Цей день в історії - 30 січня

Цей день в історії - 30 січня

30-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 335 днів.

Іменинники - Антон (Антоній), Антоніна, Віктор, Георгій, Іван, Павло, Феодосій. Всесвітній день допомоги хворим проказою, в Україні відзначається День спеціаліста військово-соціального управління Збройних сил України, а в Індії - День пам'яті борців за незалежність.

Головні події 30 січня

• Нідерландська революція, 1648 • Андрусівське перемир'я, 1667 • Адольф Гітлер - канцлер Німеччини, 1933 • «Сталінська» Конституція УРСР, 1937 • Вбивство Махатми Ганді, 1948 • Кримська політична криза, 1994

Всі події 30 січня

9 до н. е. - У Римі на Марсовому полі відбулось урочисте освячення Алтаря Миру, рішення про будівництво якого було прийняте римським сенатом у 13 році до н.е. після переможного повернення Августа з Галлії та Іспанії. Свято проходило під знаком торжества миру, оголошеного імператором Августом на секулярних іграх за вісім років перед тим.

Середні віки

829 - До Венеції з Олександрії (Єгипет) венеціанськими купцями Буоно і Рустіко привезено мощі апостола Марка, для розміщення яких біля палацу дожів невдовзі була збудована базиліка. Через двісті років на її місці був зведений кафедральний собор Святого Марка, який є місцем зберігання безлічі цінних предметів мистецтва, вивезених з Константинополя в ході хрестових походів.
1018 - В Будишині (Бауцені, Німеччина) в замку Ортенбург між польським князем Болеславом I Хоробрим та імператором Священної Римської імперії Генріхом II підписано Будишинський мир, який завершував Німецько-польські війни 1003-1018 років, - за умовами договору імператор передав Польщі Лужицю (Лаузіц) і визнавав владу польського князя над Моравією, а Болеслав I в свою чергу відмовлявся від посягань на маркграфство Мейсен.
1607 - Внаслідок повені, викликаної, імовірно, цунамі в Бристольській затоці, затоплено низинні узбережжя Девону, Сомерсету і Південного Вельсу на площі до 51,8 тис га, що привело до загибелі більше двох тисяч чоловік.

Нова історія

1648 - Іспанія та Нідерланди підписали Мюнстерский договір, за яким Республіка Сполучених провінцій Нідерландів здобула незалежність від Священної Римської імперії та Іспанії. Як складова частина Вестфальського миру, цей договір завершив Тридцятилітню і Вісімдесятирічну війни.
1649 - За рішенням англійського парламенту в Лондоні страчено короля Англії 48-річного Карла І, звинуваченого в державній зраді. Це стало можливим після отримання армією Олівера Кромвеля ряду перемог в 1644, 1645 і 1648 роках над армією прихильників короля і вигнання в грудні 1648 року з парламенту монархічно настроєних депутатів. За рішенням суду, що почався 1 січня 1649 року, Карл I був публічно обезглавлений, і через декілька тижнів у Англії була проголошена республіка.
1661 - У 12-у річницю страти короля Карла I за рішенням парламенту колишній лорд-протектор Співдружності Англія Олівер Кромвель і ще троє померлих царевбивць були страчені ритуально - їх тіла були ексгумовані, повішені на площі села Тайберн поблизу Лондона, після чого обезголовлені. Тіла царевбивць були кинуті у яму поблизу шибениці, а голови виставлені на шестиметрових палях поблизу Встмінстерського палацу, де вони стирчали до 1685 року допоки внаслідок несподіваної штормової погоди не попадали на землю. Голова Кромвеля довгий час зберігалась у приватних колекціонерів і була похована 25 березня 1960 року на території цвинтара коледжа Сідні Сассекс в Кембриджі.
1667 - В Андрусові під Смоленськом між Московським царством і Річчю Посполитою встановлено перемир'я, що завершило Російсько-польську війну 1654-67 років: політика польського короля Яна II Казимира зазнала невдачі, і за спиною України вона була розділена на дві частини: Лівобережжя разом з Києвом перейшло під владу Москви, а Правобережжя - Польщі.
1801 - Імператор Росії Павло I оприлюднив маніфест про включення князівства Картлі-Кахеті до складу Російської імперії. 24 вересня маніфестом Олександра I Східна Грузія була оголошена російською губернією.
1847 - Іспанське селище Єрба Пуебла перейменоване у Сан-Франциско. В той час у ньому проживало близько 500 осіб.
1923 - Уряд Греції і Великі національні збори Туреччини підписали договір про обмін населенням за релігійною ознакою, який торкнувся біля 2 мільйонів осіб, котрі до кінця року були змушені залишити свлї домівки.
1933 - Після відставки рейхсканцлера Курта фон Шлейхера президент Німеччини Пауль фон Гіндебург затвердив лідера Націонал-соціалістичної робітничої партії Адольфа Гітлера на посаді канцлера; Франц фон Папен, довірена особа Гінденбурга, став віце-канцлером. Гітлер став рейхсканцлером лише через 10 років після пивного путчу в Мюнхені і нацисти святкували перемогу - в новому уряді 3 з восьми постів займали наці.
1934 - Радянські авіатори П.Ф.Федосеєнко, І.Д.Усискін і А.Б.Васенко на стратостаті "Осоавиахим-1" встановили рекорд - досягли рекордної висоти підняття 22 тисячі метрів. При спуску стратостат зазнав катастрофи і всі учасники підйому загинули.
1936 - Адольф Гітлер видав наказ, котрим забороняв німецьким громадянам приймати Нобелівську премію і засновував Німецьку національну премію в галузі мистецтва і науки.
1937 - XIV надзвичайний з'їзд рад УРСР, що пройшов у Державному ордена Леніна Академічному театрі опери та балету УРСР у Києві, затвердив нову Конституція республіки, в якій «в основному» був побудований соціалізм, і змінив її назву з «УСРР» на «УРСР».

Новітня історія

1945 - У бухті міста Данциг (Гданськ) за присутності кораблів супроводу радянський підводний човен під командуванням капітана Олександра Маринеско потопив найбільший німецький лайнер "Вільгельм Густлофф", на борту якого знаходилось більше 5 тисячів солдатів і офіцерів. У Німеччині було оголошено триденний траур, командир німецького конвою розстріляний, а Маринеско оголошений особистим ворогом Гітлера.
1948 - У швейціарському місті Санкт-Моріці розпочалися - перші після 1936 року - V зимові Олімпійські ігри. В них взяло участь 669 спортсменів з 28 країн, які до 8 лютого розіграли 22 комплекти нагород в 4 видах спорту. Кращими у командному заліку стали збірні Норвегії, Швеції та Швейцарії.
1948 - У Делі індуїстський фанатик-екстреміст Натурам Годзе, розлючений толерантним ставленням Ганді до мусульман, трьома пострілами з пістолета вбив 78-річного Мохандаса Карамчанда Ганді, політичного й духовного лідера Індії, що саме здійснював молитву за припинення в Індії міжрелігійної ворожнечі.
1962 - У селі Кашаша в Танганьїці (нині - Танзанія) серед учениць християнської школи-інтернату почалась епідемія сміху, яка, поширившись на сусідні селища, тривала 18 місяців - від безконтрольного сміху, що тривав від кількох годин до двох тижнів, і супроводжувався непритомністю, проблемами з диханням, висипами, приступамии плачу і крику, постраждало понад 1000 дівчат віком від 12 до 18 років.
1964 - В США запущено беспілотний літальний апарат "Ranger 6" з телевізійним обладнанням на борту, котрий зазнав аварії при посадці на Місяць.
1968 - В'єтконг і північнов'єтнамські війська розпочали новорічний (за місячним календарем) наступ, в результаті якого було захоплено американське посольство в Сайгоні і нанесено потужні удари по великих південнов'єтнамських містах. Тривалість, інтенсивність, сила і мобільність цього наступу були настільки значні, що президент США Ліндон Джонсон у травні прийняв рішення про початок переговорів з комуністичними силами В'єтнаму.
1969 - The Beatles, напевно найпопулярніша і найвпливовіша музична група всіх часів, востаннє виступила у своєму повному складі: ліверпульська четвірка дала імпровізований концерт на даху своєї звукозаписуючої студії в Лондоні, котрий був припинений втручанням поліції. У квітні 1970 року Пол Маккартні офіційно оголосив про розпад групи.
1972 - "Кривава неділя" у Північній Ірландії - в місті Лондондеррі британські солдати застрелили 13-х і поранили 17-х беззбройних католиків, що брали участь у мирній демонстрації, яка проводилась на знак протесту проти британської політики переслідування ірландських націоналістів. Це викликало хвилювання по всій Ірландії, і 2 лютого у відповідь за "Криваву неділю" в Дубліні було підпалено британське посольство. У квітні британський уряд оприлюднив виновки службового розслідування подій в Лондондеррі, за яким дії військових оголошувались повністю випраданими. Щоб припинити англо-ірландські збройні конфлікти, в яких з 1969 року у Північній Ірландії загинуло більше 3 тисяч чоловік, Лондон направив сюди додаткові військові та поліцейські контингенити.

Наш час

1992 - Україна стала членом Ради з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ).
1994 - У другому турі виборів на посаду президента Автономної Республіки Крим переміг лідер Республіканської партії Криму Юрій Мєшков, який взяв курс на «возз'єднання з Росією». Але відсутність єдності серед його прихильників і внутрішня та зовнішня політична ситуація завадила реалізації цього сценарію.
1995 - 42 чоловіка загинуло і не менше 300 було поранено в місті Алжир у результаті вибуху бомби, закладеної поблизу столичного поліційного управління. Організаторами терористичної акції стали члени підпільного угрупування Ісламська армія порятунку, яка з січня 1992 року веде неперервну терористичну війну проти алжирських властей. Її жертвами за два роки стало більше 30 тисяч чоловік.
2003 - Королівство Бельгія стала другою країною світу, в якій офіційно визнано одностатеві шлюби.
2004 - Створено першу статтю української Вікіпедії — «Атом».
2007 - Через два місяці після випуску для корпоративних клієнтів, почалися продажі операційної системи Windows Vista для звичайних користувачів.
2013 - Південна Корея здійснила перший вдалий запуск власного штучного супутника KSLV-1, який був виведений на орбіту корейсько-російською ракетою з космодрому поблизу міста Пусан.
2015 - В будинку Інституту наукової інформації з суспільних наук в Москві сталась пожежа, внаслідок якої була втрачена значана частина цінних бібліотечних фондів (за попердніми оцінками близько 20%).

Народились 30 січня

1834 - 21 березня 1908, Володимир Боніфатійович Антонович, український історик, археолог, етнограф, археограф.
1882 - 12 квітня 1945, Франклін Рузвельт, президент США Франклін Делано Рузвельт, 32-й президент США (1933-45 рр.); єдиний президент США, обраний на цей пост чотири рази (помер через 83 дні після останньої іннагурації).
1894 - 28 серпня 1943, Борис III (Борис Саксен-Кобург-Гот), останній цар Болгарії (1918-43 рр).
1923 - 19 листопада 1993, Леонід Гайдай, російський кінорежисер Леонід Іович Гайдай, російський кінорежисер ("Самогонники", "Операція "И", "Кавказька полонянка", "Діамантова рука", "Іван Васильович міняє професію"). 95 років з дня народження.
1925 - 2 липня 2013, Дуглас (Карл) Енгельбарт, американський вчений, піонер комп'ютерних технологій; винахідник маніпулятора — миші.
1927 - 28 лютого 1986, Улоф Пальме, шведський політичний діяч Улоф Пальме, шведський політичний діяч, прем'єр-міністр Швеції (1969-76, 1982-86 рр.).
1930 - 16 серпня 2014, Всеволод Зіновійович Нестайко, український письменник («Тореадори з Васюківки», «Пригоди Робінзона Кукурузо», «Таємниця трьох невідомих»).
1930 - Джин Хекман, американський кіноактор Джин Хекман, американський кіноактор, дворазовий лауреат премії «Оскар» ("Французький зв'язковий" [1972]; "Контракт з коротуном", "Ворог держави", "Бонні та Клайд", "Супермен", "Фірма", "Міссісіпі у вогні", "Непрощенний" [1992]). Сьогодні 88-а річниця.
1937 - Борис Васильович Спаський, російський шахіст, гросмейстер, 10-й чемпіон світу (1969-71 рр.). Сьогодні 81-а річниця.
1937 - Ванесса Редгрейв, англійська актриса Ванесса Редгрейв, англійська актриса, лауреат премії «Оскар» ("Джулія" [1977]; "Якби стіни могли говорити", "Місія неможлива", "Похорони Сталіна", "Чоловік на всі часи", "Марія - королева Шотландії"); мати актриси Наташі Річардсон. Сьогодні 81-а річниця.
1938 - 29 серпня 2016, Іслам Абдуганієвич Карімов, узбецький державний і політичний діяч, Перший секретар ЦК Комуністичної партії Узбекистану (1989–1991 рр.), Голова Ради Міністрів Узбецької РСР (1990–1991 рр.), Президент Узбекистану (з 1990 р.). 80 років з дня народження.
1943 - Марті Бейлін (Бухвальд), рок-співак (Jefferson Airplane; соло: "Hearts", "Atlanta Lady"). Сьогодні 75-а річниця.
1948 - Едуард Гурвіц, український політик, колишній мер Одеси (1994-98 рр.). Сьогодні 70-а річниця.
1951 - Чарльз Даттон, американський актор ("Час убивати", "Чужий 3", "Втеча", "Данді-крокодил 2"). Сьогодні 67-а річниця.
1951 - Філ Коллінз, англійський співакФіл(іп Дейвід Чарльз) Коллінз, англійський співак, композитор (Genesis; соло: "In the Air Tonight", "I Missed Again", "You Can't Hurry Love", "Sussudio", "One More Night", "Two Hearts"), актор ("Олівер", "Вечір важкого дня"). Сьогодні 67-а річниця.
1974 - Крістіан Бейл, англійський акторКрістіан Бейл, британський актор, лауреат "Оскара" ("Боєць", 2011). Сьогодні 44-а річниця.
1974 - Наталія Бурдейна, українська спортсменка, віце-чемпіон Олімпійських ігор зі стрільби з лука (2000). Сьогодні 44-а річниця.

Померли 30 січня

1649 - Карл I, король Великобританії Карл I (Карл Стюарт), король Великобританії та Ірландії (1625-49 рр.), син шотландського короля Якова VI (англійського короля Якова I), перший в Європі монарх, засуджений до страти. 369 років тому, в 49 років (нар. 19 листопада 1600 р.).
1937 - Георгій П'ятаков, український революціонер Георгій Леонідович П'ятаков, український революціонер, більшовицький державний діяч, голова Тимчасового робітничо-селянського уряду України (1918). 81 рік тому, в 47 років (нар. 18 серпня 1890 р.).
1948 - Орвілл Райт, амемериканський авіатор Орвілл Райт, амемериканський авіатор, один з піонерів авіації (молодший із братів). 70 років років тому, в 77 років (нар. 19 серпня 1871 р.).
1948 - Махатма Ганді, індійський політик Махатма Ганді (Мохандас Карамчанд Ганді), індійський політик, лідер руху за незалежність Індії, ненасильницький, пасивний опір котрого, сприяв звільненню Індії від британського колоніалізму. 70 років років тому, в 79 років (нар. 2 жовтня 1869 р.).
1951 - Фердинанд Порше, австрійський автоконструктор Фердинанд Порше, австрійський автоконструктор, творець Volkswagen Beetle, німецького танку "Тигр", серії спортивних авто Porsche. 67 років тому, в 76 років (нар. 3 вересня 1875 р.).
1958 - Ернст Гайнріх Хейнкель, німецький авіаконструктор (перший у світі літак з реактивним двигуном). 60 років років тому, в 70 років (нар. 24 січня 1888 р.).
1982 - Віктор Михайлович Глушков, український вчений у галузі кібернетики, математики і обчислювальної техніки, директор Інституту кібернетики АН України, академік. 36 років тому, в 59 років (нар. 24 серпня 1923 р.).
1991 - Джон Бардін, американський фізик Джон Бардін, американський фізик, винахідник напівпровідникового транзистора; єдина людина, що двічі ставала Нобелівським лауреатом з фізики (1956, 1972 рр.). 27 років тому, в 83 роки (нар. 23 травня 1908 р.).
1994 - П'єр (Франсуа Марі Луї) Буль, французький письменник ("Міст над рікою", "Планета мавп", "Ігри розуму"). 24 роки тому, в 82 роки (нар. 20 лютого 1912 р.).
1995 - Джеральд Малкольм Даррел, англійський натураліст і письменник ("Зоопарк у моєму багажі", "Ковчег на острові", "Моя родина й інші звірі"), організатор зоологічних експедицій в Африці, Австралії, Південній Америці. 23 роки тому, в 70 років (нар. 7 січня 1925 р.).
2007 - Сідні Шелдон, американський письменник ("Інтриганка", "Зірвати маску", "Другий бік півночі", "Гнів ангелів"). 11 років тому, в 90 років (нар. 11 лютого 1917 р.).


Loading...