Цей день в історії - 16 квітня

Цей день в історії - 16 квітня

106-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 259 днів. Іменинники — Микита, Федосія (Феодосія). На Кіпрі відзначають День незалежності, в Данії — День королеви, а на Кубі — День міліції.


Головні події 16 квітня

• Норманське завоювання Південної Італії, 1071

• Конституція Пилипа Орлика, 1710

• Відкриття ЛСД, 1943

• Битва за Берлін, 1945


Всі події 16 квітня

1457 до н. е. • У битві біля Мегіддо (поблизу сучасної Хайфи в Ізраїлі) війська Стародавнього Єгипту завдали поразки коаліції князів Північної Сирії та Палестини в союзі з Мітанні. Це була перша з сімнадцяти переможних кампаній фараона Тутмоса III, завдяки яким Єгипет встановив свою гегемонію у Передній Азії.

1178 до н. е. • За розрахунками вчених саме цього дня грецький цар Одіссей вернувся додому після "Троянської війни".

73 • Римський Х легіон під керівництвом Луція Флавія Сільви захопив фортецю Масада (південно-західне узбережжя Мертвого моря), де оборонялися представники радикального крила єврейських повстанців — сікарії. Це стало останнім епізодом Першої іудейської війни, під час якої євреї спробували звільнитись від влади Риму.


СЕРЕДНІ ВІКИ

878 • У папському посланні до болгарського правителя Бориса міститься перша про Белград, місто у місці злиття Сави і Дунаю.

1071 • Після трьох років облоги війська Роберта Гвіскара, норманського герцога Апулії, Калабрії і Сицилії, захопили місто Барі, останнє володіння Візантійської імперії у південній Італії .Через півроку почався фінальний етап норманського завоювання Сицилії, яка була остаточно підкорена у лютому 1090 року.

1346 • Сербський патріарх Іоаннікій II за присутності болгарського патріарха Симеона коронував сербського короля Стефана Душана царем сербів і греків. Цей титул був визнаний лише Венцією і Дубровником.

1581 • Набула чинності Іберійська унія — португальські кортеси у Томарі визнали іспанського короля Філіппа II Габсбурга королем Португалії, якою він під іменем Філіпп I став правити на правах особистої унії як чоловік своєї двоюрідної сестри принцеси Марії-Мануели, дочки короля Жуана III.

1607 • У Чесапікську затоку у Вірджинії прибули кораблі Лондонської компанії, заснованої в 1606 році, яка отримала від англійського короля Якова I Стюарта право на освоєння земель між сьогоднішніми містами Вашингтон і Нью-Йорк. 14 травня на північ від ріки Роанок колоністи розпочали будівництво першого англійського поселення у Північній Америці — Джеймстауна. Це відкрило перший етап британської колонізації Нового Світу.

1631 • Після смерті останнього представника герцогського роду Гонзага між Францією і Габсбургами розпочалась війна за Мантуніанську спадщину. І хоча імперським військам в 1630 році вдалось захопити Мантую, вступ Швеції у Тридцятилітню війну вирішив долю конфлікту на користь Франції — Карл Гонзага, котрому покровительствували французи, отримав від Фердинанда II титул герцога Мантуанського.


НОВА ІСТОРІЯ

1710 • На зборах козацтва біля містечка Тягина на правому березі річки Дністер прийнято договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом Війська, який визначав права і обов'язки усіх сторін угоди. Підписаний від козацької старшини кошовим отаманом Костем Гордієнком та затверджений шведським королем Карлом XII, договір, однак, не набув чинності, оскільки був написаний в умовах вигнання.

1746 • Поразкою шотландських опполченців у бою проти англійських військ біля Каллодена (Шотландія) закінчилась остання спроба дому Стюартів вернути англійський престол, яка увійшла в історію як Друге якобистське повстання. Битва біля Каллодена також стала останньою польовою битвою на території острова Великобританія.

1863 • У Тулоні (Франція) спущено на воду «Plongeur» (фр. «Нирець») — найбільший підводний човен XIX століття. Він мав 43 метри у довжину і була першою субмариною із з механічним приводом гвинта; могла розвивати швидкість до 5 вузлів при максимальному зануренні 10 метрів і дальністю автономного плавання до 9 кілометрів. Основним озброєнням човна була дистанційно керована міна, закріплена на кінці 10-метрового жердини на носовій частині. Човен «Plongeur» став прототипом коробля «Наутилус», описаному у фантастичному романі Жюля Верна «20 000 льє під водою», що побачив світ у 1869 році.

1867 • Прийнято конституцію Північнонімецького союзу, який об'єднував 22 держави північної Німеччини під гегемонією Пруссії. Це була перша федеральна німецька держава в історії Німеччини, яка лягла в основу створення німецької національної держави.

1912 • Американка Гаррієт Куімбі стала першою жінкою у світі, що подолала Ла-Манш літаком — за 59 хвилин вона перелетіла з Дувра в Кале.

1917 • Після десяти років еміграції лідер російських більшовиків Володимир Ленін повернувся до Петрограду, столиці Росії. Він закликав до повалення Тимчасового уряду і взяття влади радами робітничих, солдатських і селянських депутатів. Оголошений властями "німецьким агентом", у липні Ленін був змушений переховуватись у Фінляндії, але завдяки підтримці масами його заклику до "миру, землі і хліба" більшовикам вдалось завоювати більшість у Петроградській раді.

1922 • Під час Генуезької конференції з економічних та фінансових питань в Рапалло, поблизу Генуї, підписано договір між РРФСР і Німеччиною, котрий передбачав відновлення дипломатичних стосунків між двома країнами, які по завершенні Першої світової війни опинились в умовах політичної ізоляції, відмову від взаємних економічних та фінансових претензій і встановлення "особливих стосунків" в галузі воєнно-технічного співробітництва.


НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1942 • Острів Мальта нагороджено Георгіївським хрестом за героїзм і мужність, проявлену у протистоянні нападам Німеччини. Це був перший випадок, коли така висока нагорода вручалась котрійсь із територій Британської Співдружності.

1943 • У швейцарському місті Базель хімік Альберт Гофманн, що працював у фармацевтичній лабораторії Sandoz, випадково спожив диетиламід лізергінової кислоти, медичний препарат під кодовою назвою LSD-25, синтезований ним ще в 1938 році в ході наукових досліджень.

1945 • Поблизу Данцигської бухти радянський підводний човен «Л-3» торпедував німецький корабель «Гойя», що привело до загибелі від 6 до 7 тисяч чоловік — одна з найбільших морських катастроф.

1945 • 7-а армія США зайняла німецькі міста Нюрнберг і Штутгарт, а війська 1-го, 2-го Білоруських та 1-го Українського фронтів Радянської армії почали Берлінську операцію, вирішальну операцію Другої світової війни в Європі.

1945 • Розпочалась остання великомасштабна наступальна операція радянських військ у Другій світовій війні на східному фронті, у ході якої Червона Армії зайняла столицю Німеччини і поклала кінець війни в Європі.

1947 • Під час виступу в Палаті представників штату Південна Кароліна політик і мультиміліонер Бернард Барух вперше вжив словосполучен "холодна війна" для характеристики стосунків між Сполученими Штатами та Радянським Союзом. З тих пір цей термін став загальновживаним, увійшов до лексикону практично всіх мов і протягом наступних 40 років став використовуватись для позначення стану воєнно-політичної конфронтації держав з різними політичними системами.

1970 • У віденському палаці Бельведер розпочались радянсько-американські переговори про обмеження стратегічних наступальних озброєнь (ОСО). Їх підсумком стало підписання 26 травня 1972 року в Москві угоди ОСО-1 терміном на 5 років.

1972 • З мису Канаверал (штат Флорида) запущено американський космічний корабель "Аполлон-16", який став п'ятим з шести американських місій до Місяця. 20 квітня астронавти Джон Янг і Чарльз Дюк зійшли на поверхню супутника Землі і пробули на ній протягом трьох діб, виконали 20-годинну програму вивчення поверхні Місяця і при допомозі самохідного апарту "Lunar Rover" зібрали близько центнера зразків грунту. 23 квітня Янг, Дюк і Томас Маттінглі відправились у зворотний політ до Землі і через чотири дні успішно приводнились в Тихому океані.

1972 • В англійському місті Суррі свій перший концерт дала британська група Electric Light Orchestra.


НАШ ЧАС

1991 • Президент США Джордж Буш заявив про створення зони безпеки на півночі Іраку для близько 2 мільйонів курдських біженців, що були змушені залишити свої домівки після того як у кінці березня іракська авіація здійснила нальоти на курдські райони, а республіканська гвардія Саддама Хусейна зайняла міста Кіркук, Ербіль та Дахук. Від голоду, тяжких кліматичних і побутових умов щодня вмирало близько 2 тисяч курдів-втікачів. У травні-червні 200 тисяч біженців повернулись в зону безпеки, де їх охороняли спочатку війська антиіракської коаліції, а потім — підрозділи ООН.

2000 • В інтернеті з'явилося видання «Українська правда», засноване та редаговане Георгієм Гонгадзе.

2003 • На самміті Євросоюзу в Афінах підписано договір про вступ до ЄС десяти нових членів – Угорщини, Польщі, Словаччини, Словенії, Чехії, Кіпру, Мальти, Латвії, Литви і Естонії. Усі ці країни формально приєдналися до Євросоюзу 1 травня 2004 року, коли угода набрала чинності. Ратифікація договору пройшла в парламентах 15 держав – діючих членів ЄС. Текст договору про прийняття до ЄС нових членів нараховує 4900 сторінок. Урочиста церемонія його підписання пройшла біля підніжжя афінського Акрополя.


Народились 16 квітня

1495 — †21 квітня 1552 • Петер Апіан, німецький астроном («Cosmographia», 1524; «Astronomicum Caesareum», 1540).

1497 — †6 липня 1571 • Морі Мотонарі, самурай, полководець середньовічної Японії періоду Сенґоку.

1646 — †11 травня 1708 • Жуль Ардуен-Мансар, французький архітектор, придворний архітектор Людовика XIV.

1660 — †11 січня 1753 • Ганс Слоун, англійський медик, натураліст, колекціонер, президент Лондонського королівського товариства; на підставі його збірки книг, манускриптів, історичних знахідок було створено (1759) Британський музей (нині — Національна бібліотека і музей Великої Британії).

1673 — †4 травня 1722 • Клод Жилло, французький художник і гравер. 350 років з дня народження.

1841 — †27 жовтня 1920 • Христина Данилівна Алчевська, український педагог, організатор народної освіти.

1844 — †12 жовтня 1924 • Анатоль Франс (Жак Анатоль Франсуа Тібо), французький письменник ("Злочин Сільвестра Боннара", "Сучасна історія", "На білому камені", "Острів пінгвінів"); лауреат Нобелівської премії (1921).

1867 — †30 травня 1912 • Вілбер Райт, американський авіаконструктор, льотчик, піонер авіації; старший брат Орвілла Райта.

1882 — †28 жовтня 1942 • Юрій Косьмич Глушко, український громадський і політичний діяч, один із організаторів українського національно-культурного й громадського життя в Зеленому Клині.

1886 — †18 серпня 1944 • Ернст Тельман, лідер Комуністичної партії Німеччини часів Веймарської республіки.

1889 — †25 грудня 1977 • Чарльз Спенсер Чаплін, англійський актор, режисер, сценарист, композитор ("Золота лихоманка", "Вогні великого міста", "Волоцюга", "Нові часи", "Великий диктатор"), один із засновників кінокомпанії United Artists, лауреат премії «Оскар» за внесок у кіномистецтво (1971).

1919 — †26 липня 2009 • Мерс(ьє Філіп) Каннінгем, американський хореограф, реформатор сучасного танцю.

1921 — †28 березня 2004 • Пітер Устінов, англійський актор, лауреат премії «Оскар» ("Спартак" [1960], "Топкапі" [1964]; "Quo Vadis", "Смерть на Нілі"), режисер ("Хаммерсміт вийшов на волю"), продюсер, письменник ("Романов і Джульєтта", "Крамнегел").

1924 — †14 червня 1994 • Генрі Манчіні (Енріко Нікола Манчіні), американський композитор, лауреат чотирьох премій «Оскар» ("Місячна ріка" [1961], "Дні вина і троянд" [1962]; "Рожева Пантера", "Ромео і Джульєтта"), 20 нагород "Гремі".

1927 • Бенедикт XVI (Йозеф Алоіс Ратцингер), 265-й папа римський (2005-13 рр.).

1940 • Маргрете II, королева Данії (з 1972 р.), дочка короля Фредеріка IX.

1941 • Сергій Петрович Никоненко, російський кіноактор ("Люди і звірі", "Незакінчена п'єса для механічного піаніно", "Каменська", "Самітня жінка бажає познайомитись", "Інспектор ДАІ"), режисер ("Птахи над містом", "Циганське щастя").

1947 • Карім Абдул-Джаббар (Фердінанд Льюіс Алсіндор), американський баскетболіст ("LA Lakers", "Milwaukee Bucks"), шестиразовий чемпіон НБА, рекордсмен НБА: 1560 зіграних матчів, 38387 зароблених очок, 15387 голів зі гри, 3189 блокшотів.

1954 • Еллен Баркін, американська актриса ("Раніше жінки мали крила", "Ніжні вибачення", "Погана компанія", "Море кохання", "Людина-неприємність", "Кара небесна", "Фанат").

1957 — †9 червня 2010 • Олександр Олексійович Зінченко, український політик.

1960 • П'єр Літбарскі, німецький футболіст, чемпіон світу (1990).

1965 • Мартін (Фіцджеральд) Лоуренс, американський кіноактор («Нічого втрачати», «Погані хлопці», «Національна безпека»), комік.

1977 • Фредерік Юнгберг, шведський футболіст ("Арсенал" Лондон).

1996 • Аня Джозефіна Тейлор-Джой, американська актриса («Академія вампірів», «Ферзевий гамбіт»).


Померли 16 квітня

69 • Марк Сальвій Отон, 7-й римський імператор (69). Пом. 1954 роки тому у 37 років (нар. 25 квітня 32 р.).

1113 • Святополк II (Святополк Ізяславич), князь полоцький (1069—1071), новгородський (1078—1088), турівский (1088—1093), Великий князь київський (1093—1113); син Ізяслава I Ярославовича, внук Ярослава I Мудрого, зять Олексія I Комніна. Пом. 910 років років тому у 63 роки (нар. 8 листопада 1050 р.).

1689 • Афра Бен, англійська письменниця, поетеса і драматург, один з найвизначніших авторів епохи Реставрації; вважається першою професійною письменницею в Англії. Пом. 334 роки тому у 49 років (нар. 10 липня 1640 р.).

1788 • Жорж Луї Леклерк де Бюффон, французький природознавець, автор 36-томної "Природничої історії" (1749-1788), в котрій висунув ідею єдності рослинного і тваринного світу. Пом. 235 років років тому у 81 рік (нар. 7 вересня 1707 р.).

1828 • Франсиско-Хосе де Гойя, іспанський живописець і гравер, академік Мадридської Академії наук. Пом. 195 років років тому у 82 роки (нар. 30 березня 1746 р.).

1850 • Марія Тюссо (Гросгольц), німецький скульптор, організатор першого і найзнаменитішого музею воскових фігур в Лондоні. Пом. 173 роки тому у 89 років (нар. 1 грудня 1761 р.).

1927 • Гастон Леру, французький письменник ("Привид опери"). Пом. 96 років тому у 59 років (нар. 6 травня 1868 р.).

1962 • Ясунарі Кавабата, японський письменник ("Снігова країна", "Стогін гори"), лауреат Нобелівської премії (1968). Пом. 61 рік тому у 63 роки (нар. 11 червня 1899 р.).

1991 • Дейвід Лін, англійський кінорежисер ("Міст через ріку Квай", "Лоуренс Аравійський", "Доктор Живаго"). Пом. 32 роки тому у 83 роки (нар. 25 березня 1908 р.).

1994 • Ральф Волдо Еллісон, американський письменник ("Невидимка"), публіцист ("Примара і дія"). Пом. 29 років тому у 80 років (нар. 1 березня 1914 р.).

2015 • Олесь Олексійович Бузина, український публіцист, есеїст, телеведучий. Пом. 8 років тому у 46 років (нар. 13 липня 1969 р.).

2021 • Володимир Олександрович Яворівський, український письменник, політик, співзасновник і керівник Демократичної партії України. Пом. 2 роки тому у 79 років (нар. 11 жовтня 1942 р.).