Цей день в історії - 19 вересня

Цей день в історії - 19 вересня

262-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 103 дні. Іменинники — Архип, Давид, Зинон, Кирило, Макар, Михайло. У Чилі відзначають День армії, в Сент-Кіттс і Невіс — День незалежності.


Головні події 19 вересня

• Битва при Пуатьє Чорного Принца, 1356

• Зречення Петра Дорошенка, 1676

• Помер Феофан Прокопович, 1736

• Перший політ монгольф'єром, 1783


Всі події 19 вересня

634 • Після майже місячної облоги мусульмани на чолі з Халідом ібн аль-Валідом захопили Дамаск, перше велике місто Візантійської імперії. За умовами капітуляції всі бажаючі жителі міста отримали право безперешкодно залишити його протягом трьох днів.

1147 • Розгніваним натовпом киян у церкві Святої Софії схоплений пострижений у ченці колишній князь Ігор Ольгович і згодом убитий. Його оголене тіло кинули на торговій площі міста. Наступного дня він був похований в монастирі святого Симеона, на окраїні Києва.

1356 • В ході Столітньої війни у битві біля Пуатьє переважаюча французька армія зазнала нищівної поразки від англійських військ, очолюваних принцом Вельським, відомим як Чорний Принц. Незважаючи на важке становище, в якому перебувала Франція, і полонення її короля, Едвард не став штурмувати Париж, змусивши французького дофіна укласти принизливий мирний договір, за яким французька корона втратила третину своїх володінь.


НОВА ІСТОРІЯ

1676 • Не маючи змоги захистити Чигирин, Петро Дорошенко був змушений зректись гетьманства і здати місто військам Івана Самойловича і Григорія Ромодановського. Він був вивезений у Москву, де присягнув на вірність царю Олексію Михайловичу, і через кілька років був призначений воєводою у Вятці.

1736 • У Санкт-Петербурзі на 56-у році життя помер Феофан Прокопович (Єлеазар), український богослов, письменник, філософ, колишній ректор Київської академії архієпископ Феофан (Єлеазар) Прокопович. Як сподвижник царя Петра І, він був автором теорії модернізації Російській імперії у дусі освіченого абсолютизму і реформування церкви, підпорядкованій владі самодержця.

1783 • У Версалі у присутності французького короля Людовика XVI і його дружини Марії Антуанетти брати Жозеф і Етьєн Монгольф'є здійснили запуск повітряної кулі, наповненої гарячим димом. В гондолі знаходились вівця, півень і качка.

1784 • Брати Анн-Жан і Ніколя-Луї Робери і їх приятель мсьє Колен-Хулен першими у світі подолали повітрям понад 100 км, за 6 годин і 40 хвилин пролетівши повітряною кулею 186 км (116 миль) від Парижа до Бетюна.

1852 • У 9-му номері журналу «Современник» надруковано перший твір Льва Толстого — повість «Дитинство», опублікована під назвою «Історія мого дитинства» і за підписом «Л. Н.».

1868 • Під командуванням генерала Хуана Пріма і адмірала Хуана Батіста Топете в Кадісі на півдні Іспанії почався державний переворот, який через тиждень завершився перемогою і втечею з країни королеви Ізабелли II Бурбон.

1888 • У Бельгіїї на курорті Спа пройшов перший в історії конкурс краси. До фіналу за надісланими журі фотографіями була відібрана 21 претендентка. Переможницею стала 18-літня креолка з Гваделупи Берта Сукаре, котра отримала премію в п'ять тисяч франків.

1893 • Губернатор Нової Зеландії лорд Глазго підписав Білль про вибори, котрий вперше у світі гарантував жінкам право брати участь у виборах. Білль став результатом багаторічної боротьби суфражисток країни за рівність жінок. Новозеландські жінки змогли скористатись своїм новим правом уже через два місяці — під час загальнонаціональних виборів у листопаді. У США жінки отримали таке право в 1912 році, у Великій Британії — в 1928-у.


НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1941 • Після двох місяців оборони німецькі війська захопили Київ. В результаті виконання стратегічно необгрунтованого наказу Сталіна утримувати місто за будь-яку ціну, при обороні Києва загинуло кілька десятків тисяч чоловік, включаючи командуючого Південно-Західним фронтом генерал-полковника М.П.Кирпоноса, а від двохсот до шестисот тисяч попало в оточення і були захоплені в полон.

1944 • СРСР і Велика Британія підписали з Фінляндією угоду про перемир'я. Згідно з нею, Фінляндія визнавала дійсним мирний договір 1940 року, підписаний після закінчення радянсько-фінської війни, і зобов'язувалась депортувати німецькі війська з території країни.

1955 • В результаті військового перевороту в Аргентині повалено президента Хуана Домінго Перона, котрий прийшов до влади в 1946 році при підтримці пролетаризованих мас на хвилі популістських гасел і демагогічних обіцянок. Його найбільшою політичною опорою була Ева "Евіта" Перон, харизматична постать для аргентинського суспільства. З її смертю в 1952 році національна коаліція, що підтримувала президента стала слабшати, особливо після конфлікту Перона з католицькою церквою, санкціонуванням арештів політичних опонентів і обмеженням свободи слова та волевиявлення. Позбавлений влади Перон був змушений виїхати в Парагвай, а згодом — до Іспанії.

1957 • На полігоні в штаті Невада США провели перший підземний ядерний вибух.

1974 • Сингл Еріка Клептона «I Shot The Sheriff», котрий 5 днів перед тим вийшов на першу позицію в хіт-парадах США, став "золотим".

1978 • Увечері цього дня на залізничній станції Мінеральні Води (Росія) відбулась зустріч чотирьох осіб, котрі у останній чверті 20-го століття визначали обличчя не тільки СРСР, але й світу. Поїзд спеціального призначення, котрий віз в Баку генерального секретаря КПРС Леоніда Ілліча Брежнєва і його помічника Костянтина Устиновича Черненка, зупинився на провінційній станції; їх вийшли зустрічати голова КДБ Юрій Володимирович Андропов, котрий відпочивав у сусідньому Кисловодську, і 1-й секретар Ставропольського крайкому Компартії Михайло Сергієвич Горбачов. Під час зустрічі, організатором котрої був Андропов, вирішилась кар'єрна доля Горбачова — він сподобався Брежнєву і вже до кінця року був переведений у Москву. Всі ці чотири особи, змінюючи один одного, ставали по черзі генеральними секретарями КПРС і очолювали Радянський Союз аж до його повного розвалу в 1991-у.

1985 • Мехіко відчув перший із двох поштовхів страшного землетрусу — удар силою 8.1 бала за шкалою Ріхтера і другий, силою 7.5 бали, котрий відбувся наступного дня, зруйнував значну частину міста і забрав життя майже 10 тисяч осіб; матеріальних збитків було завдано на суму близько 1 мільярда доларів.

1987 • Пісня «I Just Can’t Stop Loving You» Майкла Джексона з альбому «Bad» вийшла на перше місце в хіт-параді журналу «Billboard» і протрималась в лідерах протягом тижня.

1988 • Ізраїль запустив свій перший супутник "Офек-1" ("Горизонт-1") і став восьмою державою, після СРСР, США, Франції, Японії, КНР, Великобританії та Індії, котра вивела на орбіту власний штучний супутник при допомозі власної ракети-носія. Для більшої безпеки, щоб траєкторія супутника не проходила над ворожими Ізраїлю державами, супутник було вперше у світі запущено в напрямі, протилежному до напряму обертання Землі.


НАШ ЧАС

1991 • Німецький турист Гельмут Сімон знайшов у танучому льодовику в Тірольських Альпах поблизу автро-італійського кордону мумію людини, котра жила близько 5 тисяч років тому в епоху неоліту. Завдяки хорошому стану залишків мумії, Ецті, поіменованого так за назвою гірської гряди, де його було знайдено, мав зріст 160 сантиметрів, важив близько 50 кілограмів і був на момент смері віком 25-35 років. На тілі Ецті було виявлено численні "точкові" татуювання, 80% котрих точно співпадали із відомими сьогодні акупунктурними точками.

1992 • На чемпіонаті світу з легкої атлетики в Токіо український легкоатлет Сергій Бубка встановив світовий рекорд — він стрибнув з жердиною на висоту 6 метрів 13 сантиметрів.

1996 • Уряд Гватемали підписав мирний договір з лідерами опозиційних збройних формувань, що поклало край 35-літній громадянській війні в країні.

2006 • В Таїланді відбувся державний переворот — 18-й з 1932 року, коли країна стала конституційною монархією. Путч відбувся без жертв; 1 жовтня прем'єр-міністром країни став колишній командуючий таїландською армією 63-річний генерал Сураюд Чуланонт. Цього ж дня було поновлено дію конституції, тимчасово відміненої з початком перевороту.

2007 • До антиурядових виступів у М'янмі, які почались 15 серпня, приєднались тисячі буддійських ченців, від кольору шат яких протести отримали назву Шафранова революція.


Народились 19 вересня

86 — †7 березня 161 • (Тіт Аврелій Фульв Бойоній Аррій) Антонін Пій, римський імператор (з 138 р.) з династії Антонінів. 1935 років з дня народження.

866 — †11 травня 912 • Лев VI (Лев Мудрий), візантійський імператор (886-912 рр.) з Македонської династії; син Василя I Македонянина, автор зведення законів на грецькій мові, «Базиліки», коментарів і доповнень до нього. 1155 років з дня народження.

1551 — †2 серпня 1589 • Генріх III (Генріх Валуа), король Франції (з 1574 р.), останній з династії Валуа; за часів Гугенотських війн у Франції підступно вбив своїх опопнентів католиків братів де Гіз (1588), але згодом сам загинув від руки релігійного фанатика. 470 років з дня народження.

1802 — †20 березня 1894 • Лайош Кошут, національний герой Угорщини, лідер Антиавстрійської революції (1848 р.), верховний керівник Угорщини (1848-49 рр.).

1911 — †19 червня 1993 • Вільям Джеральд Голдінг, англійський письменник (Повелитель мух, Шпиль), лауреат Нобелівської премії (1983). 110 років з дня народження.

1922 — †22 листопада 2000 • Еміль Затопек, чеський легкоатлет, чотириразовий Олімпійський чемпіон з бігу на середні і довгі дистанції (1952).

1936 • Ерл Ортер, американський легкоатлет, у метанні диску виграв чотири Олімпіади підряд (1956, 1960, 1964, 1968), кожний раз встановлюючи олімпійський рекорд. 85 років з дня народження.

1941 — †29 липня 1974 • Кесс Елліотт (Еллен Наомі Коен), американська співачка (The Mamas & The Papas: California Dreamin’, Creeque Alley; соло: Dream a Little Dream of Me, It’s Getting Better, Make Your Own Kind of Music). 80 років з дня народження.

1947 • Віктор Володимирович Єрофєєв, російський письменник («Хороший Сталін», «Енциклопедія російської душі»).

1948 • Михайло Іванович Фоменко, український футболіст («Динамо», Київ), тренер (національна збірна України).

1948 • (Джон) Джеремі Айронс, британський актор, лауреат «Оскара» (Обернений бік удачі [1990]; Лоліта, Кафка, Дім духів, Жінка французького лейтенанта).

1949 • Анатолій Дмитрович Коньков, український футболіст ("Шахтар" Донецьк, "Динамо" Київ), володар Кубка Кубків і Суперкубка Європи (1975).

1949 • Твіггі (Леслі Хорнбі), англійська топ-манекенниця 1960-х років (мініспідниці), актриса (Бойфренд, Принцеси).

1959 • Віктор Миколайович Андрієнко, український актор («Боксери віддають перевагу блондинкам», «ТойХтоПройшовКрізьВогонь») та режисер («Іван-сила») театру і кіно.

1963 • Дейвід Сімен, англійський футболіст, воротар "Арсеналу" (Лондон) і збірної Англії.

1969 • Кенді Далфер, голландська співачка і саксофоністка («Lily Was Here»).

1972 • Александра Сілк, американська актриса (Першородний гріх, Сім смертних гріхів, Блакитна матриця).


Померли 19 вересня

1736 • Феофан (Єлезар) Прокопович, український вчений, теолог, письменник, поет, ректор Київської академії (1710-16 рр.). Пом. 285 років років тому у 55 років (нар. 18 червня 1681 р.).

1761 • Пітер ван Мушенбрук, голландський фізик, винахідник «Лейденської банки» (1745). Пом. 260 років років тому у 69 років (нар. 14 березня 1692 р.).

1812 • Меїр Амшель Ротшильд, німецький банкір, філантроп, фінансовий магнат, засновник династії підприємців, ім'я котрого ось уже два століття є синонімом багатства і благополуччя. Пом. 209 років тому у 68 років (нар. 23 лютого 1744 р.).

1843 • Гаспар-Гюстав Коріоліс, французький математик і механік («сила Коріоліса»). Пом. 178 років тому у 51 рік (нар. 21 травня 1792 р.).

1903 • Сидір Іванович Воробкевич (Ізидор Воробкевич)), український письменник («Думки з Буковини», «Пан мандатор», «Кочубей і Мазепа»), композитор, диригент, художник. Пом. 118 років тому у 67 років (нар. 5 травня 1836 р.).

1935 • Костянтин Едуардович Ціолковський, російський вчений і винахідник в галузі аеро- і ракетодинаміки, один з основоположників сучасної космонавтики. Пом. 86 років тому у 78 років (нар. 17 вересня 1857 р.).

1968 • Честер Флойд Карлсон, американський інженер, винахідник процесу ксерокопіювання (1938). Пом. 53 роки тому у 62 роки (нар. 8 лютого 1906 р.).

2019 • Зіне аль-Абідін Бен Алі, генерал, другий президент Тунісу (з 1987-2011), заочно засуджений на довічне ув'язнення. Пом. 2 роки тому у 83 роки (нар. 3 вересня 1936 р.).