Цей день в історії - 5 жовтня

Цей день в історії - 5 жовтня

278-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 87 днів. Іменинники — Аполінарій, Макар, Петро, Федір, Феофан. Всесвітній день учителя, Всесвітній день пішої ходи, у Вануату відзначають День конституції, в Португалії — День проголошення республіки.


Головні події 5 жовтня

• Третє Болгарське царство, 1908

• Боротьба з кочівництвом циган у СРСР, 1956

• «Бонд, Джеймс Бонд», 1962

• Перша кругосвітня піша подорож, 1974

• «Бульдозерна революція» в Югославії, 2000


Всі події 5 жовтня

710 • На запрошення візантійського імператора Юстиніана II 88-й папа Римський Костянтин відправився до Константинополя, де протягом року погоджував рішення Трулльського собору 691-92 років, невизнані Римом. Він виявився останнім понтифіком, що відвідав Константинополь протягом наступних 12 століть, доки у 1967 році цього не зробив папа Павло VI.

816 • У Реймсі папа Стефан IV коронував Людовика Благочестивого на престол Священної Римської імперії.

1434 • Після нетривалого вигнання до Флоренції повернувся банкір Козімо Медічі (Старший). Перемігши своїх опонентів, він взяв владу в місті у свої руки, формально не займаючи жодної суспільної посади. Завдяки своєму багатству Козімо Старший безпосередньо впливав на політику Флоренції і зумів за короткий час продемострувати здатність Флоренції бути рівною, а в ряді випадків і сильнішою за сусідні феодальні князівства.

1502 • В ході своєї останньої, четвертої експедиції Христофор Колумб відкрив територію, відому сьогодні як Коста-Ріка.


НОВА ІСТОРІЯ

1789 • Через відмову короля Людовика XVI підписати постанови, прийняті Установчими зборами, зокрема "Декларацію прав людини і громадянина", відміну феодальної системи і церковної десятини, революціонери організували "похід торговок на Версаль". Формальним приводом для цієї акції стала витівка королівської охорони на приватному банкеті: офіцери розтоптали революційну кокарду — триколор — і прикріпили собі роялістські кокарди. Ця подія сталась на фоні різкого підняття цін на хліб і великого загального безробіття. 5 жовтня близько 7 тисяч жінок з передмісятя Сент-Антуан і базарного кварталу Парижа вирушили до Версалю; до них приєдналось 20 тисяч солдатів Національної гвардії, і ранком наступного дня демонстратнти проникли безпосередньо в покої королеви і змусили короля прийняти рішення Установчих зборів, а ще через день — всю королівську сім'ю переїхати в Париж. Установчі збори заявили, що вони не можуть бути відокремлені від короля і були змушені також відправитись до столиці.

1793 • Конвент прийняв рішення про введення в дію у Франції Революційного календаря — перший рік починався з першого дня республіки (22 вересня 1792 року). Рік ділився на 12 місяців по 30 днів в кожному; решта 5 днів (у високосний — 6) оголошувались святковими; кожну декаду місяця завершував вихідний день. Назви місяців відображали особливості пір року: вандем'єр — збір урожаю (вересень-жовтень), брюмер — тумани (жовтень-листопад), фрімер — заморозки (листопад-грудень), нівоз — сніг (грудень-січень), плювіоз — дощі (січень-лютий), вантоз — вітри (лютий-березень), жерміналь — паростки (березень-квітень), флореаль — цвітіння (квітень-травень), преріаль — луги (травень-червень), мессідор — жнива (червень-липень), термідор — спека (липень-серпень), фрюктідор — плоди (серпень-вересень).

1795 • Голова Конвенту Поль де Баррас запропонував бригадному генералу 26-літньому Наполеону Бонапарту, звільненому з армії після повалення Робесп'єра в червні 1794 року, вернутись на службу і придушити повстання роялістів у Парижі. Після виконання цього завдання Наполеона призначили головнокомандуючим французької армії в Італії.

1813 • В ході війни 1812 року об'єднані англо-індіанські війська зазнали поразки від американської армії у битві біля Онтаріо (Канада). У бою загинув Текумсех, вождь племені шовні, організатор і лідер міжплемінного індіанського союзу в боротьбі проти білих поселенців, що силою витісняли індіанців з їх земель. Після смерті Текумсеха опір індіанців став хаотичним, і невдовзі вони були витіснені на західний берег Міссісіппі.

1908 • Після молодотурецької революції Австрія оголосила про анексію Боснії і Герцеговини, котра була окупована австро-угорськими військами за рішенням Берлінського конгресу (липень 1878 р.). Османська імперія згодом визнала анексію в обмін на грошову компенсацію.

1908 • Скориставшись черговим ослаблення Османської імперії, яка втратила Боснію і Герцоговину у конфлікті із Австро-Угорщинию, у Великому Тирново князь Болгарії Фердинанд Кобург проголосив створення незалежного Болгарського царства. Об'єднавшись із Сербією, Грецією, Румунією і Чорногорією, через чотири роки Болгарія розпочала війну з Портою і приєднала Фракію, більшу частину Македонії, отримавши вихід до Егейського моря.

1910 • В результаті буржуазної революції 1910 року в Португалії повалено монархію і проголошено створення Першої Португальської республіки. Парламент було обрано в травні наступного року.

1919 • Двадцятиоднорічний італійський автогонщик Енцо Феррарі дебютував на професійних автоперегонах — на машині Costruzioni Meccaniche Nazionali (CMN) він одинадцятим фінішував у високогірному раллі Parmo-Poggia di Berceto. Наступного року Феррарі перейшов до команди Alfa Romeo, на заводі котрої в 1929 році створив клуб ентузіастів автоперегонів Scuderia Ferrari, який в 1933 році трансформувався в спеціалізований інженерний підрозділ Alfa Romeo, а в 1940 — в самостійне підприємство по розробці гоночних авто. Лише через сім років Феррарі зумів завершити виготовлення першого власного автомобіля, Ferrari 125S, котрий цього ж року виграв престижні змагання Coppa Enrico Faini, перші із наступних 5 тисяч змагань і конкурсів, де переможцем ставали машини Енцо Феррарі.

1931 • Американці Клайд Пангборн і Х'ю Херндон завершили перший у світі безпосадковий переліт через Тихий океан. Їх політ почався 3 жовтня і тривав 41 годину 31 хвилину, за які мандрівники перелетіли монопланом Bellanca CH-200 з Японії до США, подолавши більше 8 тисяч кілометрів.


НОВІТНЯ ІСТОРІЯ

1956 • Президія Верховної Ради СРСР ухвалила указ «Про залучення до праці циган, які займаються бродяжництвом», що змінив спосіб життя багатьох радянських ромів. Обіцяючи працевлаштувати та забезпечити житлом, влада підштовхувала їх до осілості та залучення до «суспільно-корисної праці», погрожуючи виселенням у віддалені місцевості країни на виправно-трудові роботи. Указ діяв до 27 лютого 1962 року, коли було скасоване покарання ромів «за бродяжництво» та «ухиляння від суспільно-корисної праці» було скасовано: етнічна персоналізація покарання вже була необов'язкова, адже діяли республіканські укази про боротьбу з неробами.

1962 • У Великобританії вийшов перший сингл The Beatles «Love Me Do».

1962 • У лондонському концертному залі «Павільйон» відбулась прем'єра фільму «Доктор Ноу» за однойменною новеллою Яна Флемінга. Незважаючи на суперечливі відгуки критиків, більшість з яких через багато ляпів і немотивованих сюжетних поворотів вважали стрічку комедійною пародією на шпигунські бойовики, вона виявилася комерційно успішною і стала першою у цілій серії про пригоди британського суперагента Джеймса Бонда.

1969 • Подолавши рубежі протиповітряної оборони США, кубинський пілот-перебіжчик увійшов у американський повітряний простір і посадив свій літак, МИГ-17, на військовій базі поблизу Маямі (штат Флорида). Все це сталось в момент, коли в цей же час на базі перебував президентський літак, що очікував Річарда Ніксона. Цей інцидент змусив американців кардинально змінити систему ППО країни.

1974 • Американець Девід Кунст завершив першу в світі пішу кругосвітню подорож. Зносивши 21 пару взуття, відвідавши чотири континенти та тринадцять країн, він подолав шлях довжиною 23 тисячі кілометрів і повернувся на батьківщину до місця старту в містечко Васека, штат Міннесота.

1983 • Засновник і керівник польського профспілкового об'єднання Солідарність Лех Валенса став лауреатом Нобелівської премії миру «за діяльність в підтримку прав робітників».

1989 • 14-й Далай Лама (Тензін Г'ятсо), релігійний і політичний лідер Тібету, котрий з 1959 року вимушено живе у вигнанні, став лауреатом Нобелівської премії миру в знак визнання його багаторічної ненасильницької боротьби за незалежність батьківщини від китайскої окупації.


НАШ ЧАС

1991 • Хіт Маркі Марка (Марк Волберг) і Funky Bunch «Good Vibrations» став лідером Billboard Hot 100.

1991 • Набув чинності закон України «Про правонаступництво України», згідно з яким Україна проголошувала себе наступницею Української РСР.

1998 • Розчарувавшись у панарабській ідеї, котра так і не стала реальністю із-за сепаратизму лідерів арабських країн, лівійський керівник Муаммар Кадафі виступ із новою глобальною ідеєю, ідеєю панафриканізму: "Я хотів би, щоб Лівія стала чорною країною. Тому я рекомендую лівійським чоловікам одружуватись лише з чорними жінками, а лівійським жінкам виходити заміж виключно за чорних чоловіків".

2000 • Кількасот тисяч мітингувальників, що з'їхались до Белграду в знак протесту проти фальсифікації виборів президента Югославії, взяли штурмом міський телецентр і будівлю парламенту. Це змусило наступного дня Слободана Мілошевича подати у відставку з поста президента Югославії. «Бульдозерна революція» стала першою з «кольорових» революцій, що охопили Європу, Близький Схід і Африку в 2000-х роках.

2013 • У Москві у спорткомплексі "Олімпійський" український боксер Володимир Кличко переміг Олександра Повєткіна за очками після 12 раундів та відстояв титули чемпіона світу за версіями WBA, WBO, IBF та IBO.

2015 • Нобелівську премію з фізіології та медицини отримали ірландець Вільям Кемпбелл, японець Омура Сатоші за роботи щодо паразитарних захворювань та китаянка Ту Юю за відкриття, що стосуються лікування малярії.


Народились 5 жовтня

1713 — †31 липня 1784 • Дені Дідро, французький філософ, видавець, письменник (Лист про сліпих в повчання зрячим).

1781 — †18 грудня 1848 • Бернард Больцано, чеський католицький теолог, філософ-ідеаліст і математик («Вчення про функції», 1830). 240 років з дня народження.

1853 — †12 серпня 1938 • Людвіг Борхардт, німецький єгиптолог; відомий як людина, що знайшла бюст Нефертіті.

1864 — †6 червня 1948 • Луї Жан Люм'єр, французький вчений, винахідник кінематографа, апарату для знімання і проеціювання "рухомих фотографій".

1882 — †10 серпня 1945 • Роберт Годдард, американський вчений-ракетобудівник; першим запустив ракету на рідкому паливі (1926); автор 214 патентів на винаходи в галузі ракетної техніки.

1930 — †29 вересня 2009 • Павло Романович Попович, радянський космонавт, перший українець у космосі.

1936 — †18 грудня 2011 • Вацлав Гавел, чеський драматург, дисидент за часів комуністичного режиму в Чехословаччині, політик; перший демократично обраний президент Чехії за 55 повоєнних років (з 1993 р.). 85 років з дня народження.

1941 • Вадим Леонтійович Скуратівський, український мистецтвознавець, журналіст, письменник ("Мистецькі проблеми в німецькому романі ХХ ст.", "Історія та культура", "Проблема авторства "Протоколів сіонських мудреців", "Українське барокко"), телеведучий ("Монологи. Надії і втрати", телеканал 1+1). 80 років з дня народження.

1943 • Інна Михайлівна Чурикова, російська кіноактриса (Я крокую по Москві, Той самий Мюнхгаузен, Васса, Прошу слова, Тема, Жанна д'Арк).

1943 • Стів Міллер, американський рок-музикант, композитор (The Steve Miller Band: The Joker, Rock'n Me, Fly Like an Eagle, Jet Airliner, Abracadabra, Take the Money and Run).

1947 • Брайян Джонсон, англійський рок-співак, вокаліст австралійської рок-групи AC/DC.

1948 — †9 лютого 1997 • Брайян Коннолі, британський рок-співак (The Sweet: Little Willy, Funny Funny, Co-Co, Wig Wam Bam, Blockbuster, Jell Raiser, Ballroom Blitz, Teenage Rampage, Fox on the Run).

1954 • Боб Гелдоф, ірландський рок-музикант (Looking After No. 1, She's So Modern, Rat Trap, I Don't Like Mondays, This is the World Calling, Love like a Rocket); у 1985 році був організатором благодійного 16-годинного рок-концерту Live Aid, організованого для збору коштів для допомоги голодаючим у Африці.

1965 • Маріо Лем'є, канадський хокеїст (Pittsburgh Penguins), шостий за результативністю гравець НХЛ, дворазовий володар Кубка Стенлі [1991, 1992], Олімпійський чемпіон (2002).

1966 • Інесса Кравець, українська легкоатлетка, чемпіонка світу і Олімпійських ігор у потрійному стрибку. 55 років з дня народження.

1970 • Джоссі Біссетт, американська актриса (Район Мелроуз, Сім'я Хоганів, Книга кохання, Всеамериканське вбивство).

1975 • Кейт Вінслет, англійська кіноактриса («Розум і почуття», «Титанік»).

1983 • Джессі Айзенберг, американський актор («Соціальна мережа»).


Померли 5 жовтня

610 • Флавій Фока, візантійський імператор-узурпатор (602-610 рр.). Пом. 1411 років тому у 63 роки (нар. 547 р.).

1285 • Філіп III (Філіп Сміливий), король Франції (1270–85 рр.) з династії Капетингів; батько Філіпа IV Вродливого. Пом. 736 років тому у 40 років (нар. 30 квітня 1245 р.).

1763 • Август III (Август Фрідріх Веттін), курфюрст Саксонії та король Польщі, Великий князь Литовський і Руський. Пом. 258 років тому у 67 років (нар. 17 жовтня 1696 р.).

1880 • Вільям Ласселл, англійський астроном; відкрив супутники Урана і Нептуна. Пом. 141 рік тому у 81 рік (нар. 18 червня 1799 р.).

1880 • Жак Оффенбах (Жакоб Еберст), французький композитор, основоположник класичної оперети. Пом. 141 рік тому у 61 рік (нар. 20 червня 1819 р.).

1918 • Ролан Гаррос, французький льотчик-ас, герой Першої світової війни; першим перелетів Середземне море (1913) Пом. 103 роки тому у 30 років (нар. 6 жовтня 1888 р.).

2011 • Стівен Джобс, американський інженер, бізнесмен, співзасновник компанії Apple Computer. Пом. 10 років років тому у 56 років (нар. 24 лютого 1955 р.).

2014 • Юрій Петрович Любимов, російський театральний режисер (Театр на Таганці). Пом. 7 років тому у 97 років (нар. 30 вересня 1917 р.).