Не шукайте адекватність, раціональність та інтелект у діях президента Америки. Це гра. В схованку. І першим всіх знаходить Дональд Трамп. Тут працюють інстинкти, досвід, хитрість, верхом на підступності, блеф і вміння грати, стоячи босими ногами на лезі ножа.
Тому й то класична, озброєна ШІ, аналітична система і до цього часу не змогла дешифрувати Дональда Трампа. Він залишається загадкою і непередбачуваною бінарною сполукою.
Якщо якоїсь хімії попаде кудись трошки більше – буде вибух. Трамп виведе США із НАТО. Або вийде взагалі із ООН, чи накладе 50% мита на торгівлю із прародителем – Європою.
НАТО може осиротіти. Трамп в односторонньому порядку скорочує на 20% свій військовий контингент в ЄС, не підтверджує розміщення на його території ракет середньої дальності, гіперзвукових, не планує посилення протиракетного щита. Більше. Натякає на необхідність платити за охорону Європи військами США.
Гроші, карти, два стволи. Союзники не на жарт злякалися. Після Нетаньяху до благоденствуючого Трампа терміново прилетів премʼєр Японії Сігеру Ісіба – що буде з Тихоокеанським регіоном і для отримання гарантій у Вашингтоні щодо нерушимості двох союзників у протистоянні активності Китаю з Росією та Північною Кореєю в регіоні. І оцінити, чи не готовий Трамп жертвувати Тайванем заради якоїсь великої угоди з Китаєм, від чого напряму залежить безпека дотичних південно-західних островів Японії. За це Японія готова платити.
Японській телекомунікаційний гігант SoftBank Group проінвестує в США 100 млрд доларів і створить спільне підприємство з Open AI. Напередодні Japan Times повідомило що Токіо готове значно збільшити імпорт СПГ із США.
Ну і Ісіба без заморочок намастив медом губи колезі в Овальному кабінеті. Японія готова вкласти 44 млрд доларів в газопровід на Алясці, якщо Білий Дім ввічливо попросить. Разом із збільшенням фінансування американських баз в Японії.
Грандіозні плани і майже космічні замисли. Новий генсек НАТО Марк Рютте після Байдена тимчасово осиротів. Трамп як би друг, але ще неточно. Тепер Генсек один. Всі за одного, а один ще проти всіх.
НАТО не проводить постійні дискусії на всіх можливих рівнях щодо посилення воєнного впливу на Росію і збільшення збройної допомоги Україні. Неясно, чи зможе Альянс виконати своє зобовʼязання і надати Києву в цьому році 40 млрд доларів воєнної допомоги.
Новий міністр оборони США Піт Гексет зайнятий боротьбою з геями в армії і не дуже хоче відволікатися на НАТО і ще більше на «Рамштайн».
До останнього Трамп не приймав рішення про його участь в оборонних дискусіях з союзниками. Не виключено, що розмови з «другом Владіміром» вплинули на його миролюбні плани і посилили зневіру до бункерного стратега, який неприховано трощить Трампа і грається з ним.
Спеціально для нього Москва після «терок» телефоном двох лідерів випустила повідомлення про візит президента Сі в Москву на 80-річчя 9 травня і «алаверди» Путіна до Пекіна на святкування перемоги у Другій світовій війні на початку вересня, на чому глава Китаю наполягає.
Щоб Дональд Трамп не показував своїм пальцем в сторону кремлівського вікна, де задумливо сидить правитель Півночі, Рябков забив йому цвях у руку: ніяких компромісів не буде. Росія сильна, як ніколи. Вона рівна Америці. Трамп прийшов тільки на 4 роки, а Путін вічний. Назавжди.
«Мова ультиматумів, епатажних вкидів, спроби сказати нам, що нам буде надана велика послуга в обмін на згоду із явно непрохідними вимогами, – все це у відносинах та діалозі з Росією не пройде».
Він зазначив, що до діалогу з американською стороною в Москві готові, проте будь-яке питання, включаючи врегулювання в Україні, «має обговорюватися на рівноправній, взаємоприйнятній основі».
За словами Рябкова, «у контексті української кризи Москва добиватиметься визнання реалій на землі та викорінення першопричин».
Тобто, капітуляції НАТО.
Буйний агресор використовує просту формулу бетонного тупика: «Так – переговори, але ніяких переговорів». Спочатку він хоче домовитись із Дональдом Вашингтонським і переконати його, як колись Буша, що «Україна – це навіть не держава». Частина її території – це Східна Європа, а частина, значна, «подарована нами».
Напевно він покаже Трампу стару французьку мапу, яку приніс йому нещодавно голова Конституційного Суду Зоркін, на якій «немає України», а якась «Козакія» (ймовірно Гетьманщина).
Трамп готується до зустрічі з «маніяком-милотою». Тому він дав вказівку вчорашньому любимому телеведучому Fox News, який чарівною паличкою злетів в крісло міністра оборони США, заявити про намір Дональда Трампа «як можна швидше закінчити війну в Україні за допомогою дипломатії».
Фактично це може бути виходом США з контактної групи, залишаючись спостерігачем. Пентагон вже випустив відповідну ноту щодо планів на зустріч міністрів НАТО: «Необхідність збільшення оборонних витрат Альянсу, посилення європейського лідерства і розширення потужностей оборонно-промислової бази по обидві сторони Атлантики».
«Рамштайн» тепер повністю буде переключений на Європу для «необхідності посилення європейського лідерства в наданні допомоги Україні в сфері безпеки».
Покидаючи в свій час «Рамштайн», на пряме запитання журналістів, чи зупинить Трамп роботу контактної групи, той не зміг дати зрозумілої відповіді.
Іншими словами, Трамп поставить «Рамштайн» і НАТО на паузу. Поки не переконається, що з Путіним неможливо домовитись. Компроміси, на які готовий піти Путін для припинення вогню, перемирʼя або й миру – є принизливі для Америки й ламають амбіції Трампа.
29 січня на Раді «НАТО-Україна» американського голосу не було. Зрозуміло чому. Трамп все ще проти України.
Часу для стратегічного визначення майбутнього Альянсу та його функцій, місця і ролі України в НАТО біля нього або без нього, залишилося вкрай мало. До 24-26 червня 25 року, коли в Гаазі, Нідерландах, приймуть черговий саміт НАТО. На найвищому рівні.
Рютте вже озвучив повістку з трьох питань. І всі воєнні.
Перше. «Ми маємо переконатися, що Україна візьме гору, а Путін не переможе в Україні. Це абсолютний пріоритет №1».
Друге. Збільшення фінансування оборони членами: «Якщо відняти видатки США, то зараз у нас 2% у Європі, як у НАТО, цього просто цього недостатньо».
Третє. Оборонне виробництво: «Наразі ми виробляємо недостатньо. Нам потрібно більше робити для поповнення наших запасів, щоб бути готовими протистояти будь-якому противнику».
Поляки лобіюють спільне рішення збивати на території України російські ракети. Це просуває і Рютте: «Союзники могли б збивати дрони і ракети над Україною, як над Ізраїлем».
Значною мірою, контури стратегії Трампа щодо НАТО, якщо він над цим думає, можуть проявитися на найближчому «Рамштайні». У рамках контактної групи з питань оборони України. Після створення формату «Рамштайн 2.0», Міноборони створило структуру «Офіс підтримки коаліцій» для стійкого і системного управління військовою допомогою союзників.