Цей день в історії - 22 липня

Цей день в історії - 22 липня

204-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 162 дні. Іменинники — Кирило, Панкрат, Олександр, Федір. У Свазіленді святкують День суспільства, в Центральноафриканській Республці відзначають День садження дерев.


Головні події 22 липня

• Нума Помпілій — другий цар Риму, 717 до н.е.

• Єрусалимське королівство, 1099

• Убивство Джона Діллінджера, 1934

• Терористичні атаки Андерса Брейвіка, 2011


Всі події 22 липня

717 до н. е. • Римський сенат прийняв рішення призначити сабінянина Нуму Помпілія новим правителем Риму. За 44 роки свого правління він провів масштабні реформи і став єдиним з римських царів, який не вів жодної війни.


СЕРЕДНІ ВІКИ

838 • У битві біля Анзена (нині — Туреччина) відбувся бій між арміями Візантії та Аббасидського халіфату. Незважаючи на чисельну перевагу, візантійці зазнали поразки і Мала Азія стала відкритою для армій халіфа.

1099 • Один з керівників Першого хрестового походу Готфрід Бульонський проголошений правителем новоствореного Єрусалимського королівства. Відмовившись коронуватися «в місті, де Христос був коронований терновим вінцем»? Готфрід замість королівського титулу прийняв титул барона та «Захисника Гробу Господнього».

1246 • 65-річний італійський монах-францисканець Джованні да Плано Карпіні на чолі папської місії першим з європейців дістався столиці Великого Хана монгольської імперії місті Каракорум (Середня Азія). Завдання з навернення монголів до християнства і можливості використати їх військову міць для хрестових походів виконана не була. Свої враження про життя в Монголії Карпіні виклав у книзі «Ystoria Mongolorum quos nos Tartaros appellamus».

1298 • Під час Першої війни за незалежність Шотландії між військами шотландців під проводом Вільяма Воллеса та англійців короля Едуарда I відбулась битва під Фолкерком, в якій англійці здобули перемогу.

1456 • Мадярський полководець, регент Угорського королівства, Янош Хуньяді в битві біля Белграда розбив війська турецького султана Мехмеда II, армія якого вважалася непереможною. Завдяки цій перемозі Угорщина і Європа ще на 70 років була врятована від османського поневолення — Белградська фортеця продовжувала захищати Угорщину від турків аж до її взяття в 1521 році.

1502 • До Лісабону повернулись учасники португальської експедиції, в якій на посаді астронома брав участь Амеріго Веспуччі. Це плавання принесло йому світову славу як першовідкривачеві Нового Світу. Землі, відкриті експедиціями Веспуччі і Колумба, їх сучасники сприймали як різні частини світу, вважаючи, що Колумб знайшов лише новий, західний, шлях до уже відомої Індії. Саме тому нову частину світу німецький географ Мартін Вальдземюллер назвав у честь Веспуччі — Америкою (Americus).


НОВА ІСТОРІЯ

1793 • Шотландський мандрівник Александер Маккензі став першим європейцем, що перетнув Канаду зі сходу до Тихого океану.

1812 • Англо-іспано-португальські війська під керівництвом Артура Веллінгтона розбили французів на чолі з маршалом Мармоном у битві біля Саламанки (Іспанія), що дало можливість англійцям зайняти Мадрід.

1866 • У Манчестері похована т. зв. «Манчестерська мумія», багата англійка Ганна Безвік, яка страждала тафофобією — патологічним страхом перед похованням заживо. По її смерті в лютому 1758 року її тіло було забальзамоване і 110 років перевірялось на наявність ознак життя спочатку сімейним лікарем Ганни Безвік, а по його смерті, — Манчестерським товариством природознавства.

1894 • На трасі Париж-Руан завдовжки 126 км пройшли перші у світі автоперегони. Із 21 екіпажу, допущеного до участі, першим до фінішу за 10 годин дістався граф де Діон на паровому засобі пересування. Втім журі вирішило, що ця конструкція мало придатна для дорожнього руху, і розділило головний приз між "Пежо" і "Панард-Левассор", які прийшли наступними.

1898 • В сибірському селі Шушенське одружились Володимир Ульянов (Ленін) і Надія Крупська.

1921 • В газеті «Селянська правда» з'явився перший фельєтон Остапа Вишні «Чудака, їй-богу!».

1927 • За ініціативою одного з лідерів фашистської партії Італо Фоска в результаті об'єднання трьох римських команд в Італії створено футбольний клуб «Рома», який мав стати гідним суперником північноіталійських клубів.

1933 • Американський льотчик Віллі Пост здійснив перший в історії одиночний переліт навколо земної кулі, який тривав 7 днів 18 годин 49 хвилин. Пост вилетів 16 листопада з Нью-Йорка, без посадки долетів до Берліна, потім зробив кілька зупинок на території Радянського Союзу і через Аляску та Канаду повернувся до місця старту, пролетівши загалом 15596 миль (близько 26 тисяч кілометрів). В серпні 1935 року Пост разом з Віллом Роджерсом зробив спробу перелетіти з Америки до Радянського Союзу через Північний полюс, але екіпаж загинув унаслідок аварії на території Канади.

1934 • У Чикаго (штат Іллінойс) агентами ФБР смертельно поранений відомий грабіжник і вбивця, "ворог нації №1 в США" 31-річний Джон Діллінджер. За його недовгу бандитську кар'єру, що тривала всього рік, Діллінджер пограбував 11 банків, викрав більше 300 тисяч доларів і вбив сімох поліцейських і трьох федеральних агентів.


НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1940 • Головнокомандувач сухопутними військами Вальтер фон Браухіч вперше отримав вказівку Гітлера розпочати «теоретичну підготовку» плану військової кампанії проти СРСР — швидко розгромити Червону Армію або принаймні зайняти таку територію, яка убезпечить Берлін і Сілезький промисловий район від авіанальотів радянської авіації та дозволить проводити бомбардування промислових центрів противника. В результаті було розроблено стратегічну наступальну операцію, що отримав назву операція «Барбаросса».

1942 • Радянські війська залишили Свердловськ (Луганщина) — завершилася повна окупація території України німцями.

1942 • Через труднощі воєнного часу в США введено карточки на пальне.

1944 • В Бреттон-Вудсі (США) закінчилась Валютно-фінансова конференція Організації Об'єднаних Націй, в котрій взяли участь 44 держави. Серед головних рішень конференції — прийняття проектів угод про створення Міжнародного валютного фонду і Міжнародного банку реконструкції та розвитку для сприяння міжнародному співробітництву в галузі валютних стосунків і надання кредитів країнам, що постраждали у 2-й Світовій війні. Радянський Союз, котрий брав участь в конференції, не вступив до жодної із створених організацій.

1944 • Створений напередодні в Холмі (біля Любліна) Польський комітет національного порятунку видав Маніфест до польського народу, в котрому сформулював программу побудови у Польщі народно-демократичної республіки. Через чотири дні Радянський Союз визнав владу Комітету на звільненій польській території і в грудні його було перетворено у Тимчасовий уряд Польської Республіки.

1946 • У Нью-Йорку закінчила роботу Міжнародна конференція ООН із охорони здоров'я, на якій схвалено і прийнячто статут Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), який набув чинності 7 квітня 1948 року. Сьогодні до ВООз входить 194 країни світу.

1946 • Сіоністська терористична група «Іргун», до котрої входили майбутні прем'єр-міністри Ізраїлю Менахем Бегін та Іцхак Шамір, в Єрусалимі підірвала британський адміністративний офіс, розташований в готелі "Цар Давид", в результаті чого загинула 91 людина і 46 чоловік отримало поранення.

1951 • Собачки Дезик і Циган стали першими живими істотами, що здійснили суборбітальний політ — на запущеній з космодрому Капустин Яр балістичній ракеті вони досягли висоти 100 км. Собаки, прив'язані ременями у спеціальних лотках, розміщувалися в герметичній кабіні, яка від'єдналися від ракети і спустилася на парашуті, що розкрився на висоті 5 — 7 км. Весь політ до приземлення тривав близько 20 хвилин і контейнер з собаками благополучно приземлився в 20 км від місця старту.

1952 • На міському стадіоні у Тампере (Фінляндія) відбувся повторний матч 1/8 фіналу олімпійського турніру між збірними СРСР і Югославії. Радянська команда зазнала поразки з рахунком 1:3 (м'яч престижу забив Всеволод Бобров). Після провалу на першій для СРСР Олімпіаді, та ще й у суперництві із країною норовливого маршала Тіто, політбюро ЦК КПРС розформувало команди ЦСКА і ВПС — основу олімпійської збірної, а сама збірна припинила своє існування на два роки.

1969 • На спеціальній сесії іспанських кортесів Хуан Карлос I офіційно проголошений спадкоємцем Франко на посту глави держави в ранзі короля.

1970 • У Тернополі відкрито Фінансово-економічний інститут.

1972 • Радянська автоматична міжпланетна станція «Венера-8», подолавши відстань понад 300 мільйонів кілометрів, досягла околиць планети Венера.

1979 • Компанія Sony почала продаж перших побутових пристроїв «Walkman».

1979 • Француз Бернар Хіно переміг у перегонах «Тур де Франс» з результатом 103 години 6 хвилин і 50 секунд. Це була його друга поспіль перемога на цих змаганнях. Надалі Хіно перемагав у 1981, 1982 і 1985 роках.

1981 • Суд в Римі засудив турецького терориста Мехмета Алі Агджу до пожиттєвого ув'язнення за спробу вбивства папи римського Івана Павла II. В червні 2000 року на прохання папи Агджу було помилувано і вислано до Туреччини, де він відбув покарання за вбивство, скоєне ним до замаху на папу.

1983 • У Польщі скасовано військовий стан, введений генералом Войцехом Ярузельським 13 грудня 1981 року. Під час воєнного стану в країні проходили репресії і в результаті зіткнень з поліцією загинуло понад 30 чоловік, хоча в цілому диктатура носила поміркований характер, чому сприяла позиція Католицької церкви, яка зберігала в польському суспільстві сильні позиції.

1990 • Америкнець Грег Лемон з результатом 90 годин 43 хвилини і 20 секунд втретє виграв перегони «Тур де Франс». Перед цим він здобував перемоги в 1986 і 1989 роках.


НАШ ЧАС

2010 • Міжнародний суд ООН в Гаазі підтвердив законність одностороннього проголошення незалежності Республіки Косово від Сербії.

2011 • У Норвегії 32-річний норвежець Андерс Брейвік здійснив дві терористичні атаки в Осло і на острові за 35 км від столиці, в результаті яких загинуло 77 чоловік. Це була найбільша з часів Другої світової війни масова загибель у Норвегії, за яку Брейвік був засуджений до 21 року тюремного ув'язнення з правом його продовження щоп'ять років на невизначений термін до тих пір, доки він не буде визнаний безпечним для суспільства.


Народились 22 липня

1596 — †12 липня 1645 • Михайло Федорович, московський цар (1613-45 рр.), перший з дому Романових.

1713 — †29 серпня 1780 • Жак Жермен Суфло, французький архітектор (Пантеон в Парижі).

1784 — †17 березня 1846 • Фрідріх Вільгельм Бессель, німецький математик і астроном; обчислив відстань до зірки 61 у сузір'ї Лебедя, розробив метод врахування інструментальних і систематичних помилок на основі градусних вимірювань. 240 років з дня народження.

1878 — †6 серпня 1942 • Януш Корчак, польський лікар, педагог, письменник (Як любити дітей, Діти вулиці); загинув у концтаборі Треблінка, куди попав за відмову залишити дітей із варшавського гетто.

1887 — †30 жовтня 1975 • Густав Людвіг Герц, німецький фізик, лауреат Нобелівської премії з фізики (1925); племінник Генріха Герца.

1888 — †16 серпня 1973 • Зельман Ваксман, американський мікробіолог українського походження, лауреат Нобелівської премії (1952); першим отримав стрептоміцин — перший ефективний засіб для лікування туберкульозу.

1899 — †21 серпня 1982 • Собуза II (Нкхотфотджені), король Свазіленду (1899-1892 рр.); найдовше правлячий монарх світу — 82 роки 254 дні. 125 років з дня народження.

1944 • Річард Девіс, англійський рок-музикант, співак (Supertramp: Goodbye Stranger, Bloody Well Right, My Kind Of Lady). 80 років з дня народження.

1946 • Мірей Матьє, французька співачка; кавалер ордену Почесного легіону.

1947 • Денні Гловер, американський актор (Смертельна зброя, Втеча з Алькатрасу, Силверадо, 2012).

1947 • Дон(альд) Хенлі, американський кантрі-музикант, співак (The Eagles: Hotel California), лауреат "Гремі" (1975-79 рр. з Eagles, 1985,89 рр. сольно: Dirty Laundry, All She Wants to Do is Dance, The End of the Innocence).

1955 • Віллем Дефо, американський актор (Джон Картер, Антихрист, Жар тіла, Взвод, Англійський пацієнт, Міссіссіпі у вогні).

1964 • Джон Легуізамо, колумбійський актор (Твердий горішок, Шлях Карліто, Ромео + Джульєтта, Право на вбивство, Підрахунок вбитих) 60 років з дня народження.

1971 • Шарлотта Генсбург, французька актриса (Джейн Ейр).

1980 • Дірк Кейт, нідерландський футболіст; віце-чемпіон Чемпіонату світу (2010).


Померли 22 липня

1461 • Карл VII Звитяжний, король Франції (1422-61 рр.) з династії Валуа, п'ятий син Карла VI Божевільного та Ізабели Баварської. Пом. 563 роки тому у 58 років (нар. 22 лютого 1403 р.).

1934 • Джон Діллінджер, американський грабіжник, невловимий бандит середини 1930-х років, "ворог суспільства №1". Пом. 90 років років тому у 31 рік (нар. 22 червня 1903 р.).

1940 • Борис Ростиславович Хрещатицький, російський, український і французький військовий діяч; отаман Далекосхідного українського війська Зеленого Клину (1918-23 рр.), кавалер ордена «Почесного легіону». Пом. 84 роки тому у 59 років (нар. 23 липня 1881 р.).

1944 • Олександр Олесь (Олександр Іванович Кандиба), український поет (З журбою радість обнялась, По дорозі в казку, Чужина, Перезва). Пом. 80 років років тому у 66 років (нар. 5 грудня 1878 р.).

1958 • Михайло Михайлович Зощенко, російський письменник. Пом. 66 років тому у 63 роки (нар. 10 серпня 1895 р.).

1986 • Наталія Миколаївна Ужвій, українська театральна і кіноактриса (Калиновий гай, Украдене щастя, Тарас Шевченко, Райдуга). Пом. 38 років тому у 88 років (нар. 8 вересня 1898 р.).

1990 • Едуард Анатолійович Стрельцов, радянський футболіст (кращий в сезонах 1967, 68 рр.), Олімпійський чемпіон (1956). Пом. 34 роки тому у 53 роки (нар. 21 липня 1937 р.).

2004 • Костянтин Петрович Степанков, український актор театру і кіно ("Два місяці, три сонця", "З неба на землю", "Легенда про княгиню Ольгу", "Ярослав Мудрий", "Вавілон ХХ", "Гадюка"); чоловік Ади Роговцевої. Пом. 20 років років тому у 76 років (нар. 3 червня 1928 р.).

2011 • Лінда Крістіан (Бланка Роза Вальтер), мексиканська акторка кіно («Тарзан і русалки», «Щасливий час», «Казино «Рояль»); вважається першою «дівчиною Джеймса Бонда». Пом. 13 років тому у 88 років (нар. 13 листопада 1923 р.).

2012 • Богдан Сильвестрович Ступка, український актор (Мазепа, Чорна рада, Схід-Захід, Вогнем і мечем, Юденкрайц, Данило — князь Галицький, Діти сонця, Білий птах з чорною ознакою), міністр культури (2000). Пом. 12 років тому у 71 рік (нар. 27 серпня 1941 р.).