83-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 282 дні. Іменинники - Софрон, Юхим. Всесвітній день боротьби проти туберкульозу.
Головні події
• Кінець династії Тюдорів, 1603
• Повстання Тадеуша Костюшка, 1794
• Палочка Коха, 1882
Всі події
1084 - Після захоплення Риму німецьким королем Генріхом IV архієпископ Віберта з Равенни був зведений на папський престол під іменем Климент III. Ця подія стала початок нової схизми, яка тривала до 1111 року - кінця правління антипапи Сильвестра IV.
1155 - З третьої спроби князь ростово-суздальський Юрій Довгорукий при підтримці Ростислава Смоленського захопив Київ, де лишився на престолі до кінця свого життя.
1401 - Війська самаркандського еміра Тамерлана захопили Дамаск.
1530 - Імператор Священно Римської імперії Карл V Габсбург і його матір Хуана Качтільська як монархи Королівства двох Сицилій надали Ордену кавалерів святого Йоана (іоанітів, госпітальєрів) острови Мальта і Гозо та фортецю Тріполі у Північній Африці (нині - Лівія) на умовах щорічної данини у вигляді одного сокола, яка мала сплачуватись віце-королю Сицилії 1 листопада на День всіх святих.
1603 - 60-річний Токуґава Іеясу отримав від імператора Японії титул «Великого сьоґуна завойовника варварів». Він створив новий самурайський уряд -третій і останній сьоґунат, який правив наступні 250 років.
1603 - На 70-у році життя померла Єлизавета I, королева Англії з 1558 року, дочка Генріха VIII і Анни Болейн, 5-й і останній монарх з династії Тюдорів, відома також як королева-діва. За сорок чотири роки її правління ("єлизаветинська епоха") абсолютизм досягнув найвищого розквіту, була продовжена Реформація, Англія стала одною з ведучих держав Європи, суперницею католицької Іспанії в боротьбі за світове панування.
НОВА ІСТОРІЯ
1654 - Московський цар Олексій Михайлович схвалив т. зв. «Березневі статті Богдана Хмельницького», угоду між українською козацькою старшиною і московським урядом, яка регламентували політичне, правове, фінансове і військове становище України після Переяславської ради.
1707 - Парламентами Англії та Шотландії прийнято Акт про Унію, який об'єднав королівства Англію і Шотландію в єдину державу - Королівство Велика Британія. Акт про Унію набув чинності 1 травня 1707 року
1721 - Брандербурзький концерт» ">Іоганн Себастьян Бахопублікував свій «Брандербурзький концерт» - цикл з 6 концертів, піднесених Бахом в якості подарунка маркграфу Бранденбург-Шведта Крістіану Людвігу Бранденбургзькому.
1794 - На центральній площі Кракова Тадеуш Костюшко виголосив «Акт про повстання», яким взяв на себе повноваження Верховного Головнокомандувача Національних Збройних Сил і пообіцяв «захищати цілісність і суверенітет Польщі, повернути незалежність нації та зміцнювати загальні свободи». Це стало початком антиросійського повстання за відновлення суверенітету Речі Посполитої і повернення втрачених нею територій, яке закінчилось через вісім місяців поразкою і привело до повної втрати Польщею і Литвою незалежності.
1801 - У результаті змови гвардійських офіцерів, на чолі якої були генерал-губернатор Петербурга Пален, віце-канцлер Панін і генерал Беннінгсен, у Росії відбувся двірцевий переворот - в Михайлівському замку в Петербурзі був задушений цар Павло I. Більше ста років офіційною версією його смерті був інсульт. Спадкоємцем Павла на престолі став його син Олександр I, улюблений внук Катерини II.
1816 - У місті Тукумана розпочав свою роботу конгрес Об'єднаних провінцій Ріо-де-ла-Плати для обговорення питанння про юридичне оформлення незалежності колишнього іспанського віце-королівства. В липні він проголосив створення нової держави - Об'єднані провінції Південної Америки, яка в 1826 році була перейменована на Аргентину.
1860 - Сардинський король Віктор-Еммануїл II у винагороду за приєднання до його королівства Парми, Тоскани, Модени і Романьї, поступився Франції Савойєю разом з Ніццою. Була дотримана формальність плебісциту, але приймались заходи, щоб він виявився на користь приєднання.
1882 - Німецький вчений Роберт Кох оголосив про відкриття збуджувача туберкульозу, хвороби, яка була того часу однією з головних причин смертності у світі.
1933 - Набув чинності закон, напередодні прийнятий німецьким парламентом (69% голосів), котрий передав уряду законодавчу владу та фактично призупинив дію конституції, канцлер Адольф Гітлер отримав право керувати країною шляхом видання указів. З цього ж дня Німеччина стала неофіційно іменуватись Третім рейхом, спадкоємницею Священної римської імперії німецької нації (962—1806 рр.) і Німецької імперії Отто фон Бісмарка та Вільгельма I Гогенцоллерна (1871-1918 рр.). Проіснував тисячолітній Третій рейх до 23 травня 1945 року.
НОВІТНЯ ІСТОРІЯ
1944 - В окупованому Римі нацисти здійснили масову страту італійських громадян - у відповідь на вбивство напередодні італійськими партизанами 33-х поліцейських СС в Адреатинських печерах було страчено 335 чоловік. Серед загиблих були заручники, полонені члени італійського руху Опору і звичайні громадяни, схоплені на вулиці.
1949 - Вперше під час церемонії вручення «Оскарів» кращим було названо іноземний фільм - англійська екранізація «Гамлета». Виконавець головної ролі Лоуренс Олів'є був названий кращим актором, а приз за кращу режисуру було вручено Джону Х'юстону за фільм «Скарби Сьєрра-Мадре». Крім того, Волтер Х'юстон і його син Джон, що зіграли у цьому фільмі, стали першою парою батько-син, що стали лауреатами «Оскара».
1955 - На Бродвеї відбулася прем'єра п'єси Тенессі Вільямса «Кіт на гарячому свинцевому даху», котра загалом була зіграна 694 рази.
1958 - Зірка рок-н-ролу Елвіс Преслі одягнув військову форму - його заьрали на два роки до армії.
1972 - Британія ввела у Північній Ірландії пряме правління - місцевий парламент не зміг справитись із зростаючою хвилею насильства.
1976 - В Аргентині до влади прийшла військова хунта на чолі з генералом Хорхе Відела, котрий оголосив себе президентом країни. Діяльність парламенту, судів, політичних партій і профспілок була заборонена; за кілька років правління хунти від 10 до 15 тисяч чоловік зникли безвісти. Після невдалої спроби захопити Фолклендські острови Відела був змушений залишити свій пост, а влада в країні знову перейшла до цивільного уряду. В 1985 році Відела був засуджений на довічне ув'язнення.
1979 - Австралійська група The Bee Gees з синглом «Tragedy» вийшла на перше місце в американському чарті. Це був їх восьмий хіт, що вийшов у лідери чартів у США та Великій Британії.
1980 - Компанія Capitol Records випустила альбом з рідкісними записами Beatles - "Penny Lane", німецькомовні версії "She Loves You", "I Want To Hold Your Hand".
1980 - У Сальвадорі вбито архієпископа Оскара Ромеро, що стало приводом до десятирічної громадянської війни.
1984 - Лайонел Річі, колишній лідер групи «Commodores», з піснею «Hello» став лідером хіт-параду в США.
1986 - На 58-й церемонії вручення Оскарів кращою картиною став фільм «З Африки» Сіднея Поллака (режисер і продюсер), кращим актором - Вільям Херт («Поцілунок жінки-павука»), кращою актрисою - Джеральдіна Пейдж («Подорож»), кращими акторами в епізодичних ролях - Дон Емеш («Кокон») і Анжеліка Х'юстон («Честь сім'ї Пріцци»). Серед сенсацій церемонії - фільм «Пурпуровий колір»: 11 номінацій, жодної нагороди.
1989 - Біля берегів Аляски сів на мілину і дав тріщину трьохсотметровий супертанкер "Valdez" компанії Exxon - в океан вилилось одинадцять мільйонів галонів нафти і на поверхні утворилась пляма площею понад тисячу квадратних кілометрів. Ліквідація наслідків аварії зайняла близько трьох років і обійшлась компанії Exxon в 2.1 мільярдів доларів прямих затрат і 1 мільярд - на виплати компенсацій по судових позовах.
1990 - Намагаючись недопустити вихід Литви зі складу СРСР, в Вільнюс введено регулярні радянські війська та військову техніку.
НАШ ЧАС
1997 - На 69-й церемонії вручення «Оскарів» кращим фільмом названо стрічку «Англійський пацієнт» (режисер Ентоні Мінгелла), котрий загалом виграв 7 нагород, кращими акторами - Джофрі Раша («Світіння») і Франсез Макдорманд («Фарго»).
1998 - В містечку Йонесборо, штат Арканзас, тринадцятиліній Мітчел Джонсон і одинадцятилітній Ендрю Голден відкрили вогонь по групі школярів, вбивши чотирьох дівчат і учителя та поранивши 11-х учнів. Причиною насильства стала відмова однокласниці Джонсона підтримувати з ним стосунки.
1999 - НАТО розпочало військові дії проти Югославії, перший за попередні 50 років випадок, коли Північно-атлантичний блок атакував суверенну державу.
1999 - Під час пожежі, що тривала у тунелі Монблан між Францією та Італією протягом двох діб, загинуло 39 чоловік.
2008 - У королівстві Бутан розпочались перші в історії країни демократичні вибори в парламент. Було обрано 47 депутатів Національної асамблеї (нижньої палати) та 15 депутатів Національної ради (верхньої палати); ще 5 депутатів Національної ради були призначені королем країни.
Народились
1494 - 21 листопада 1555, Георг Агрікола (Георг Бауер), німецький лікар, мінералог, автор праць з гірничо-металургійного виробництва (Про гірничу справу і металургію). 525 років з дня народження.
1607 - 29 квітня 1676, Міхал Адріансзон де Рюйтер, нідерландський адмірал.
1874 - 31 жовтня 1926, Гаррі Гудіні (Еріх Вейс), знаменитий американський ілюзіоніст, гіпнотизер, трюкач. 145 років з дня народження.
1900 - 24 грудня 1993, Іван Семенович Козловський, український оперний співак (ліричний тенор), народний артист СРСР (1940), Герой Соціалістичної Праці, лауреат двох Сталінських премій, п'яти Ленінських та Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка.
1901 - 7 липня 1971, Юб Айверкс, американський художник-мультиплікатор, дворазовий лауреат премії «Оскар», автор мишеняти Міккі Мауса і жабеняти Фліпа.
1906 - 17 червня 1984, Клавдія Іванівна Шульженко, естрадна співачка, актриса українського походження.
1921 - 27 березня 2010, Василь Васильович Смислов, російський шахіст, 7-й чемпіон світу.
1930 - 7 листопада 1980, Стів Маккуін (Теренс Стівен), американський кіноактор ("Чудова сімка", "Втеча", "Куля", "Том Горн").
1951 - Дугі Томпсон, англійський рок-музикант (Supertramp).
1954 - Олександр Миколайович Сєров, український естрадний співак. 65 років з дня народження.
1955 - 28 травня 2000, Ігор Йосипович Білозір, народний артист України, український композитор і виконавець, лідер «ВІА Ватра».
1956 - Стів(ен) Баллмер, генеральний директор корпорації Майкрософт (з 2008 р.).
1970 - Лара Флін Бойл, американська актриса ("Твін Пікс", "Світ Уейна", "Спілка мертвих поетів", "Полтергейст 3").
1979 - Гайтана (Гайта-Лурдес Ессамі), українська співачка в стилі соул («Слідом за тобою», «Шаленій»). 40 років з дня народження.
Померли
809 - Гарун аль-Рашид, п'ятий халіф Аббасидського халіфату, знаменитий завдяки згадкам в "Казках тисяча і однієї ночі".1210 років років тому, в 46 років (нар. 17 березня 763 р.).
1603 - Єлизавета I Тюдор (Єлизавета Тюдор), королева Англії і Ірландії (1558-1603); дочка Генріха VIII і Анни Болейн, остання з династії Тюдорів. За 44 роки її правління англіканська церква була відновлена в своїх правах, а Англія стала ведучою країною світу. Її спадкоємцем на англійському престолі став внучатий племінник шотландський король Яків VI Стюарт, котрий правив під іменем Яків I. 416 років тому, в 70 років (нар. 7 вересня 1533 р.).
1801 - Павло I (Павло Петрович Романов), 9-ий російський імператор (з 1796 р.); син Петра III і Катерини II. 218 років тому, в 47 років (нар. 1 жовтня 1754 р.).
1882 - Генрі Уадсворт Лонгфеллоу, американський поет ("Пісня про Хаявату"). 137 років тому, в 75 років (нар. 27 лютого 1807р.).
1905 - Жюль Верн, французький письменник, "батько наукової фантастики" ("20 тисяч льє під водою", "Навколо світу за 80 днів", "Таємничий острів", "Діти капітана Гранта"). 114 років тому, в 77 років (нар. 8 лютого 1828 р.).
1928 - Вільгельм фон Урах, німецький принц, король Литовського королевства (Міндовг II, 1918 р.). 91 рік тому, в 64 роки (нар. 30 травня 1864 р.).
1946 - Олександр Олександрович Альохін, російський шахіст, четвертий чемпіон світу. 73 роки тому, в 54 роки (нар. 31 жовтня 1892 р.).
1962 - Огюст Пікар, швейцарський природодослідник, винахідник стратостата і батискафа; першим піднявся на стратостаті (1931) і першим спустився на батискафі в Маріанську впадину (1960). 57 років тому, в 78 років (нар. 28 січня 1884 р.).
1976 - Бернард Лоу Монтгомері, британський фельдмаршал, командуючий британськими військами у Північній Африці і Нормандії в роки Другої Світової війни, начальник Генштабу (1946-48 рр.), перший заступник командуючого НАТО (1951-58 рр.). 43 роки тому, в 89 років (нар. 17 листопада 1887 р.).
2016 - Йоган Кройф, голландський футболіст, тренер, кращий гравець Європи (1971, 1973, 1974), світу (1974), володар Кубка європейських чемпіонів (1971, 1972, 1973), Міжконтинентального кубка (1972). 3 роки тому, в 69 років (нар. 25 квітня1947 р.).