І від цього підтримка України більшою не стане. Тому що ця стаття демонструє два моменти - те, що фракція Зеленского має велику частину корупціонерів, а Зеленського це влаштовує.
«Депутати Зеленського відмовляються відновлювати антикорупційні органи через побоювання «помсти»
Десятки депутатів від партії Володимира Зеленського потенційно відмовляються голосувати за відновлення незалежності антикорупційних органів України, побоюючись, що відновлені повноваження будуть використані прокурорами для помсти.
Згідно з трьома джерелами, наближеними до президента, до 70 депутатів від правлячої партії «Слуга народу» висловили занепокоєння щодо законопроєкту, який скасовує закон, поспішно ухвалений парламентом у вівторок.
Це може поставити під загрозу зусилля Зеленського з анулювання закону, який зазнав жорсткої критики з боку союзників України та громадянського суспільства. Закон підпорядковував головні антикорупційні органи країни генеральному прокурору, призначеному президентом.
«Люди бояться несправедливого переслідування як помсти», — сказав один із керівників парламентської фракції Зеленського.
Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук у п’ятницю заявив, що новий законопроєкт буде розглянуто під час сесії 31 липня. Але через сумніви щодо підтримки депутатами законопроєкту його можуть відкласти або винести на голосування в період, коли депутатів у залі буде недостатньо.
Лідер фракції та інший високопосадовець зазначили, що страх помсти посилився після інтерв’ю керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) — одного з органів, чию незалежність було скасовано голосуванням депутатів і підписом Зеленського у вівторок.
У четвер в ефірі українського суспільного мовника Suspilne керівник САП Олександр Клименко сказав, що його організація «збирає всю інформацію» про те, як виник оригінальний законопроєкт і як проходило голосування.
«Ми проаналізуємо всі ситуації, події, заяви, всі звинувачення та претензії проти нас. До молекул, — сказав він. — Ми відтворимо хронологію подій по секундах і дамо їм аналіз».
У заяві для Financial Times у п’ятницю Клименко зазначив:
«Лише люди, які залучені до корупційних схем, мають причину боятися НАБУ і САП. Ми ніколи не займалися політичним переслідуванням».
«Усі розслідування НАБУ і САП повністю базуються на фактах і доказах, а не на політичних позиціях чи голосуваннях членів парламенту».
«Незалежність антикорупційних інституцій — це не загроза, а одна з ключових гарантій справедливості, верховенства права і сталого демократичного розвитку України».
Початковий законопроєкт було ухвалено у вівторок 263 голосами (при необхідних 226 для прийняття у Верховній Раді).
Депутат від партії Зеленського підтвердив, що багато колег мають занепокоєння, але висловив упевненість, що законопроєкт усе ж має шанси на проходження.
Інший високопосадовець зазначив, що багато людей бояться, що САП та її партнер — Національне антикорупційне бюро (НАБУ) — відкриють проти них кримінальні справи. За словами правоохоронця, знайомого з роботою НАБУ, наразі вже відкрито розслідування, які стосуються чинних депутатів.
Цей же посадовець сказав, що деякі депутати від партії Зеленського навіть розглядають можливість скласти мандати, аби не голосувати за новий законопроєкт.
Закон, підписаний Зеленським у вівторок, яким НАБУ і САП підпорядковувалися виконавчій владі, спровокував одну з найбільших політичних криз його президентства і найбільші антиурядові протести з початку війни.
Згодом Зеленський пом’якшив свою позицію після консультацій з прем’єр-міністром Великої Британії сером Кіром Стармером, а також розмов із західними партнерами, включно з президентом Франції Еммануелем Макроном і президентом Європейської ради Антоніу Коштою, які закликали його негайно скасувати закон.
У четвер Зеленський заявив, що подав до Верховної Ради новий законопроєкт, який відновлює повну незалежність антикорупційних органів і одночасно передбачає заходи, які мають унеможливити вплив Росії на ці чи інші правоохоронні структури».