-терориста, котрий сидячи у в'язниці розробив проект реактивного двигуна.
1896 - В Афінах закінчились Олімпійські ігри, вперше відроджені з часів античності. В них взяли участь спортсмени з 14 країн. Найбільше медалей завоювали спортсмени Греції, 46, а найбільше перших місць зайняли американці; на той час переможець Олімпійських ігор отримував срібну медаль та оливкову гілку, другий призер - мідну медаль та лаврову гілку, а третій - лише диплом.
1912 - О 2-27 за вісімсот кілометрів від Ньюфаундленда, протримавшись на плаву після зіткнення з айсбергом трохи більше двох з половиною годин, пішов на дно "нетонучий" лайнер "Титанік", що здійснював свій перший рейс із Саутгемптона до Нью-Йорка. Із-за недостатньої кількості рятувальних засобів загинуло 1513 з 2224 осіб, що перебували на судні.
1927 - Від проливної зливи, яка пройшла цього дня, ріка Міссісіпі вийшла з берегів - було зруйновано 145 дамб, що привело до затоплення території понад 70000 км2; глибина затоплення подекуди досягала 10 метрів. До травня ширина Міссісіпі в районі міста Мемфіс складала 97 кілометрів, а повінню були охоплені 10 штатів.
1936 - У підмандатній Британії Палестині спалахнуло арабське повстання проти єврейської іміграції. Воно тривало два роки і було жорстоко придушене британськими військами - за цей час загинуло майже 4 тисячі палестинців, більше 300 євреїв та 1200 британців.
Новітня історія
1945 - Британські та канадські війська звільнили в'язнів нацистського концентраційного табору Берген-Белзен поблизу Гамбурга.
1951 - В Лондоні вперше пройшов конкурс «Міс світу», організований спеціалістом з реклами Еріком Морлі. На нього прибуло 30 дівчат з 5 країн. Перемогла 21-літня міс Швеції Кікі Хааконсон, котра отримала нагороду в 1 тисячу фунтів. Це був перший міжнародний конкурс краси, на котрому дівчата виступали в бікіні.
1955 - В містечку Дес-Плей, штат Іллінойс, Рей Крос відкрив першу закусочну McDonald's. Основним заняттям Кроса був продаж машин для збивання молочних коктейлів. Продавши кілька таких міксерів братам Макдональд, котрі володіли пересувним буфетом, і побачивши як добре просуваються їхні справи, Крос купив права на ім'я Макдональд і найняв братів на роботу. В перший день роботи в ресторані продавались гамбургери по 15 центів і картопля "фрі" по 10 центів, а виручка загалом склала 362.12 долара. У 1985 році оборот закладів McDonald's склав 8.6 мільярдів доларів.
1959 - Через чотири місяці після вчиненого перевороту кубинський лідер Фідель Кастро на запрошення Американської асоціації редакторів газет відвідав США. Відверто антиамериканська і лівацька риторика Кастро та плани націоналізації промисловості привели до напруженних стосунків між США та Кубою, і президент Ейзенхауер відмовив Кастро у зустрічі. Після цього візиту американо-кубинські стосунки геть розладнались і переросли у відкрите воєнне і економічне протистояння.
1961 - Три літака, котрі вилетіли з території США і були пілотовані кубинськими емігрантами, провели бомбардування військових баз на Кубі.
1971 - Американський актор Джордж Скотт відмовився отримувати «Оскара» як кращий актор 1970-го року за участь у фільмі "Паттон", назвавши безглуздими змагання між акторами, а саму церемонію "двогодинним парадом м'яса". Серед інших переможців, відзначених кіноакадемією, були Гленда Джексон (краща актриса, "Закохана жінка"), Гелен Хаєс (краща жіноча епізодична роль, "Аеропорт") та Джон Мілс (краща чоловіча епізодична роль, "Дочка Раяна").
1972 - У ворота дніпропетровського «Дніпра» 20-річний динамівець Олег Блохін забив свій перший гол в чемпіонаті СРСР. Всього за сезон 1972 року він забив 18 голів, що дало змогу закріпитись в основному складі і зіграти за Олімпійську збірну СРСР, з якою Олег Блохін здобув бронзові медалі.
1986 - Щоб покарати Лівію за здійснені лівійськими терористами 5 квітня в берлінській дискотеці вибухи, які привели до загибелі американських військовослужбовців, США провели годинне бомбардування лівійської території - 33 військових літаки скинули бомби на "терористичні центри" в містах Тріполі і Бенгазі, включаючи і резиденцію Муамара Каддафі. За даними Лівії це привело до загибелі 37 осіб, в основному мирних жителів.
1989 - Під час проведення півфінального кубкового матчу між командами "Ліверпуль" і " Ноттінгем Форест" на футбольному стадіоні «Хіллсборо» в Шеффілді (Англія) в результаті падіння трибуни загинуло 93 чоловіка і 170 отримали поранення.
Наш час
1992 - З нагоди шостої річниці бомбардувань Лівії літаками США за відмову видати підозрюваних у терактах громадян країни, Лівія повністю самоізолювалася від усього світу на 24 години.
1994 - У східночеському місті Літомишлі за ініціативою президента Чехії Вацлава Гавела відбулась дводенна неофіційна зустріч президентів семи центральноєвропейських держав - Німеччини, Польщі, Австрії, Угорщини, Словецнії і Словаччини. Ріхард фон Вайцзеккер, Лех Валенса, Томас Клестіл, Арпад Гьонц, Мілан Кучан, Міхал Ковач і Вацлав Гавел обговорили проблеми інтеграції центральногєвропейського регіону в Європейський союз і НАТО, а також ситуацію в Боснії і Герцоговині та Росії.
1994 - У Маракеші (Марокко) представники 124 країн і Європейське співтовариство підписали угоду з тарифів і торгівлі, за якою було створено Всесвітню торгову організацію (почиала діяти з 1 січня 1995 року). Сьогодні до неї входить 159 країн світу, на які приходиться 97% торгівлі у світі.
1997 - В Саудівській Аравії поблизу міста Мекка в пожежі, що охопила наметове містечко мусульман-паломників, загинуло 343 і поранено 1290 чоловік.
1998 - У віці 73-х років від серцевого нападу помер колишній вождь "червоних кхмерів" Пол Пот, правління котрого з 1975 по 1979 рік привело до смерті близько трьох мільйонів співгромадян.
1999 - Американські астрономи при допомозі космічного телескопу Хаббл відкрили нову галактику, названу "Шарон", віком 13 мільярдів років, найстарішу і найвіддаленішу з відомих досі. В цей же день відкрито 3 планети зірки Упсілон з сузір'я Андромеди.
1999 - Колишя прем'єр-міністр Пакистану Беназір Бхуто, звинувачена у корупції, засуджена до 5-и років ув'язнення, штрафу і заборони займатись політичною діяльністю.
2001 - Свою першу перемогу в перегонах "Формула-1" здобув молодший брат триразового чемпіона світу Міхаеля Шумахера Ральф Шумахер, котрий на машині "Уільямс" виграв Гран-прі на трасі в Сан-Маріно.
2010 - В Ісландії почалось друге, найпотужніше за останні дні, виверження вулкану Ейяф'ятлайокютль, викидання попелу яким привело до порушення авіасполучення практично по всій Європі - через велику його концентрацію на невизначений термін було відкладено майже 6 тисяч рейсів.
Народились 15 квітня
1452 - 2 травня 1519, Леонардо да Вінчі, італійський живописецьЛеонардо да Вінчі, італійський живописець, архітектор, вчений.
1469 - 22 вересня 1539, Нанак, засновник сикхізму, перший із десяти ґуру сикхів.
1642 - 22 червня 1691, Сулейман II, 20-й султан Османської імперії (1687—1691 рр.); син султана ІбрагІма I, молодший брат султана Мехмеда IV.
1682 - 17 травня 1727, Катерина I (Марта Самуїлівна Скавронська), російська імператриця (з 1725 р.); друга жінка Петра I.
1707 - 18 вересня 1783, Леонард Ейлер, швейцарський математик Леонард Ейлер, швейцарський математик, механік та фізик, автор більше 800 праць з математичного аналізу, диференціальної геометрії, теорії чисел, небесної механіки, оптики, теорії музики та ін.
1797 - 3 вересня 1877, (Луї) Адольф Тьєр, французький політик та вчений, багаторазовий прем'єр-міністр Франції, перший президент Третьої республіки.
1800 - 3 квітня 1862, Джеймс Кларк Росс, британський офіцер, дослідник Арктики та Антарктики; у 1841 році відкрив море, назване пізніше його іменем, і частину Східної Антарктиди, названу Землею Вікторії.
1843 - 28 лютого 1916, Генрі Джеймс, американський письменник ("Родрік Хадсон", "Посли", "Золота чаша"). 175 років з дня народження.
1894 - 26 вересня 1937, Бессі (Елізабет) Сміт, американська співачка, "імператриця блюзу" ("St. Louis Blues", "My Man’s Blues", "Dixie Flyer Blues", "I Ain’t Got Nobody", "A Good Man is Hard to Find", "Poor Man’s Blues").
1904 - 21 липня 1944, Аршиль Горкі (Востанік Манук Адоян), американський художник вірменського походження, один із засновників «абстрактного сюрреалізму» та абстрактного експресіонізму.
1912 - 8 липня 1994, Кім Ір Сен, корейський політик Кім Ір Сен, комуністичний лідер Північної Кореї (1948-94 рр.).
1921 - 4 липня 1995, Георгій Тимофійович Береговий, український льотчик-космонавт, двічі Герой Радянського Союзу (1944, 1968).
1933 - Борис Натанович Стругацький, російський письменник-фантаст ("Важко бути богом", "Понеділок починається в суботу"). Сьогодні 85-а річниця.
1936 - Олег Федорович Чорногуз, український письменник, журналіст, редактор журналів «Перець» та «ВУС». Сьогодні 82-а річниця.
1939 - Клаудіа Кардінале, італійська кіноактриса ("Рожева пантера", "Ісус з Назарету", "Генріх IV", "Закоханий чоловік"). Сьогодні 79-а річниця.
1941 - Роман Балаян, український кінорежисер Роман Гургенович Балаян, український кінорежисер ("Польоти уві сні і наяву", "Бережи мене, мій талісман", "Леді Макбет Мценського повіту", "Перша любов"). Сьогодні 77-а річниця.
1944 - 21 квітня 1996, Джохар Дудаєв, чеченський політик Джохар Дудаєв, перший президент Чеченської республіки (1991-96 рр.).
1949 - Алла Пугачова, російська співачка Алла Борисівна Пугачова, російська естрадна співачка ("Арлекин", "До свидания, лето", "Миллион аллых роз", "Старинные часы", "Маэстро", "Настоящий полковник"). Сьогодні 69-а річниця.
1959 - Емма Томпсон, англійська актриса, дворазовий лауреат премії «Оскар» як акторка ("Маєток Говард-енд" [1992]; "Чуття і чуттєвість", "В ім'я отця", "Джуніор") і сценарист ("Чуття і чуттєвість" [1995]). Сьогодні 59-а річниця.
1966 - Саманта (Карен) Фокс, англійська поп-співачка ("Touch Me, "Naughty Girls"). Сьогодні 52-а річниця.
1972 - 11 липня 2009, Артуро Гатті, канадський боксер Артуро Гатті, канадський боксер-професіонал, чемпіон світу в 1-й напівлегкій ваговій категорії (IBF, 1995-98 рр.), в 1-й напівсередній ваговій категорії (WBC, 2004-05 рр.).
1990 - Емма Вотсон, британська кіноактриса («Гаррі Поттер і смертельні реліквії», «Балетні туфельки»). Сьогодні 28-а річниця.
Померли 15 квітня
1446 - Філіппо Брунеллескі, італійський архітектор, інженер, скульптор, ювелір епохи італійського Ренесансу. 572 роки тому, в 69 років (нар. 1377 р.).
1558 - Роксолана, дружина султана Роксолана (Гюррем Хасекі Султан, Анастасія Гаврилівна Лісовська), дружина султана Сулеймана I Пишного, матір султана Селіма II. 460 років років тому, в 53 роки (нар. 1505 р.).
1764 - Маркіза де Помпадур (Жанна-Антуанетта Пуассон), офіційна фаворитка французького короля Людовика XV. 254 роки тому, в 43 роки (нар. 29 грудня 1721 р.).
1765 - Михайло Васильович Ломоносов, російський вчений, організатор науки. 253 роки тому, в 54 роки (нар. 19 листопада 1711 р.).
1865 - Авраам Лінкольн, президент СШААвраам Лінкольн, 16-й президент США (1861-65 рр.), один із співорганізаторів Республіканської партії. 153 роки тому, в 56 років (нар. 12 лютого 1809 р.).
1881 - Микола Кибальчич, український винахідник Микола Іванович Кибальчич, український винахідник (розробник першого реактивного двигуна для космічного апарату), революціонер-народоволець, член організацій "Свобода або смерть", "Земля і воля", учасник замаху на російського царя Олександра II (зконструював вибуховий пристрій, 1881 р.). 137 років тому, в 28 років (нар. 31 жовтня 1853 р.).
1967 - Тото (Антоніо Вінченце Клементе), італійський актор-комік ("Закон є закон", "Поліцейські та злодії", "Неаполь - місто мільйонерів", "Золото Неаполя", "Операція "Святий Януарій"); герцог Комнено ді Бізанціо. 51 рік тому, в 69 років (нар. 15 лютого 1898 р.).
1968 - Борис Миколайович Лятошинський, український композитор, педагог, диригент ("Золотий обруч", "Слов'янський концерт", "Гражина", "Пори року"). 50 років років тому, в 73 роки (нар. 3 січня 1895 р.).
1980 - Жан Поль Сартр, французький філософ Жан Поль Сартр (Еріх Пауль), французький філософ, письменник ("Дороги свободи", "Мухи, "Буття і ніщо"), Нобелівький лауреат з літератури (1964, відмовився від отримання). 38 років тому, в 75 років (нар. 21 червня 1905 р.).
1980 - Джанні Родарі, італійський письменник Джанні Родарі, італійський письменник (Пригоди Цибуліно, Чарівний голос Джельсоміно). 38 років тому, в 60 років (нар. 23 жовтня 1920 р.).
1990 - Грета Гарбо, шведська актриса Грета Гарбо (Грета Ловіса Густафссон), шведська кіноактриса (Сага про Йєста Берлінга, Анна Кареніна, Мата Харі, Двулика жінка), одна з найзнаменитіших постатей в кінематографі 20-го століття. 28 років тому, в 85 років (нар. 18 вересня 1905 р.).
1998 - Пол Пот, кампучійський диктатор Пол Пот (Салот Сар), лідер лівацького політичного об'єднання "червоних кхмерів", керівник Камбоджи (1975-79 рр.), репресивна політика котрого привела до загибелі майже трьох мільйонів співгромадян. 20 років років тому, в 73 роки (нар. 19 травня 1925 р.).
2002 - Юрій Шевельов, український мовознавець Юрій Володимирович Шевельов (Юрій Шерех), український славіст, літературознавець, історик літератури; академік НАН України (1991 р.). 16 років тому, в 94 роки (нар. 17 грудня 1908 р.).