Цей день в історії - 19 травня

Цей день в історії - 19 травня

139-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 226 днів. Іменинники - Денис. В Україні відзначають День пам'яті політрепресованих, в Туреччині — День молоді і спорту, у Фінляндії — День пам'яті загиблих.

Головні події

• Анна — королева Франції, 1051

• Англійська республіка, 1649

• Військове об'єднання радянських Росії і України, 1919

• Війна за незалежність Туреччини, 1919

Всі події

526 - Антіохію і північ Сирії вразив землетрус силою 7 балів за шкалою Ріхтера, який призвів до значних руйнувань і пожеж та загибелі близько 250 тисяч чоловік.

1051 - У соборі Реймса Анна, наймолодша дочка київського князя Ярослава Мудрого вийшла заміж за короля Франції Генріха I Капета і невдовзі тут же коронувалась на престол Франції.

1418 - В ході Столітньої війни бургундський герцог Жан Безстрашний, котрий хоч і не був відкритим союзником англійців, але у боротьбі з прихильниками Людовика Орлеанського, брата короля Карла VI Божевільного, захопив Париж.

1536 - Звинувачена у подружній зраді та інцесті зі своїм братом лордом Рошфором, страченим два дні перед тим, у лондонському Тауері обезголовлена Анна Болейн, друга жінка короля Англії Генріха VIII. На наступний день він одружився з Джейн Сеймур.

1554 - Майбутня королева Англії Єлизавета I, дочка Анни Болейн і Генріха VIII, звільнена з лондонського Тауера і поміщена під домашній арешт у Вудстоку, поблизу Лондона.

1568 - Англійська королева Єлизавета I наказала заарештувати колишню шотландську королеву Марію Стюарт, котра пред'явила свої права на англійський престол.

1586 - Експедиція англійського мореплавця Джона Дейвіса досягла південного узбережжя острова Гренландія, названого Землею Запустіння.

1588 - Іспанська флотилія, відома під назвою Непереможна Армада, що складалась із 130 кораблів, 2500 гармат і 30 тисяч людей, відправилась з Ліссабону на завоювання Англії, королева котрої Єлизавета активно підтримувала голландських повстанців у Іспанських Нідерландах. У результаті боїв з англійським та голландським флотами Армада була вщент розбита, її залишки в жовтні повернулись до Іспанії, а Англія стала найсильнішою морською державою світу.

1622 - В результаті повстання яничар в Константинополі усунуто від влади Османа II, убитого наступного дня. Новим султаном Османської імперії вдруге став Мустафа I, котрий через свою душевну хворобу був маріонеткою в руках матері Халіме-султан і зятя великого візира Кара Давута-паши.

НОВА ІСТОРІЯ

1643 - У ході Тридцятилітньої війни біля французького міста Рокруа відбулась битва, у якій війська Людовика II Бурбона Великого завдали нищівної поразки армії, очолюваній віце-королем іспанських Нідерландів Франсиско де Мело. Це стало початком занепаду Іспанської імперії Габсбургів.

1649 - Парламент Англії прийняв «Акт про оголошення Англії республікою», вищим органом якої стала Державна рада, хоча фактично влада знаходилась в руках армійської верхівки на чолі з Олівером Кромвелем.

1712 - Петро I переніс столицю Росії з Москви до Санкт-Петербурга.

1780 - Близько 13:25 за місцевим часом на значній території Північної Америки різко знизилась прозорість атмосфери. Очевидці описували явище як «чорне полотно, яке застилало небо»: не було видно ні зірок, ні Місяця, хоча він був повним. Лише після півночі Місяць став видимим, потім стали проступати зірки. «Чорний день» за версією вчених був спричинений сильними лісовими пожежами в Канаді.

1802 - За ініціативою Наполеона засновано орден Почесного легіону, належність до якого є вищою відзнакою, пошани і офіційного визнання особливих заслуг у Франції. Прийом у члени ордена здійснюється за видатні військові або цивільні заслуги президентом Французької Республіки, який за посадою є Великим магістром. Всупереч поширеній думці, відзнаки членів ордену Почесного легіону не нагороди, а свідчення приналежності до ордену, який генерал де Голль називав «спільнотою еліти живих».

1861 - У Сумах відкрито першу в Україні недільну школу.

1906 - Розпочато рух поїздів через Сімплтонський залізничний тунель крізь Альпи, який звязав італійське місто Домодоссола зі швейцарським містом Бриг. Протягом півстоліття Сімплтонський тунель, який має довжину 19803 метри, був найдовшим у світі. У 1922 році в тунелі було відкрито другу колію, розташованому паралельно, довжина якої склала 19824 метри.

1919 - Під жорстким тиском Кремля і, зокрема, за особистої присутності членів політбюро ЦК РКП(б) Льва Троцького та Льва Камєнєва, ВУЦВК затвердив резолюцію про потребу об'єднання військових сил усіх радянських республік та зосередження необхідних для цього матеріальних сил навколо спільного центру. Попри застереження української сторони, у Москві це сприйняли як ініційований Україною перший крок на шляху об'єднання радянських республік у формально рівноправний союз.

1919 - В Туреччині почалась війна за незалежність, яка увійшла в історію як Кемалістська революція і завершилась проголошенням Турецької республіки в 1923 році, першої у світі мусульманської світської держави.

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1958 - США і Канада об'єднали сили протиповітряної оборони під єдиним командуванням — NORAD.

1961 - В результаті помилки радянський міжпланетний космічний апарат «Венера-1», відправлений з Землі 12 лютого 1961 року, пройшов повз Венеру на відстані 100 тисяч кілометрів і вийшов на сонячну орбіту.

1967 - Радянський Союз ратифікував договір з США і Великобританією про заборону випробувань ядерних озброєнь у космосі.

1971 - З космодрому Байконур ракетою-носієм «Протон-К» запущено радянську автоматичну міжпланетну станцію «Марс-2» третього покоління. 27 листопада 1971 року вона стала першою у світі станцією, яка досягла поверхні планети.

1973 - Пісня Стіві Вандера «You are the Sunshine of My Life» зайняла першу сходинку хітпараду «Billboard». Це була третя пісня Вандера, що досягла такого успіху — попередніми хітами були «Fingertips — Pt 2» (10 серпня 1963 р.) і «Superstition» (27 січня 1973 р.).

1975 - Вийшов альбом Елтона Джона «Captain Fantastic and the Brown Dirt Cowboy» і в той же день став платиновим (продано два мільйони екземплярів).

1980 - На екрани СРСР вийшов фільм Андрія Тарковського «Сталкер» за мотивами роману братів Стругацьких «Пікнік на узбіччі». В головних ролях знялись Олександр Кайдановський, Анатолій Солоніцин, Микола Гринько і Аліса Фрейндліх.

НАШ ЧАС

1995 - На екрани кінотеатрів США вийшов фільм «Міцний горішок — 3» Джона Мактірнана з Брюсом Віллісом у головній ролі. Стрічка зібрала в прокаті 366 101 666 доларів і стала найкасовішою за 1995 рік.

1997 - Компанія Hewlett-Packard випустила свій перший портативний комп'ютер, що працював під опреаційною системою Windows CE.

1999 - Через 19 років після виходу попереднього фільму саги Джорджа Лукаса почалась світова прем'єра фільму «Зоряні війни. Епізод І. Прихована загроза». Він був четвертим по порядку, але хронологічно першим фільмом кіносаги «Зоряні війни».

2000 - Дев'ять країн — Албанія, Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Македонія Румунія, Словаччина і Словенія — подали спільну заяву на вступ до НАТО у 2002 році.

2002 - Через три роки після референдуму, на якому жителі Східного Тимору проголосували за незалежність, у столиці, місті Ділі під час урочистої церемонії опівночі було вперше піднято державний прапор і приведено до присяги президента Ґусмао. На святкування до Ділі прибули численні високопосадові гості, зокрема Генеральний Секретар ООН Кофі Аннан і колишній президент США Білл Клінтон. Східний Тимор став 192-ю державою світу. Наступного дня між Австралією і Східним Тимором було підписано угоду про поділ багатих родовищ нафти і газу на морському шельфі — Східний Тимор отримає 90% прибутків від запасів в Тиморському морі, натомість Австралія матиме 10%.

2005 - На конференції міністрів освіти країн Європи у Бергені (Норвегія) міністр освіти України Станіслав Ніколаєнко підписав від імені України Болонську декларацію, угоду щодо стандартизації підходів до організації навчального процесу і функціонування вищої школи в Європейському Союзі.

2012 - На стадіоні Allianz Arena в Мюнхені лондонський «Челсі» по пенальті з рахунком 4-3 переміг місцеву «Баварію» і вперше став переможцем Ліги чемпіонов УЄФА.

Народились

1593 - 18 жовтня 1678, Якоб Йорданс, фламандський художник, представник фламандського бароко.

1890 - 2 вересня 1969, Хо Ши Мін (Нгуєн Тат Тан), в'єтнамський політичний і державний діяч, прем'єр-міністр (1946-55 рр.) і президент (1945-69 рр.) Демократичної Республіки В'єтнам.

1925 - 21 лютого 1965, Малкольм Ікс(Малкольм Літл), американський борець за громадянські права, ідеолог руху «Нація ісламу»; убитий в результаті замаху.

1925 - 15 квітня 1998, Пол Пот (Салот Сар), лідер лівацького політичного об'єднання "червоних кхмерів", керівник Камбоджи (1975-79 рр.), репресивна політика котрого привела до загибелі майже трьох мільйонів співгромадян.

1932 - 7 жовтня 1994, Майя Григорівна Булгакова, російська актриса українського походження ("Хоровод", "Американський дідусь", "Похорони Сталіна", "Право кохати", "Лісова пісня — Мавка", "З тобою і без тебе", "Крила").

1945 - Пітер Тауншенд, англійський рок-гітарист (The Who: "My Generation", "Happy Jack", "I Can See for Miles", "Magic Bus", "Won’t Get Fooled Again"; рок-опера "Tommy", "See Me, Feel Me", "Pinball Wizard"; соло: "Rough Boys", "Let My Love Open the Door", "Exquisitely Bored", "The Sea Refuses No River"). Сьогодні 74-а річниця.

1946 - Мікеле Плачидо, італійський кіноактор ("Народний роман", "Спрут", "Стрибок в пустоту", "Зв'язок через піццерію"). Сьогодні 73-а річниця.

1946 - Джой Реймон (Джеффрі Хаймен), вокаліст панк-групи The Ramones ("Beat on the Brat", "Now I Wanna Sniff Some Glue", "Do You Remember Rock ’n’ Roll Radio", "Baby I Love You", "Howling at the Moon"). Сьогодні 73-а річниця.

1949 - Дасті Хілл, американський рок-музикант, бас-гітарист групи ZZ Top («Jesus Just Left Chicago», "LA Grange", "Tush", "Gimme All Your Lovin’", "Legs", "Sharp Dressed Man", "Sleeping Bag"). Сьогодні 70-а річниця.

1953 - Шаварш Карапетян, вірменський спортсмен, багаторазовий чемпіон світу і рекордсмен з підводного плавання; у 1976 році разом з братом Камо, ставши свідком падіння тролейбуса з дамби Єреванського водосховища, врятував життя двадцятьом людям, піднявши їх на поверхню з глибини 10 метрів. Сьогодні 66-а річниця.

1954 - Філіп Радд, ударник австралійської рок-групи AC/DC (Let There be Rock, Powerage, Highway to Hell, Dirty Deeds Done Cheap, For Those About to Rock). Сьогодні 65-а річниця.

1972 - Дженні Сесілія Берггрен, шведська поп-співачка (Ace of Base: «Ravine»). Сьогодні 47-а річниця.

1977 - Наталія Орейро, уругвайська співачка та актриса ("Багаті і знамениті", "Дикий янгол"). Сьогодні 42-а річниця.

Померли

804 - Алкуїн, англосаксонський чернець, учений та педагог; член двору Карла Великого в Аахені. 1215 років років тому, в 69 років (нар. 735 р.).

1125 - Володимир Всеволодович (Володимир II Мономах), Великий князь київський (1113—1125 рр.) з династії Рюриковичів. 894 роки тому, в 72 роки (нар. 1053 р.).

1389 - Дмитро Донський, князь Володимирський і Московський, переможець татар у Куликовській битві. 630 років років тому, в 39 років (нар. 12 жовтня 1350 р.).

1536 - Анна Болейн, королева (консорт) Англії, друга дружина Генріха VIII (з 1533); мати Єлизавети I. 483 роки тому, в 29 років (нар. 1507р.).

1825 - Клод Анрі де Рувруа Сен-Сімон, французький соціаліст-утопіст, соціолог (Нове християнство). 194 роки тому, в 65 років (нар. 17 жовтня 1760 р.).

1895 - Хосе Марті (Хосе Хуліан Марті-і-Перес), кубинський революціонер, письменник, національний герой Куби. 124 роки тому, в 42 роки (нар. 28 січня 1853 р.).

1898 - Вільям Гладстон, визначний британський політик, чотири рази перебував на посту прем'єр-міністра Великої Британії (1868-74, 1880-85, 1886, 1892-94 рр.). 121 рік тому, в 89 років (нар. 29 грудня 1809 р.).

1912 - Болеслав Прус (Александр Ґловацький), польський письменник («Лялька», «Фараон», «Форпост»). 107 років тому, в 65 років (нар. 20 серпня 1847 р.).

1994 - Жаклін (Був'є) Кеннеді-Онасіс, дружина президента США Джона Кенеді, дружина грецького магната Арістотеля Онасіса. 25 років років тому, в 65 років (нар. 28 липня 1929р.).

2014 - Джек (Джон Артур) Бребхем, австралійський автогонщик і конструктор, триразовий чемпіон "Формули-1" (1959, 1960, 1966 рр.); єдиний з гонщиків "Формули-1", хто перемагав на автомобілі власної конструкції (1966). 5 роківроків тому, в 88 років (нар. 2 квітня 1926 р.).