Кремлівська пропаганда продовжує поширювати маніпуляційні повідомлення з метою дискредитації Сил оборони та дестабілізації ситуації всередині України. Кремлівські боти активізували інформаційні операції, у рамках яких ворожа пропаганда намагається деморалізувати українське суспільство, поширюючи спотворені дані про ситуацію на фронті. Група “Інформаційний спротив” продовжує моніторити та спростовувати інформаційні вкиди, які поширює російська пропагандистська машина щодо війни проти України.
Росія змінює тактику дезінформації про “звірства ЗСУ на Курщині”
У Центрі протидії дезінформації повідомили про те, що пропаганда рф намагається змінювати характер дезінформаційної кампанії про нібито “звірства ЗСУ на Курщині”, щоб збільшити її охоплення.
За даними ЦДП, після потоку вкидів про начебто злочини українських військових, які не містили жодних доказів і не справили враження на світ, ru-пропаганда почала поширювати повідомлення іншого характеру – направлені на те, щоб викликати емоційну реакцію, зокрема співчуття.
“Центр фіксує хвилю повідомлень з відеозаписами слів жінок літнього віку, які розповідають пропагандистам, як їм тяжко жилося “під українською окупацією”. Мова в таких відео йде переважно про нестачу продуктів харчування, на кшталт: “жителька курщини 7 місяців не їла хліба” або “мешканці села вижили лише завдяки корові». При цьому героїні таких вкидів не виснажені і виглядають цілком нормально, попри нібито пережитий “голод””, – пояснили у ЦПД.
Наголошено, що мета цієї кампанії кремля залишається незмінною – дискредитувати Україну та змістити фокус уваги із задокументованих злочинів армії рф.
“Незаконно мобілізований”: фейк про могилу українського захисника
Російські пропагандисти поширюють фейк про могилу українського захисника, на якій начебто встановлено памʼятник з написом “Незаконно мобілізований”, повідомив мер Броварів Ігор Сапожко.
“Днями в мережі інтернет російські та проросійські ресурси активно поширили допис про те, що у Броварах, на Алеї Слави мати загиблого військовослужбовця ЗСУ встановила пам’ятник з написом “Незаконно мобілізований”. Нібито у відповідь на це матір загиблого переслідують та у судовому порядку вимагають прибрати напис”, – зазначив міський голова.
Сапожко офіційно заявив, що всі ці факти є абсолютним фейком та провокацією російських спецслужб.
За інформацією мера Броварів, військовослужбовця з прізвищем Олейнік Григорій В’ячеславович ні в списках загиблих, ні серед похованих на Алеї Слави у Броварах немає і ніколи не було.
“Ворог намагається штучно створити атмосферу суцільного беззаконня в Україні, дискредитувати ЗСУ та посіяти розкол між цивільними та військовими”, – наголосив міський голова.
Фейк про загибель першої дівчини-військової, яка підписала контракт за програмою “18-24”
Низка активних російських пропагандистських ресурсів днями поширили повідомлення про те, що нібито загинула перша дівчина, яка підписала контракт за програмою “18-24”.
За даними “Без брехні“, інформацію для своєї першої публікації пропагандисти висмикнули дійсно з українських медіа і пересмикнули її на свій лад, дискредитуючи нову програму і тих, хто до неї залучається.
29 березня Генеральний штаб ЗСУ у своєму верифікованому телеграм каналі поширив пост про першу жінку контрактницю за програмою “18-24”.
29 березня 2025 року відеосюжет про військовослужбовицю опублікував на своєму Ютуб-каналі Укрінформ. Hromadske та УНІАН 3 квітня поширили матеріали про цю дівчину. Тож у пропагандистів було достатньо інформацій для створення ангажованої історії.
За інформацією і Генерального штабу і додаткових деталей, які опублікували медів, дівчину звати Вероніка, а позивний “Ляля”. Прізвище військової (скоріш за все з міркувань безпеки) не вказувалося. Вона з Білгород-Дністровський (Одеська область) — це її рідне місто. Контракт Вероніка підписала із 72 ОМБР.
У пості пропагандистів від 8 квітня де вони повідомляють нібито про загибель Вероніки, фейкороби вказують, що вона служила у 92 ОШБР. Це помилка і неправда, що вказує на фальсифікацію історії.
На верифікованій Фейсбук-сторінці 72 ОМБР відсутня інформація про загибель військовослужбовиці. Хоча у даній спільноті публікуються різні повідомлення, в тому числі і про загибель військових підрозділу. Крім того, якщо Вероніка підписала контракт в кінці березня – як повідомляв Генеральний штаб, то ні про які залучення до бойових дій контрактниці мова не йде, бо як мінімум півтора місяці вона б проходила базову військову підготовку, згідно з регламентом.
Пропагандисти у пості нібито про загибель Вероніки демонструють скріншоти нібито з її соціальних мереж. Проте сторінка у Фейсбуці має всі ознаки бот-сторінки, тобто створеної штучно – там є лише одне фото, останній та єдиний пост був зроблений три роки тому.
“Крім того, пропагандисти у пості про загибель вказують прізвище дівчини – принаймні це вони демонструють на скрінах із соцмереж – Гапоченко. І це брехня і вигадка. Справжнє прізвище Вероніки – Стояновська. Про це можна дізнатися з даних про прес-конференцію, яка відбулася 4 квітня 2025 року в прес-центрі агенції “Укрінформ”, де була присутня Вероніка, яка розповідала про свою службу у 72 ОМБР”, – зазначили фактчекери.
Наголошено, що 8 квітня телеканал ICTV опублікував і показав в ефірі сюжет про нову програму рекрутингу “18-24”, де був сюжет з Веронікою – фрагмент з пресконференції та сюжет з її навчання на полігоні. Якби на той момент було відомо, що з дівчиною щось сталося, – це було б відображено у сюжеті.
Мешканці окупованої Херсонщини постраждали від обстрілу ЗСУ
Проросійські ресурси розповсюджували фейк про те, що на тимчасово окупованій території Херсонської області “через обстріл з боку ЗСУ знову постраждали мирні жителі”. Про це пишуть проросійські ресурси.
Насправді, наголосили у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, 7 квітня на тимчасово окупованій території Херсонщини Повітряні сили ЗСУ успішно уразили та знищили пункт управління 81-го самохідного артилерійського полку зс рф.
В результатів удару бетонна споруда знищена. Втрати особового складу противника наразі уточнюються, але станом на зараз відомо про ліквідацію 20-30 окупантів, звітують в українському Генштабі.
Здатність ворожих підрозділів вести бойові дії в цьому районі підірвана.
Сили оборони України, на відміну від російських загарбників, не воюють з цивільним населенням.
Фейки про “антивоєнні” мітинги в Україні
Центр протидії дезінформації фіксує в інфопросторі чергову російську дезінформаційну кампанію, спрямовану на дестабілізацію внутрішньої ситуації в Україні.
За даними ЦПД, передусім у соцмережі ТіkТоk поширюються фейки про нібито протестні акції в Україні з вимогами “зупинити війну” та погодитися на “мир на будь-яких умовах”, а також заклики долучитися до цих протестів. При цьому у роликах використовуються відео з акцій у Києві, які насправді збиралися на підтримку українських військовополонених – на них лише наклали сторонні аудіодоріжки зі скандуванням “Нєт войнє” тощо.
“Поширюючи такі фейки, росія намагається спровокувати розкол в українському суспільстві та підірвати нашу країну зсередини.
Довіряйте лише верифікованим джерелам інформації”, – наголосили у ЦПД.
Українські біженці в Європі влаштовують теракти за легкі гроші
Російські телеграм-канали поширюють сюжет нібито німецького новинного порталу t-online. У ньому йдеться, що українські біженці в Європі беруть участь у підготовці терактів, щоб отримати легкі гроші. Зокрема, поліція Німеччини спіймала сімох злочинців з України.
Утім, наголосили фактчекери з VoxCheck, це фейк. Портал t-online не публікував це відео, і німецька поліція не затримувала українських біженців за підготовку терактів.
“На сайті t-online чи у соцмережах порталу немає ні цього відео, ні інших публікацій, у яких повідомляли б про участь українських біженців у підготовці терактів у Європі. Крім цього, для субтитрів справжніх сюжетів t-online використовують інший шрифт, і логотип порталу розміщують лише на заставці роликів — у самих відео їх немає”, – зазначили фактчекери.
Наголошено, що t-online взагалі не випускає сюжети англійською. Платформа орієнтована насамперед на німецькомовну аудиторію.
У дописах стверджують, нібито німецька поліція спіймала вже 7 українських біженців, які брали участь у підготовці нещодавніх терактів у Німеччині. Проте на ресурсах федеральної поліції та Міністерства внутрішніх справ Німеччини, якому вона підпорядкована, не з’являлося такої інформації. Про це також не повідомляли німецькі медіа. Немає жодних свідчень, що до терактів причетні українці.
У грудні 2024 року терорист здійснив наїзд на різдвяний ярмарок у Магдебурзі, що на сході Німеччини. Загинуло 6 людей, понад 200 отримали поранення. Зловмисником виявився емігрант із Саудівської Аравії. У лютому 2025 року ще одне авто наїхало на учасників демонстрації профспілок у Мюнхені, травмувавши десятки людей та вбивши двох. За кермом був афганець. У зв’язку з терактами у Німеччині посилюють заходи безпеки, зокрема скасовують масові заходи і закривають ярмарки та “блошині ринки”.
Поширенням подібних фейків пропагандисти намагаються дискредитувати українців в очах світової спільноти.
Фейк про отримання соціальних сертифікатів
Кремлівські боти поширювали дезінформацію про те, що Український Червоний Хрест роздає ваучери на покупки.
Проєкт BRAMA повідомляє, що користувачам пропонують отримати неіснуючі соціальні сертифікати на покупки в мережі “Аврора” — два ваучери по 1000 гривень.
Насправді це шахрайська схема. Для отримання ваучерів просять перейти за посиланням та ввести персональні дані.
“Не переходьте за підозрілими посиланнями та перевіряйте інформацію на офіційних ресурсах”, – наголосили у проєкті.
Група “Інформаційний спротив”