343-й день року за Григоріанським календарем — до закінчення року залишилось 23 дні. Іменинники — Адріан, Василь, Віктор, Григорій, Іван, Іларіон, Климент, Лаврентій, Марія, Олександр, Павло, Петро, Ярослав. В Панамі відзначають День матері, в Румунії і Узбекистані — День конституції.
Головні події 8 грудня
• Вступ США у Другу світову війну, 1941
• Китайська Республіка Тайвань, 1949
• Убивство Джона Леннона, 1980
• Леннон дає автограф своєму убивці, 1980
• Біловезька угода Білорусії, Росії і України, 1991
• Конституційна реформа Леоніда Кучми, 2004
• Повалення пам'ятника Леніну в Києві, 2013
Всі події 8 грудня
730 • Перемогою Хазарського каганату завершилась дводенна битва біля Ардебіля (нині — Іран), в якій війська Арабського халіфату Омейядів були повністю розбиті.
1609 • За ініціативою кардинала Федеріко Борромео, на той час архієпископа Мілану, відкрилася Бібліотека Амброзіана, друга в Європі публічна бібліотека після Бодліанської, відкритої в Оксфорді у 1602 році. Давні рукописи були перевезені в Мілан з провінційного монастиря Св. Колумбана. При бібліотеці було відкрито типографію; тут же розміщувалась школа класичних мов, а також картинна галерея, заснована тим же Федеріко Борромео. Особливостю бібліотеки були вільно розставлені видання, які не приковували ланцюгами до полиць, як то було заведене з середньовіччя аби зашкодити крадіжкам. Приміщення зайняло дві третини площі колишнього монастиря і церкви Санта-Марія-делла Роза; у роки 2-ї світової війни вибух пошкодив будівлю і ту її частину, де зберігали лібретто стародавніх опер — всі вони були втрачені. Сьогодні в бібліотеці зберігаються 12 рукописів Леонардо да Вінчі, 12 тисяч малюнків європейських художників XIV—XIX століть, стародавнє видання «Іліади» (Ilia Picta, V ст.), Вергілій з ілюстраціями Сімоне Мартіні і маргиналіями Петрарки.
НОВА ІСТОРІЯ
1863 • У день святкування Непорочного Зачаття в єзуїтській церкві Товариства Ісуса в центрі Сантьяго від гасової ламри спалахнула завіса, що прикрашала стіни церкви, і це призвело до пожежі, в якій загинуло від двох до трьох тисяч людей. Це найбільша пожежа в історії Чилі і одна з найбільших в історії людства.
1919 • Коаліція союзників (члени Антанти) визнала східним кордоном Польщі «лінію Керзона», юридично затвердивши окупацію Польщею етнічних українських земель — Холмщини, Лемківщини, Посяння і Підляшшя.
НОВІТНЯ ІСТОРІЯ
1941 • Після нападу японців на військово-морську та повітряну бази в Перл-Харборі, президент США Франклін Рузвельт отримав дозвіл від Конгресу на оголошення війни Японській імперії і підписав відповідне розпорядження. Цього ж дня війну Японії оголосила і Велика Британія. У відповідь 11 грудня війну США оголосили Німеччина та Італія, 13 грудня — Румунія, Угорщина і Болгарія.
1949 • Зазнаючи постійних і нищівних поразок від комуністичних сил під керівництвом Мао Цзедуна у громадянській війні, керівництво партії Гоміньдан перебазувалось на острів Формоза (нині — Тайвань) і визначила Тайбей в якості тимчасової столиці Китайської Республіки. Це поклало початок існуванню двох китайських держав: Тайвань був країною-засновником ООН і одним з п'яти постійних членів Ради Безпеки ООН. Лише у 1971 році Республіка Китай поступилася місцем в ООН Китайській Народній Республіці.
1966 • В Егейському морі затонув грецький паром «Геракліон», здійснюючи черговий рейс з острова Кріт. Причиною катастрофи стала вантажівка-рефрижератор, яка зірвалася з кріплення і проламала ворота. Загинули 264 людини.
1979 • Група Police вдруге очолила британський хіт-парад з піснею «Walking on the Moon», а перше місце в американському хіт-параді зайняла группа Styx з піснею «Babe».
1980 • У Нью-Йорку своїм екзальтованим фаном був застрелений Джон Леннон, колишній учасник Beatles, рок-групи, яка докорінно змінила поп-музику 1960-х років. 40-річний музикант саме входив у свої апартаменти на Манхеттені, коли Марк Девід Чепмен вистрілив у нього чотири рази з близької відстані з револьверу 38-го калібру. Леннон, стікаючи кров'ю, помер по прибуттю до лікарні. Раніше того ж дня Чепмен отримав автограф Леннона і добровільно залишився на місці злочину, поки не був заарештований поліцією. Протягом тижня сотні шанувальників Ленона проводили дні і ночі біля будинку Леннона; жалобні церемонії були проведені по всьому світу.
1987 • У Вашингтоні генеральний секретар ЦК КПРС Михайло Горбачов і президент США Рональд Рейган підписали договір про ліквідацію ракет середньої та малої дальності. СРСР за договором, який отримав назву «нульовий варіант», повинен був знищити 1752 ракети середньої і великої дальності, США — 859. Це був перший крок на шляху припинення гонки озброєнь — в 1991 році Горбачов і Джордж Буш-старший погодилися знищити майже чверть своїх ядерних арсеналів; у наступні роки Буш і Борис Єльцин домовились скоротити кількість ракет дальньої дії до 3000, а в 2001 році — Джордж Буш-молодший і Володимир Путін погодили цю кількість обмежити двома тисячами.
НАШ ЧАС
1991 • На урядовій дачі на хуторі Віскулі, що у білоруському заповіднику Біловезька пуща, вищі посадові особи Білорусі, Росії і України підписали «Угоду про створення Співдружності Незалежних Держав» (СНД), якою констатували припинення існування Радянського Союзу. Протягом наступних чотирьох днів Біловезька угода була ратифікована парламентами трьох колишніх радянських республік, які денонсували «Договір про утворення СРСР 1922 року».
1993 • Президент США Білл Клінтон підписав закон про Північноамериканську зону вільної торгівлі (НАФТА). Він набував чинності 1 січня 1994 року і був покликаний створити до 2009 року найбільший у світі спільний ринок виробництва, торгівлі та фінансових послуг між Канадою, США та Мексикою. Особливість угоди про НАФТА полягає у тому, що вперше у світовій практиці в системі господарських зв'язків інтеграційне угруповання об'єднало найбільш високо розвинуті країни сучасності з однією з країн, що розвивається, яка ледь піднялась до рівня «нових індустріальних середніх держав». На відміну від Європейського Союзу, що піднявся на найвищий інтеграційний щабель, НАФТА не має досконалої структури національних органів регулювання тристоронніх відносин, що цілком улаштовує Канаду і Мексику, які вбачають в ній загрозу політичній та економічній незалежності. Завдяки створенню НАФТА значно виріс товарообіг між країнами-учасниками. Так за період 1993—2000 років взаємний товарообіг США і Канади збільшився з 197 млрд дол. до 408 млрд дол., а між США і Мексикою — з 80,5 млрд дол. до 247,6 млрд.
1999 • В Москві підписано Договір про створення Союзної держави Білорусі та Росії і принйнята Програма дій Республіки Біларусь і Російської Федерації по реализації положень цього договору. Він набув чинності 26 січня 2000 року, після ратифікації договору парламентами двох країн і обміну ратифікаційними грамотами між в.о.презідента РФ Володимиром Путіним і президентом РБ Олександром Лукашенком.
2001 • На екрани США вийшов фільм «Одинадцять друзів Оушена» з цілим сузір'ям першокласних акторів — Джордж Клуні, Бред Пітт, Мет Деймон, Енді Гарсія і Джулія Робертс. Це був рімейк однойменного фільму 1960-х років, в якому знімались Френк Сінатра та Дін Мартін. Успіх версії Стівена Содеберга був настільки значним, що згодом було знято два сіквели — "Дванадцять друзів Оушена" (2004) і "Тринадцять друзів Оушена" (2007).
2004 • На саміті 12 держав у перуанському місті Куско підписано декларацію про створення Союзу південноамериканських націй, до якого увійшли 12 держав Південної Америки — Аргентина, Болівія, Бразилія, Венесуела, Гайана, Еквадор, Колумбія, Парагвай, Перу, Суринам, Уругвай і Чилі.
2004 • Верховна Рада України проголосувала за «великий пакет» — внесення змін до Конституції в частині місцевого самоврядування та закон «Про особливості застосування закону України «Про вибори Президента України» при переголосуванні повторного голосування у грудні 2004 року», які були спрямовані на перетворення політичної системи України з президентсько-парламентської на парламентсько-президентську. Вони відкрили шлях для мирного виходу з тривалої політичної кризи, у 2010 вони були скасовані і знову відновлені у 2014.
2011 • Список синглів, опублікований журналом Billboard на основі аналізу музичних чартів за 2011 рік очолила британська співачка Адель з піснею «Rolling in the Deep», яка очолювала хіт-парад Billboard Hot 100 сім тижнів підряд.
2013 • Японські вчені зафіксували в Антарктиді рекордно низьку температуру для поверхні Землі -91,2°C.
Народились 8 грудня
65 до н.е. — †27 листопада 8 до н.е. • Горацій (Квінт Горацій Флакк), римський поет ("Пам'ятник"), теоретик мистецтва ("Наука поезії").
1542 — †18 лютого 1587 • Марія Стюарт, королева Шотландії (1542-67 рр.); матір короля Якова I (Яків VI).
1865 — †20 вересня 1957 • Ян Сібеліус, фінський композитор ("Дочка Півночі", "Сумний вальс"), основоположник фінської музичної школи.
1878 — †29 травня 1952 • Михайло Володимирович Омелянович-Павленко, український військовий діяч, генерал-полковник Армії УНР.
1933 — †15 листопада 2009 • Лев Іванович Борисов, російський актор ("Вірні серця", "Доля людини", "Бандитський Петербург"); брат актора Олега Борисова.
1934 • Аліса Брунівна Фрейндліх, російська актриса (Службовий роман, Сталкер, Жорстокий романс). 90 років з дня народження.
1936 — †3 червня 2009 • Дейвід Каррадайн, американський кіноактор ("Убити Білла", "Тваринний інстинкт", "Діти ночі", "Кунг-фу", "Поліцейський-каратеїст", "Пташка на дроті", "Гарматне ядро").
1943 — †3 липня 1971 • Джим Моррісон (Джемс Дуглас Моррісон), американський рок-музикант (The Doors: "Light My Fire", "Love Her Madly", "Riders on the Storm", "When the Music’s Over", "People are Strange", "Love Me Two Times").
1953 • Кім Бейсінгер, американська актриса, лауреат премії «Оскар» ("Таємниці Лос-Анжелеса" [1996]; "8 1/2 тижнів", "Справжня Маккой", "Остаточний аналіз", "Звичка одружуватися", "Бетмен", "Моя мачуха — інопланетянка").
1966 — †26 липня 2023 • Шиннейд О'Коннор, ірландська поп-співачка ("Nothing Compares to You").
1973 • Корі Тейлор, вокаліст і фронтмен американських груп «Slipknot» і «Stone Sour».
1980 • Ірена Ігорівна Карпа, українська письменниця («Фройд би плакав», «Супермаркет самотності. Перламутрове порно», «З Роси, з Води і з Калабані»), співачка («Qarpa»), журналістка.
1982 • Нікі Мінаж (Оніка Таня Мараж), американська співачка («Pink Friday»).
Померли 8 грудня
899 • Арнульф Каринтійський, король Східно-Франкського королівства (з 887 року), імператор Заходу (з 896 року), один з останніх представників німецької лінії династії Каролінгів. Пом. 1125 років років тому у 49 років (нар. 850 р.).
1722 • Стефан Яворський (Симеон Іванович Яворський), український та російський богослов, філософ, письменник, президент Синоду Православної російської церкви (1721-22 рр.). Пом. 302 роки тому у 64 роки (нар. 1658 р.).
1864 • Джордж Буль, англійський математик, один із основоположників математичної логіки (Дослідження законів мислення). Пом. 160 років років тому у 49 років (нар. 2 листопада 1815 р.).
1978 • Голда Меїр (Мабович), прем'єр-міністр Ізраїлю (1969-1974 рр.), почесний президент Соціалістичного інтернаціоналу (з 1976 р.). Пом. 46 років тому у 80 років (нар. 3 травня 1898 р.).
1979 • Микола Олімпієвич Гриценко, російський актор (Земля Санникова, Сімнадцять миттєвостей війни, Адьютант його величності, Людина без паспорта). Пом. 45 років років тому у 67 років (нар. 24 липня 1912 р.).
1980 • Джон (Уінстон) Леннон, англійський рок-музикант, композитор, співзасновник The Beatles. Пом. 44 роки тому у 40 років (нар. 9 жовтня 1940 р.).
1986 • Анатолій Тихонович Марченко, російський письменник ("Мої свідчення", "Живи як всі") українського походження; дисидент, загинув у радянській тюрмі. Пом. 38 років тому у 48 років (нар. 23 січня 1938 р.).
2002 • Юрій Йосипович Богатиков, український співак (баритон). Пом. 22 роки тому у 70 років (нар. 28 лютого 1932 р.).
2016 • Джон Гленн, американський астронавт, перший американець, що здійснив орбітальний космічний політ (1962), п'ята людина, що побувала у космосі, найстаріша людина, що побувала в космосі (1998), сенатор (1974-99 рр.). Пом. 8 років тому у 95 років (нар. 18 липня 1921 р.).