"...ефект метелика" - Євген Якунов

"...ефект метелика" - Євген Якунов

Наш улюблений метод збирання історичних пазлів.

Це коли мізерна причина спричиняє ланцюгову реакцію, здатну змінити хід глобальних історичних подій.

...Якби голова Народного руху за перебудову Іван Драч не надумав записати в Декларацію про суверенітет України від 16 липня 1990 р. пункт про без’ядерний статус, можливо, Україна б мала чим відповісти на агресію Росії.

...Якби Євген Павлов, водій Тойоти, арендованої Рухом, вчасно помітив камаз на Бориспільській трасі 25 березня 1999 року, він би лишився живим, а разом з ним - В“ячеслав Чорновіл, який виграв би президентські перегони і привів Україну в НАТО.

...Якби ужгородець Юрій Костюк не написав сценарій телесеріалу «Слуга народу”, можливо українці зробили би “правильний” вибір у 2019 році і Путін би не ризикнув напасти на Порошенка...

...Якби козаки не вчинили замах на Богдана Хмельницького за його спробу домовитися про протекторат Османської Порти  над Гетьманщиною, Переяславська угода не була б підписана і Україна була б уже 400 років вільною...

І найсвіжіший приклад. Відомий в минулому політик Тарас Стецків у недавньому інтерв'ю припустив, що Порошенко став президентом випадково. Бо напрошувався на перемовини з Януковичем, а трійця лідерів Майдану його з собою не взяла, і він не мав щастя поручкатися з господарем Банкової. А якби прорвався - то українці ніколи б його не обрали...

“Ефект метелика» добре ілюстрований сюжетом в YouTube, коли, зрушивши пінцетом маленьку, меншу за ніготь, кістяшку доміно, можна наприкінці ланцюгової реакції завалити конструкцію висотою в двоповерховий будинок.

Ідея принципу така: кожен здатен змінити хід історії, поворухнувши пальцем в потрібному місті в потрібний час.

Дуже спокуслива ідея. Вона зваблює пересічного обивателя мрією про його особисту роль в історії ("не варто прогинатись під мінливий світ, хай краще він прогнеться під нас").

Скільки книжок у нас про це написано, навіть цілий напрямок є — Якбитологія, детальний аналіз програних партій, аби розшукати той фатальний хід, який призвів до поразки.

Чи дійсно історія діє за "принципом метелика", як змалював у своєму фантастичному оповіданні Рей Бредбері?

"Теоретики" подорожей у часі висувають й інші гіпотези.

Наприклад ефект, який можна назвати "кола на воді". Це коли ти кинеш камінець в ставок і з місця падіння розходяться кола, які затухають по мірі наближення до берега, а наблизившись, зникають зовсім. І чим більше цей ставок, тим масивнішою має бути брила, щоб хвилі таки долинули.

“Могутність дії визначається могутністю її причини",- писав колись Бенедикт Спиноза.

Шотландський філософ Девід Х'юм, хоч і не розділяв упевненості Спінози в здатність людини прораховувати причини явищ і подій, але визнавав, що "говорячи про причини і наслідки, ,треба завжди мати на увазі їх співмірність, пропорційність."

Що це значить? А те, що масштабні наслідки не можуть бути викликані незначними причинами.

Причини мають певну енергію, яка й тягне наслідки. Відповідно до Першого закону термодинаміки, вона не може взятися нізвідки і зникнути в нікуди. А згідно з Другим - частина її губиться через ентропію. Тож причина має бути потужнішою, ніж наслідки.

Однак, вважав Х'юм, людина не здатна чи не не хоче бачити справжніх причин , а тому робить висновки, споглядаючи послідовність певних подій у часі.

Метелик сів на ніс човна, і за кілька хвилин по тому той затонув. Отже, причина в метелику?

Але ж не ледь помітний поштовх пінцета зрушує з місць конструкції з двоповерховий дім, а потенційна енергія, якої надали їм люди, звівши курок нестійкої рівноваги.

І з цієї точки зору не важливо, тиснув Порошенко руку Януковичу чи ні, обрали б його президентом у 2014 р. чи іншого. Причини були в енергії і настроях суспільства, яке визначало хід подій. Так само, як визначало його в 2019 році.

Так само і Януковича на президенство привели не якісь інтриги, не сварка між Ющенком і Тимошенко, а енергія, що назріла в суспільстві. Енергія, хоч і іншого штибу, його з цієї посади й змела.

Не вчинки, не ідеї, не долі окремих людей призводять до глобальних змін. Це народжувані зміни знаходять людей для вчинків і ідей і визначають їхні долі.

Друга світова війна почалася би, навіть якби Гітлера вбили на Першій, пише історик і культуролог Роджер Осборн. Нова війна була обумовлена невідворотними обставинами. Великий німецький бізнес і генералітет вермахта змусили б Гінденбурга обрати іншу людину для здійснення реваншу. Того ж таки Ернста Рема, наприклад.

Якби Темуджин помер в рабстві у тайджіутів, то Чінгісханом став би хтось з його однодумців з числа людей «довгої волі», названий брат Джимуха, скажімо, писав Лев Гумильов. Бо не воля вождя мусила орди рушити на захід, а катастрофічна зміна кліматичних умов.

Якби молодий капітан Бонапарт у своєму першому бою при облозі Тулона, в листопаді 1793 року був не поранений, а вбитий, імператором став би хтось з плеяди його талановитих офіцерів- однолітків, вважав філософ Освальд Шпенглер. На той час у Європі нагромадилася величезна потенційна енергія змін, яка вимагала реалізації. Недаремно «Кодекс Наполеона” так чи інакше знайшов відображення в конституціях багатьох країн нинішньої Європи.

Не народні депутати ВР УРСР вибороли незалежність і не " малесенька щопта" дисидентів, а глибинні світові суспільні процеси, які розхитали імперію до стану нестійкої рівноваги і залишалося лише штовхнути її пінцетом.

Не звернення Мустафи Наєма до друзів вивело киян на Майдан Незалежності в 2013 році, а величезна енергія збуреного народу. Не телесеріал привів до влади Зеленського, а нестійка рівновага влади Майдану.

Якщо слідувати формулі Девіда Х'юма, процеси з недостатньою енергією не призводять до наслідків, вони розчиняться у часі, а отже не можуть називатися причинами. А отже діє не ефект метелика, а ефект камінчика, кинутого у воду.

Якими б не були талановитими людьми Мазепа з Хмельницьким, і Петлюра із Скоропадським, вони не могли вибороти і захистити від ворогів державність, бо не було на те достатньо потужних причин.

Чи маємо ми достатні причини для перемоги нині?

Це — запитання! Проте певні маркери свідчать, що так. Складається враження, що майже чверть століття Путін намагався запустити в Україні саме "ефект метелика".

Згадайте ту ж таки загибель Чорновола, яка цілком ймовірно була організована ФСБ (на той час путін вже був її директором, а через чотири дні після катастрофи на Бориспільській трасі Єльцин нагородив його ще однією посадою

- секретаря РНБО).

Потім були плівки Мельниченка, вбивство Гонгадзе, скандал з радарними системами "Кольчуга" для Іраку - усе це спроби ворожої розвідки розхитати стілець під Кучмою, який прозрів, що "Україна - не Росія".

Спільний похід комуністів Симоненка і націоналістів УНА- УНСО на штурм Адміністрації президента. Інкорпорація Медведчука у владу, як рятівне коло для скомпрометованого Кучми, отруєння Ющенка, майже вдалий прихід на президенство Януковича в 2004 р. "Росукренерго", як замануха для " народного президента", інспірація розколу між Ющенком і Тимошенко.

Потім - "демократичний" в'їзд Януковича на Банкову, захоплення силового блоку агентами ФСБ, шантаж Януковича анексією Крима за спробу втечі в Асоціацію з ЄС, путч в Криму, підтримка квазіреспублік.

Потім - договорняк з Фірташем про підтримку на виборах "колишнього міністра в уряді Азарова", Мінські домовленості, нова спроба зміни влади в Україні за участю Медведчука і ОПЗЖ. Підтримка на виборах обрання російськомовного єврея Зеленського, який має вже точно здати Україну Росії...

Путін методично нищив усіх можливих "метеликів", сподіваючись на ланцюгову реакцію. Але ж ніщо не спрацювало. Ніщо з того, що радив Сунь-Цзи, аби "перемогти без війни". Воно не діяло, бо не могло пересилити енергію глибинних причин.

Тому він і вдався до причин високої енергії — повномасштабного вторгнення.

Але й сам путін не є причиною, а лише наслідком.

Як не причиною, а наслідком розколу Америки є Трамп. Другий прихід до влади людини з таким " послужним списком" свідчить, що справа не в мінливостях електоральних настроїв, і не в людських якостях певної персони, а в чомусь глибинному, що криється навіть не в американському народові, а десь ще глибше.

  Можливо, відповідь - в гаслі, з яким Трамп ішов на штурм Білого дому. Бо ж проста формула "great again" в тому чи іншому вигляді, на різних мовах звучала у промовах і путіна, і Сі Цзіньпіна, і іранських аятолл, і Ердогана і Моді.

І це, можливо, сигнал про те, що епоха, коли всі без винятку нації й національні держави дозволяли собі мати рівне з наддержавами право голосу на міжнародній арені, право, подароване Рузвельтом і Чериллем після Другої світової, ця епоха минає? І світові імперії знову намагаються поділити світ на вотчини, де є сюзерени і є васали.

І якщо все ж таки почнеться ядерна війна, то причиною її буде не божевільний у Кремлі, який натисне червону кнопку, а те, що та червона кнопка взагалі існує.

Винними будуть ті тисячі й мільйони людей, які винайшли ядерну бомбу, працювали на збагачувальних фабриках, виробляючи збройний уран чи плутоній, складали на конвейерах ті бомби і ракети великої дальності які їх понесуть на інші материки.

Ми все своє попереднє “мирне” життя жили на пороховій бочці у тридцять тисяч ядерних і термоядерних боєголовок, наче не помічаючи, що балансуємо на краю прірви. Чого ж тепер ми так затряслися?

У світі, нашпигованому ядерними ракетами просто смішно боятися атомної війни. Вона запланована задовго до народження багатьох з вас, мої друзі. Стільки роботи мільйонів людей не може пропасти даремно. Рано чи пізно хтось таки має підпалити цю купу хмизу.

Хибне уявлення людини, що їй під силу змінити світ, і її поразка на цьому шляху і призводять до почуття безпомічності, приреченості, - писав Карл Ясперс.

Нас тригерить вибір американців, бо ми бачимо власну провину, провину нашої влади, світової спільноти в тому, що так сталося: могли запобігти, але не зробили цього.

Не варто тішити себе мріями про те, що ми можемо змінити світ. Ми маємо змінитися самі.

Зима буде тривалою.Треба вчитися берегти й накопичувати свою ментальну енергію в умовах наступу нового льодовикового періоду.

Треба вчитися виживати в тому світі, що звалився на наші голови.

Так власне людство й робило сотні тисяч років свого існування.

Моріс Ешер. Форма метелика..