Президент Туреччини балансує між підтримкою України та ускладненням відносин з Росією.
Так оглядачі реагують на пропозицію лідера Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана стати посередником у вирішенні конфлікту між Україною та Росією.
У четвер, 3 лютого, під час візиту до Києва президент Туреччини висловив підтримку суверенітету та територіальної цілісності України, включно з Кримом, та запропонував свою участь для врегулювання напруги між Києвом та Москвою.
«На сьогоднішніх переговорах я ще раз наголосив, що ми з задоволенням приймемо у Туреччині саміт на рівні лідерів або переговори на технічному рівні», – сказав глава турецької держави після зустрічі із президентом України Володимиром Зеленським. Він додав, що воліє “знизити напругу, а не додавати палива у вогонь” у ситуації, що склалась.
“Президент Ердоган майстерно балансує, відвідуючи сьогодні Київ”, - пише у Twitter Лора Пітел, кореспондентка Financial Times у Туреччині. - “Туреччина неодноразово виступала проти російського вторгнення і постачала українським військовим ударні дрони. Але Володимир Путін має значні важелі впливу на Анкару”.
Президент Ердоган, як мовиться у статті, “балансує між підтримкою України та підривом складних відносин з Росією”.
Наразі ні Київ, ні Москва не погодились на пропозицію турецького лідера.
“Туреччина та Україна підпишуть багато угод, включно з оборонними. Очевидно, що Путін не погодиться на Ердогана в ролі посередника. Не в питанні України. І Анкара це розуміє. Але Туреччина не може дозволити російську присутність вздовж всього українського узбережжя”, - пише у Twitter журналіст Руслан Трад.
Росія раніше гостро критикувала продаж Україні турецьких “Байрактарів”.
Речник турецького президента Фахреттін Алтун в інтерв'ю агентству Bloomberg заявив, що угоди Туреччини з Україною не спрямовані на Росію і не будуть скасовані, аби догодити Кремлю.
“Ми не підписуємо угоди про співпрацю, націлені на іншу країну. І Росія є першою, кому про це добре відомо, - сказав речник Ердогана в інтервю Bloomberg.
"Угоди, які ми уклали і які укладемо з Україною, прямо не пов'язані з нинішньою кризою”, - додав він.
У 2019 році Туреччина придбала у Росії зенітні ракетні комплекси С-400, чим викликала незадоволення США та інших країн НАТО, адже російські технології з'явилися на території Альнясу.
Речник президента Туреччини у коментарі Bloomberg додав, що Реджеп Ердоган після візиту в Україну ймовірно прийматиме в Анкарі президента Росії Володимира Путіна. Втім дата зустрічі ще не затверджена.
У Держдепартаменті США cтримано прокоментували візит в Україну президента Туреччини.
"Туреччина є надійним союзником НАТО", - сказав речник Державного департаменту США Нед Прайс. - "Ми безумовно підтримуємо будь-які зусилля члена НАТО або будь-якої країни світу показати свою солідарність з Україною".
"Туреччина підписалась під дуже сильними заявами, які вийшли від НАТО з цього питання", - додав він.