Цей день в історії - 21 липня

Цей день в історії - 21 липня

202-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 163 дні. Іменинники — Прокіп. На Гуамі святкується день свободи, а в Бельгії — День присяги королю.


Головні події 21 липня

• Знищення храму Артеміди, 356 до н.е.

• Битва при Шрусбері, 1403

• «Шведський потоп», 1655

• Кючук-Кайнарджийський мирний договір, 1774

• Женевська конференція по В'єтнаму, 1954

• Зведено Асуанську греблю, 1970


Всі події 21 липня

356 до н. е. • Щоб обезсмертити своє ім'я, Герострат спалив храм Артеміди у місті Ефес (зараз — місто Сельчук на півдні провінції Ізмір, Туреччина), головну святиню малоазійських греків. , збудовану на гроші Лідійського царя Креза. Згодом відновлений на кошти Александра Македонського, храм простояв сім віків, допоки в III столітті не був розграбований готами, а в IV столітті закритий і зруйнований християнами у зв'язку із забороною язичницьких культів.

365 • У Східному Середземномор'ї стався підводний землетрус з епіцентром біля острова Крит і магнітудою понад 8 балів за шкалою Ріхтера. Він призвів до значних руйнувань в центральній і південній Греції, північній Лівії, Єгипті, на Кіпрі, в Сицилії, а на острові Крит були знищені практично всі міста. Землетрус на Криті викликав цунамі, яке прокотилося по південних і східних узбережжях Середземномор'я, особливо постраждали Лівія, Олександрія і дельта Нілу, загинули кілька десятків тисяч людей, а кораблі були відкинуті на 3 км вглиб суші.


СЕРЕДНІ ВІКИ

1403 • Поблизу міста Шрусбері в графстві Шропшир відбулася битва між військами Генріха IV і змовників-дворян, якими командував його колишній прихильник Генрі Персі «Гаряча Шпора». Хоча королівська армія зазнала важких втрат, заколотники були розбиті, а їх ватажки — страчені, завдяки чому вдалось запобігти поширенню повстання з Вельсу на територію Англії.

1542 • Для боротьби із протестантизмом та іншою єрессю папа римський Павло III заснував Конгрегацію священної канцелярії, яка мала змінити Велику римську інквізицію. Павло III підпорядкував їй всі локальні інквізиції і дав право діяти у всьому світі, а в 1617 їй були передані також функції скасованої конгрегації індексу. Священна конгрегація перетворилася на вищу богословську інстанцію, укладення якої з питань віри і канонічних дій були обов'язкові для всієї католицької церкви.

1613 • В Москві в Успенському соборі Кремля пройшла коронація першого царя із роду Романових — Михайла Федоровича.


НОВА ІСТОРІЯ

1655 • Розцінивши успішний наступ московського війська в Литві як загрозу своїм інтересам у Прибалтиці і розраховуючи на підтримку польських магнатів і шляхти, невдоволених діями короля Яна II Казимира, 14-тисячна шведська армія перетнула кордон Речі Посполитої. Названа сучасниками за стрімкий і руйнівний характер Шведським потопом, війна привела до майже повної окупації Польщі, Литви і Пруссії і її хід вдалось змінити лише зусиллями стихійного партизанського руху в Краківському Підгір'ї.

1718 • Австрія і Венеція з одного боку та Османська імперія — з іншого в місті Пожареваце (нині — Сербія) підписали мирний договір, що завершив Австро-турецьку і Турецько-венеціанську війни. Османська імперія поступалася Австрії рядом територій в Румунії, північною Сербією (разом з Белградом). Всі ці володіння Австрія знову повернула Османській імперії через 21 рік по Белградському договору. Венеція поступалася османам завойованною нею в 1715 році частиною півострова Пелопоннес, але зберігала за собою деякі фортеці в Греції і Албанії, а також Іонійські острови. У ході мирних переговорів були підписані і деякі торговельні договори, за якими підданим султана на території Австрії надавалася свобода торгівлі.

1773 • Під тиском католицьких монархів Європи папа Климент XIV видав буллу, що забороняла діяльність ордена єзуїтів. Орден був відновлений в 1814 році указом папи Пія VII.

1774 • Між Росією і Туреччиною укладено Кючук-Кайнарджийський мирний договір, який завершив Шосту Російсько-турецьку війну 1768—1774 років. Згідно з ним, Туреччина визнавала незалежність Кримського ханства, протекторат Росії над Молдавією та Валахією і право російських кораблів на судноплавство в Чорному морі і протоках Босфор і Дарданелли.

1798 • Біля селища Ембабе поблизу Каїра 20-тисячна армія Наполеона Бонапарта розбила втричі більшу турецько-єгипетську армію, очолювану губернатором Єгипту Мурад-беєм, що знаменувало падіння півтичолітнього мамелюкського правління в Єгипті.

1822 • Мексика проголошена імперією — президент регентської ради Агустин Ітурбіде був коронавиний як Агустин I.

1831 • У Брюсселі пройшла інавгурація першого бельгійського короля — Леопольд I з династії Саксен-Кобург-Готська дав присягу на вірність бельгійському народу і конституції.

1902 • У Бразилії в Ріо-де-Жанейро створено футбольний клуб «Флуміненсе».

1904 • Завершено будівництво Великої Сибірської магістралі, яке тривало 13 років. Вона сполучила Санкт-Петербург і Москву з містами Східного Сибіру і Далекого Сходу. Офіційне відкриття залізниці відбулося 1 січня наступного року.

1906 • Французький офіцер Альфред Дрейфус, якого було двічі засуджено до ув'язнення за шпигунство на користь Німеччини, повністю виправданий і з нього знято всі обвинувачення.

1917 • Після відставки князя Львова головою Тимчасового уряду Росії став Олександр Керенський.

1925 • В Дейтоні (штат Теннессі) закінчився т. зв. "Мавп'ячий процес" — за викладання у школі теорії еволюції Дарвіна вчитель Джон Скоупс оштрафований на 100 доларів. В 1927 році Верховний суд Теннессі скасував цей вердикт суду, посилаючись на технічні порушення процесу.

1936 • У швейцарському місті Монтре представники СРСР, Туреччини, Великобританії, Франції, Болгарії, Румунії, Греції, Югославії, Австралії і Японії підписали конвенцію, яка відновила суверенітет Туреччини над протоками з Чорного в Середземне море. Конвенція Монтре зберігає за торговими суднами всіх країн свободу проходу через протоку як в мирний, так і у військовий час. Проте режим проходу військових кораблів різний відносно чорноморських і нечорноморських держав.


НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1940 • Народні сейми Латвії і Литви та Державна дума Естонії оголосили про встановлення в своїх країнах радянської влади і звернулись до Верховної ради СРСР з проханням прийняти їх до складу Радянського Союзу. В умовах окупації радянськими військами це стало можливо через тиждень після того, як у всіх трьох країнах на виборах здобули перемогу прокомуністичні "блоки трудового народу" — єдині виборчі списки, допущені до виборів.

1954 • У Палаці Націй в Женеві міністри закордонних справ СРСР, КНР, Великобританії, США і Франції підписали угоду про мирне врегулювання Першої Індокитайської війни. Вона передбачала тимчасовий поділ В'єтнаму на дві частини по 17-й паралелі і проведення вільних виборів з метою визначення майбутнього політичного режиму і возз'єднання країни.

1960 • На Цейлоні (нині — Шрі-Ланка) уряд очолила Сірімаво Бандаранаїке, перша у світі жінка, що зайняла пост прем'єр-міністра країни. Всього вона тричі призначалась на цей пості — 1960-65, 1970-77 і 1994-2000 роках.

1970 • В Єгипті завершено зведення Асуанської греблі через ріку Ніл, будівництво котрої тривало 11 років і обійшлось в 1 мільярд доларів. Вона дала змогу провести іригацію близько 100 тисяч акрів пустельних територій і 800 тисяч традиційно оброблюваних земель, 12 гігантських турбін стали джерелом 10 мільярдів кіловат-годин енергії на рік, що дало величезний поштовх єгипетській економіці.

1977 • Почалась чотириденна Лівійсько-єгипетська війна — у відповідь на артилерійський обстріл єгипеьські танки увійшли на територію Лівії і зайняли прикордонне місто Мусаїд. Після ряду боїв війна закінчилась за посередництва Організації звільнення Палестини і Алжиру.

1983 • На радянській антарктичній станції «Восток» зареєстровано рекордно низьку температуру на планеті — мінус 89,2 градусів по шкалі Цельсія.


НАШ ЧАС

2003 • В Австрії вперше у світі вдалося зробити трансплантацію язика. У віденській центральній лікарні 42-літньому чоловікові, у якого була виявлена злоякісна пухлина, у ході 14-годинної операції був пересаджений новий язик. Операцію провела група лікарів під керівництвом Крістіана Кермера і Франца Вотінгера. За повідомленням лікарів, пацієнт знаходиться в хорошому стані. Раніше язик трансплантувався тільки тваринам, оскільки для людини дуже важко підібрати донорський матеріал.

2007 • У Великобританії у видавництві «Блумсбері Паблішинґ» вийшла друком сьома книга про Гаррі Поттера «Гаррі Поттер і смертельні реліквії» Джоан Роулінг. Протягом першої доби від момент релізу книги у Великій Британії та США було продано рекордні одинадцять мільйонів примірників. Українською книга вийшла 25 вересня у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» і була першим у світі перекладом з англійської.

2007 • В Індії за результатами виборів новим президентом уперше за 60-річну історію незалежності країни стала жінка. Пратібха Патіль здобула майже дві третини голосів виборців.

2009 • У Донецьку та Маріуполі почався Чемпіонат Європи з футболу 2009 для юнаків до 19 років, в чкому у фіналі збірна України перемогла команду Англії з рахунком 2-0.

2011 • Закінчився останній політ багаторазового транспортного космічного корабля «Атлантіс», який експлуатувався з 1985 року і здійснив 33 польоти. Після завершення експлуатації шатл передали музею в Космічному центрі ім. Кеннеді на мисі Канаверал.

2013 • Король Бельгії Альберт II офіційно зрікся престолу на користь свого сина, наслідного принца Філіпа.

2019 • В Україні пройшли позачергові парламентські вибори, за підсумками яких до Верховної Ради IX скликання увійшли представники п'яти партій за пропорційною системою, ще п'яти — за мажоритарною системою і 46 самовисуванців по одномандатних округах. Пропрезидентська партія Володимира Зеленського «Слуга народу» отримала 254 з 450 місць.


Народились 21 липня

356 до н.е. — †13 червня 323 до н.е. • Олександр Македонський (Олександр III), 19-й цар Македонії (336-23 рр. до н. е.) з династії Аргеадів, полководець і політик, фараон Єгипту (332-23 рр. до н. е.); син царя Філіпа II Македонського і Олімпіади Епірської. 1665 років з дня народження.

541 — †13 серпня 604 • Вень-ді, китайський імператор, засновник династії Суй. 1480 років з дня народження.

1620 — †12 липня 1682 • Жан Пікар, французький астроном; першим точно визначив дугу меридіана і встановив розмір Землі.

1694 — †29 квітня 1768 • Георг Брандт, шведський хімік, відкрив хімічний елемент кобальт (1730) — перший метал, котрий не був відомий у давнину.

1816 — †25 лютого 1899 • Пауль Юліус Ройтер (Ізраїль Беєр Йосафат), засновник британського інформаційного агенства Reuter (1850). 205 років з дня народження.

1882 — †15 січня 1967 • Давид Давидович Бурлюк, український художник-футурист, поет, теоретик мистецтва, літературний і художній критик, видавець.

1893 — †5 лютого 1947 • Ганс Фаллада (Рудольф Дітцен), німецький письменник (Кожний умирає самітнім).

1899 — †2 липня 1961 • Ернест (Міллер) Хемінгуей, американський письменник, лауреат Нобелівської премії (Старий і море [1954], Прощай, зброє, За ким подзвін).

1906 — †22 лютого 1942 • Олена Іванівна Теліга, українська поетеса і літературний критик. 115 років з дня народження.

1907 — †10 червня 1944 • Олег Ольжич (Олег Олександрович Кандиба), український поет, археолог і політичний діяч; син поета Олександра Олеся.

1926 — †25 листопада 2002 • Карел Рейш, англійський кінорежисер (Жінка французького лейтенанта, Айседора). 95 років з дня народження.

1933 — †14 вересня 1982 • Джон Гарднер, американський письменник (Нікелева гора, Осіннє світло).

1937 — †22 липня 1990 • Едуард Анатолійович Стрельцов, радянський футболіст (кращий в сезонах 1967, 68 рр.), Олімпійський чемпіон (1956).

1938 • Нані Георгіївна Брегвадзе, грузинська співачка.

1952 — †11 серпня 2014 • Робін Вільямс, американський актор, лауреат «Оскара» (З добрими намірами [1997]; Міссіс Даутфаєр, Куди ведуть мрії, Джуманджи, Розумник Вілл Хантінг, Безсоння).

1959 — †8 лютого 2017 • Віктор Вікторович Чанов, український футболіст ("Шахтар" Донецьк, "Динамо" Київ, "Маккабі" Хайфа, Ізраїль), тренер.

1961 • Джим Мартін, музикант, гітарист групи Faith No More. 60 років з дня народження.

1978 • Джош Хартнетт, американський актор ("Щасливе число Слівена", "Перл Харбор", "Одержимість").


Померли 21 липня

1105 • Фрідріх I, герцог Швабії, родоначальник династії Гогенштауфенів; дід Фрідріха Барбаросси. Пом. 916 років тому у 55 років (нар. 1050 р.).

1552 • Антоніо де Мендоса, іспанський державний діяч, віце-король Нової Іспанії (1535–50 рр.) та Перу (1551–52 рр.). Пом. 469 років тому у 62 роки (нар. 1490 р.).

1775 • Симон Чехович, польський художник доби маньєризму і бароко. Пом. 246 років тому у 86 років (нар. 1689 р.).

1796 • Роберт Бернс, шотландський поет ("Джон — Ячмінне зерно", "Веселі жебраки", "Чесна бідність"), фольклорист. Пом. 225 років років тому у 37 років (нар. 25 січня 1759 р.).

1941 • Богдан Сильвестрович Лепкий, український поет, прозаїк, літературознавець. Пом. 80 років років тому у 69 років (нар. 9 листопада 1872 р.).

1944 • Аршиль Горкі (Востанік Манук Адоян), американський художник вірменського походження, один із засновників «абстрактного сюрреалізму» та абстрактного експресіонізму. Пом. 77 років тому у 40 років (нар. 15 квітня 1904 р.).

1990 • Сергій Йосипович Параджанов, український кінорежисер вірменського походження ("Тіні забутих предків", "Українська рапсодія", "Колір граната", "Легеда про Сурамську фортецю"). Пом. 31 рік тому у 66 років (нар. 9 січня 1924 р.).

1998 • Алан Шепард, перший американський астронавт (1961), п'ята людина, що ступила на поверхню Місяця (1971). Пом. 23 роки тому у 75 років (нар. 18 листопада 1923 р.).

2015 • Е.Л. (Едгар Лоренс) Доктороу, американський письменник ("Важкі часи", "Регтайм"). Пом. 6 років тому у 84 роки (нар. 6 січня 1931 р.).